Belçika Kurdu Genel Özellikleri ve Bakım Rehberi

Son zamanlarda insanlar köpek eğitmekten ve köpek sahiplenmekten zevk almış bir hale gelmiştir. Köpekler arasında en çok tercih edilen cinslerden birisi de Belçika Kurdu olmaktadır. Ancak bu köpeği sahiplenecek ve onunla yaşayacak insanların bilmeleri gereken birçok husus bulunmaktadır. Belçika Kurdu genel özellikleri ve bakım rehberi sahiplenmek isteyen insan tarafından kesinlikle bilinmelidir. Belçika Kurdu dünya genelinde birçok yerde fazlasıyla tanınmış bir köpek cinsi olmaktadır.

Bu köpek kas yapısıyla gözleri süslemektedir, aynı zamanda Almak Kurdu ile de birçok bakımdan benzerlik göstermektedir. Yürüyüş ve koşu yapmaktan, oyun oynamaktan çok fazla haz alan Belçika Kurtları koruma içgüdüsü en gelişmiş köpeklerden birisi olmaktadır.

Belçika Kurdu Genel Özellikleri

Son zamanlarda insanlar köpek sahiplenmekten büyük bir zevk almaya başlamıştır. Elbette en çok tercih edilen köpek türlerinden birisi de Belçika Kurdu olmaktadır. Kişilerin sahiplenmek istedikleri cins olan Belçika Kurdu ile merak içerisinde oldukları birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Belçika Kurdu genel özellikleri olmaktadır. Elbette her cinsin farklı özelliklere sahip olması gibi her köpeğin de farklı özellikleri mevcuttur. Ancak genel bakımı ile ele alınırsa özellik bakımından bu köpek cinsinin oldukça zengin olduğunu söylemek mümkündür.

  • Belçika Kurdu çok enerjik bir hayvandır.
  • Enerjisine insanlar kolay kolay yetişemezler. Köpeklerin bu enerjinin üstesinden gelmesi için gün içerisinde koşu, yürüyüş, parkur gibi egzersizler yapmaları gerekmektedir.
  • Oyun oynamayı seven bu cins başka türlerle kolay kolay anlaşamasa da birçok cinsle anlaşabilmektedir.
  • Tanımadığı insanlara ısınırken çok samimi hareketler sergilemeyen bu köpek cinsi çocuklarla çok farklı bir boyutta anlaşmaktadır.

En çok tercih edilen iş köpeklerinden birisi olan Belçika Kurdu tüm dünyanın gözdesi haline gelmiştir. Onların eğitime olan yatkınlığı, isteği yanı sıra, inanılamayacak şekilde hırslı ve hızlı olmaları onları vazgeçilemeyecek birer iş köpeği haline getirmiştir. Ancak eğer bu muhteşem ve sadık köpekler yanlış yerlerde yanlış şekillerle eğitilir ve büyütülürlerse elbette diğer tüm hayvanlar gibi çok tehlikeli olabilirler.

Belçika Kurdu Yavrusu

belcika kurdu yavrusu
belcika kurdu yavrusu

Belçika kurdu yılın belli zamanlarında yavru meydana getirmektedir. Belçika kurdu yavrusu oldukça hızlı sürede boy atmaktadır. Ancak bu yavruların bazı eşyalara karşı içgüdüsel olarak korkuları mevcuttur. Ancak bu fobiler yaşları ilerledikçe ve büyüdükçe yok olmaktadır. O yüzden eğer Belçika Kurdu sahiplendiyseniz bu tarz fobilere sahip oluşunu aykırı karşılamamanız gerekmektedir. Bu hayvanın eğitimine yavru olduğu zaman itibari ile başlanılması gerekmektedir. Özellikle de yavru iken haftada iki kez fırçalanması gerekir.

Yavru Belçika Kurduna eğitim verirken sabırlı ve özverili olmanız gerekmektedir. Eğer siz bu özveri ve sabrı gösterirseniz Belçika Kurdu Yavrusu eğitimi de oldukça verimli bir hal alacaktır. Belçika kurdu yavrusu sert tepkiler verilirse inatlaşabilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir konuda ses tonunuzu yükseltirseniz ya da bağırırsanız eğitim noktasında sizi bağırdığınıza pişman edebilir. Bu hayvanın eğitim sırasında bol bol hediye ve ödül sevdiğini de söylemek mümkündür. Bu hediyeler ile yavru kısa sürede yüksek başarılar elde edilebilir. Bağlılık ve spor odaklı eğitim vermeniz Belçika kurdu yavrusu açısından da sizin açınız da faydalı olacaktır, eğitim şartlarını karşıladığınız takdirde ise iyi bir bekçi köpeği olacaktır.

Belçika Kurdu Yaşam Alanı

Son zamanlarda köpeklere olan düşkünlüğün gerek dünyamızda gerekse ülkemizde çok olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek olmaktadır. Kişilerin en çok tercih ettiği köpek cinslerinden birisi de Belçika Kurdu olmaktadır. Belçika Kurdu sahiplenmek isteyen kişilerin ise bilmesi ve yerine getirmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Belçika Kurdu yaşam alanı olmaktadır. Bu hayvanlar da tıpkı diğerleri gibi özgürlüklerine oldukça düşkün hayvanlar olarak bilinmektedir.

Bu köpekler müstakil evlerde ya da apartman dairelerinde rahatlıkla yaşayabilmektedirler. Ancak bu onların sürekli evde kalması gerektiği anlamına gelmez. Bu hayvanlara dış ortamlarda sürekli olarak egzersiz ve aktivite yaptırılması gerekmektedir. Ev içerisinde elbette enerjisini tamamen atamayacaktır. Bu yüzden aslında onlar için müstakil evler daha uygun olmaktadır. Bu hayvanlar soğuk iklimlerden çok ılık iklimleri daha çok severler ancak bu durum adaptasyon sürelerinde sıkıntı ortaya çıkarmaz. İklimlere kolay adaptasyon sağlarlar ve geçişlerde zorlanmazlar.

Belçika Kurdu Bakımı Ve İhtiyaçları

Son dönemlerde birçok insan Belçika Kurdu sahiplenmek ve satın almak istemektedirler. Ancak körü körüne sırf güzeller diye bilgi sahibi olmadan bu köpeklerin alınması onlar için çok zararlı bir durum olacaktır. O yüzden Belçika Kurdu bakımı ve ihtiyaçları iyi bilinmeli. Eğer bu ihtiyaçlar sağlanılabilinecek ise alınmalıdır. Bu hayvanların orta büyüklükte bahçesi olan bir evde yaşaması onları daha mutlu edecektir. Çünkü bu hayvanlar oldukça aktif olmaları ile bilinmektedirler. Ev dışında bakıldığında da yine sahibi ile yeterli vakit geçirmelidir.

Bu bekçi köpeklerin düzenli egzersizi ve zihinsel aktiviteleri de asla ihmal edilmemelidir. Bu güzel köpekler kısa kahverengi, sarı ya da gri tonlarında tüylere sahiptirler. Tüylerinin haftada iki kez çok zorlamadan taranması gerekmektedir. Bu köpekler;

  • Yılda bir ya da iki kez içerisinde bulundukları tüy dökme döneminde bu tarama sayısı arttırılmalıdır.
  • Ancak arttırılması da abartıya kaçmamalıdır. Çünkü böyle bir durumda köpeğin astar kürkü zarar görebilir.
  • Bu köpeklerin banyo ihtiyaçları da diğer köpeklere oranla daha az olmaktadır. Aşırı kirli bir ortama girmediği takdirde sürekli banyo yaptırılması önerilmez.
  • Düzenli olarak banyo yaptırılmak isteniyorsa ise 2 ya da 3 ayda bir banyo yaptırılması uygun olacaktır.
  • Aynı zamanda diğer hayvanlarda da olduğu gibi rutin bakımlar köpek için çok büyük önem arz etmektedir.
  • Gerekli oldukça tırnakları kesilmeli, ağız burun ve göz temizliği de yapılmalıdır.

Belçika Kurdu Beslenme

Belçika Kurdu ile ilgili merak edilen birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Belçika Kurdu beslenme rutini olmaktadır. Bu hayvanların beslenilmesine büyük önem verilmektedir. Diğer bekçi türleri gibi olmayan Belçika Kurtları için insan yemeklerinden yemek zor olacaktır. Bu hayvanlar bu yemekleri daha zor bir şekilde sindirmektedir. İnsanlar olarak daha yağlı yemekler yiyor olmamız hayvanların da bunu sindirebileceği anlamına gelmez. Eğer yağlı yemekleri tüketirse bu durum Belçika Kurdunun karaciğerlerinde soruna yol açabilir.

Bu köpeklere yağlı normal insan yemeklerinden çok kuru mamalar ve yumuşak mamaların verilmesi tercih edilmelidir. Ancak mama seçimi de yaparken mamanın içeriğindeki her şeyin köpeğin ihtiyaçlarını karşılayacak derecede olduğuna özen göstermek gerekmektedir.

Eğer daha önce köpek beslemediyseniz ve köpeğinizin vücudunun gereksinimlerini bilmiyorsanız bunun için kendi kendinize köpeğinizi beslemeden önce veterinere başvurmanız kesinlikle çok önem arz etmektedir. Veteriner yardımı ile köpeğin alması gereken bütün besinlerin alınması sağlanır.

Belçika Kurdu Tüy Yapısı

Belçika Kurdu hakkında merak edilen birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Belçika Kurdu tüy yapısı olmaktadır. Bu köpek cinsinin kısa, kahverengi, gri ya da sarımsı kahverengi tonlarında kürkü vardır. Bazılarının uçları da siyah olabilmektedir. Bu köpekler çizgili olmazlar ve yılın belli dönemlerinde de bir ya da iki kez tüy dökmektedirler.

belcika kurdu ozellikleri
belcika kurdu ozellikleri

Yorum yapın