Dal Darı Nedir? Muhabbet Kuşları Darı Sever Mi?

Son zamanlarda dal darı evcil kuşların beslenmesinde nasıl bir role sahiptir bir hayli merak edilmektedir. Dal darı genel olarak evcil kuşlar için büyük oranlarda besleyici yapıları ve sağlıklı tohum özellikleri ile ön plana çıkar. Birçok evcil havyanın en sevdikleri gıdalardan bir tanesi olarak gözlenir. Genel olarak ev kuşlarını insanlar ellerine alıştırmak için ödül gıdaları olarak tercih ederler. Kuş üreticileri tarafından da hem üretim hem de yavru dönemlerinde tercih edilen gıdalardan birisidir.

Dal darı tohumları bitkilerin dallarında meydana gelen darı kısımlarına denir. Dar darı tohumları diğer bitkiler ile kıyaslanacak olduğu zaman daha küçük yapılarda oldukları gözlenir. Darı kuşlar için genel olarak insanların yedikleri ekmeklere benzer, yağ oranları bir hayli düşük fakat karbonhidrat oranları yüksek gıdalar olarak gözlenir. Dal darı tohumlarında ortalama olarak %67 oranında karbonhidrat, %15 oranında protein, %3,5 oranlarında yağ, %1,5 oranlarında selüloz yer aldığı gözlenir. İçerdikleri yüksek oranlardaki karbonhidrat evcil kuşların kısa sürede kilo almalarına neden olabilir. Peki, muhabbet kuşları darı sever mi?

Muhabbet Kuşları Darı Sever Mi?

Birçok evcil havyanın büyük bir hayranlık ile tercih ettikleri dal darı hangi kuşlar tarafından sevildiği merak edilmektedir. Kabuklarından kolay bir şekilde ayrılan küçük tohum özellikleri olmasından dolayı özellikle yavru kuşların gelişimleri sırasında tercih edilir.

Çok lezzetli ve tatlı bir tatları yer almasından dolayı sadece yavru kuşlar değil yetişkin kuşlar da severek tüketirler. Özellikle Sultan papağanları, kanarya, sevda papağanı çok sever. Fakat bunların yanı sıra muhabbet kuşları da büyük bir hayranlıkla tüketir. Kuşların damak tatlarına iyi bir şekilde hitap etmesinden dolayı muhabbet kuşlarının kısa sürede dal darı tüketerek kilo aldıkları bilinir. Birçok faydası ile dikkatleri çeken dal darı faydaları nelerdir en merak edilen konular arasında yer alır.

mavi muhabbet kuşu ve dal darı

Dal Darı Faydaları Nedir?

Muhabbet kuşu gibi birçok evcil kuşun severek tükettikleri dal darı faydaları nelerdir bir hayli merak edilmektedir. Bu dal darı faydaları incelenecek olduğu zaman;

  1. Evcil kuşlarda hastalık, tüy dökmek, stres, yorgun olma gibi durumlarda meydana gelen iştahsızlık durumları söz konusu olursa tüm kuşların severek tüketecekleri ek gıda olarak bilinir.
  2. Kolay kırılıp yenebilme özellikleri vardır. Bundan dolayı yavru kuşlarda dahi rahat bir şekilde tercih edilmektedir.
  3. Darıların çok farklı lezzetlerinin olmasından dolayı birçok kuşun damak tadına hitap etmektedir.
  4. Yavru kuşların yemeklere alışması sırasında yetişkin kuşların yumurtlama ya da yavru bakımları sırasında gerekli olan enerji ihtiyaçlarından vitamin, protein ve karbonhidrat gibi tüm ihtiyaçlarını tek bir besinden almalarını sağlarlar. Fakat çok fazla lezzeti olan dar darı kuşlara sürekli verilirse artık hem diğer yemleri yemek istemezler hem de tek tip beslenme şekline alışırlar. Böyle durumlarla karşılaşılmaması için haftada ortalama olarak iki kere verilmesi önerilir.

Dal darının kuşlardaki faydaları genel bir şekilde incelenecek olduğu zaman kilo kaybı yaşayan ya da çok zayıf olan kuşlarda kullanılması önerilir. Kuşların gün içerisinde yedikleri yem oranları takip edilerek düzenli bir şekilde dal darı ile besleyerek tartım yapıldığı zaman meydana gelen kilo kayıplarının kısa sürede ortadan kalkabilecek olduğu gözlenecektir. Avantajlarından bir diğeri olarak da yumurtlama döneminde olan kuşların ihtiyacı olan vitamin dengelerini elde etmelerini sağlarlar. Dişiler yumurtlama döneminde ne kadar iyi bir şekilde beslenirse vitaminlere karşı olan ihtiyaçları o kadar rahat sağlanabilecektir.

Yorum yapın