Brahma Horoz Özellikleri ve Bakım Tavsiyeleri

Pek çok kişi farklı hayvan türlerini sevmektedir. İnsanlar sevdikleri bu hayvan türlerine karşı ilgi duyarak onları beslemektedir. Fakat hayvan beslemek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Pek çok hayvan ve bu hayvanların da kendi içlerinde birçok türü yer almaktadır. Bu hayvanları beslemek için hayvanın özelliklerini ve bakımını bilmek gerekmektedir. Bu hayvanlardan birisi de Brahma horozudur. Kuş türleri ile ilgilenen kişiler, genelde tavuk ve horozlarla da ilgilenip bunları beslemektedir. Bu horoz türünü de insanlar, Brahma horoz özellikleri ve bakım tavsiyeleri olarak merak ederek araştırmaktadır.

Brahma Horoz Çeşitleri

Brahma tavuğu olarak bilinen bu hayvanın 3 farklı türü bulunmaktadır. Bu hayvan, türe sahip olmasına rağmen genellikle benzer özelliklere sahip olmaktadırlar. En bilinen Light, Dark ve Gold Brahma tavuğu yanı sıra, blac, blue, crele, barred ve partridge adlarında Brahma tavukları da bulunmaktadır. Bu tavuk türü, birçok renkte üretilmektedir. Bu türler şu şekilde belirtilmektedir;

 • Light Brahma Tavuğu: Bu tavuk türünün tüyleri siyah ve beyazdır ve kuyrukları siyahtır. Light Brahma Horozlarının boyunları siyah şeritler halindedir.

 • Dark Brahma tavuğu: Bu tavuk türünün görünümleri, dişi ve erkek tavuklarda farklı olmaktadır. Dişi Dark Brahma Tavuğunun tüyleri koyu gri bir renge sahipken erkeğin tüyleri siyah renktedir.

 • Gold Brahma Tavuğu: Bu tavuk türü diğerlerine göre daha iri bir türdür. Tüyleri oldukça derin ve canlıdır. Bu tür, daha gösterişli ve güzeldir. İsminden de anlaşılacağı üzere tüyleri altın sarısı ayakları ise siyah ve altın sarısı karışımı bir renktedir.

Brahma Horoz Davranışları

Brahma horoz özellikleri ve bakım tavsiyeleri konusunu merak eden kişiler için, her hayvanın belirli davranışsal özellikleri bulunduğu gibi, Brahma horozu da belli başlı özelliklere sahiptir. Bu hayvanlar oldukça sakin olmalarıyla birlikte kolay bir şekilde eğitilebilmektedirler. Brahma türü kolayca korkup kaçmadıkları gibi çocukları da korkutup zarar vermezler. Tehlike anlarında korkmadıkları için kaçmazlar ve bu sebeple bu hayvanların korunması gerekmektedir. sakin bir hayvan olmaları sebebiyle onları beslemek oldukça kolaydır ve bu hayvanlar çok meraklıdır.

Brahma Horoz Görünümü

brahma horoz fotoğrafı
brahma horoz fotoğrafı

Brahma horoz özellikleri ve bakım tavsiyeleri merak eden kişiler görünümünü de merak etmektedirler. Bu hayvanlar renkleri ve tüyleriyle gösterişli ve güçlü hayvanlardır. Tavuklar 3-4 kilo olurlarken, horozlar 4-5 kilo olabilmektedirler. Bu hayvanların küçük ibik ve sakalları, çok fazla tüyleri ile paçalı bir görünümleri vardır. Aynı zamanda, sağlam ve güçlü bir gagaya sahiptirler. Bu tür çoğunlukla ABD’de üretilmektedir.  Fakat horozlar Asya ırkı özellikleri taşımaktadır.

Brahma Horoz Irkı

Brahma tavuk ırkı hem sıcak hem de soğuk havalarda yaşayabildiklerinden dolayı her iki hava şartlarına da dayanıklıdırlar ve kolay bir şekilde uyum sağlayabilmektedirler. Bu ırkın kiloları bölgeden bölgeye değişmektedir. Brahma tavuk yumurtası yıllık ortalama 100-150olarak sağlanmaktadır. Bu hayvanların doğumlarından itibaren olgunluğa ulaşmaları 2 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Dayanıklı bir yapıya sahip olmaları nedeniyle, kolay kolay hastalanmazlar. Bu hayvan ırkı, birlikte yaşamaya alışkındırlar.

Brahma Horozu bakımı

Bu horoz türü belirli bir bakıma ihtiyaç duymaktadır;

 • Bu horoz türü kuru bir ortamda yetiştirilmelidir.
 • Kalitesiz yem yemeleri durumda verimlilik sağlanamayacağından kaliteli yem kullanılmalıdır.
 • Bu hayvanlar, gezici türdendirler. Bu nedenle, belirli bir alana ihtiyaç duymaktadırlar.
 • Hayvanların arka tüylerinin kesilmesi, verimlilik açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır.
 • Bitlenme ve pirelenmelere karşı 3 ayda bir ilaçlanmalıdırlar.
 • Temiz su verilmelidir.
 • Kümesleri temiz olmalıdır.
 • Tüy değişim dönemlerinde oldukça hassas yaklaşılmalıdır.

Yorum yapın