Almanca A1 Dersleri petinya.net

Düve Nedir? Düve Neye Denir?

Pek çok insan, hangi büyükbaş hayvanın süt ve et verimliliğine sahip olduğunu öğrenmek adına düve nedir, ne anlama gelir vb. birçok soru sormakta ve bu soruların cevapları üzerinden hareket etmektedir. Bilindiği üzere büyükbaş hayvanların her biri, farklı özelliklere sahiptir ve bu hayvanların et ve süt verimlilikleri de birbirinden farklıdır. Bu nedenle büyükbaş hayvan türlerinin her birinin özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Hangi hayvanın et ve sütünün en verimli olduğuna dair birçok insan tarafından çeşitli sorgulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu sorgulamalardan biri de düve ne anlama gelir sorusu kapsamında yapılmakta ve düvenin özellikleri ve ne zaman süt verdiği öğrenilmeye çalışılmaktadır. 1-2,5 yaş aralıklarında bulunan inekler, temelde düve olarak adlandırılmakta olup bu hayvanların yaşlarının ilerlemesi, farklı şekilde isimlendirilmeleri ile sonuçlanmaktadır. 1-2,5 yaş aralıklarında bulunan dişi ve hamile olmayan ineklerin düve olarak adlandırılması, birçok insan tarafından bilinmemektedir. Peki ama düvelerin özellikleri nelerdir ve düveler kaç yaşında inek olmaktadır?

Düve Nedir?

Düvenin ne olduğu ve hangi özellikleri bünyesinde barındırdığı, pek çok insan tarafından merak konusu olan hususlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyükbaş hayvanların adlandırılmalarında çeşitli kriterler bulunmakta olup bu kriterler, bir hayvanın yavru iken farklı büyüdüğünde ise farklı isim ile çağrılmasını mümkün kılmaktadır. Bu kapsamda düve nedir sorusunun bir hayli önemli olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Düvenin ne olduğunu ifade etmeden önce, yavru bir ineğin hangi adla çağrıldığını belirtmek gerekmektedir. Bilindiği üzere yavru inekler buzağı olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra buzağı büyüdüğünde inek olmakta, dişi ve hamile olmayan inekler de düve olarak çağrılmaktadır. Düve nedir sorusu kapsamında, dişi bir buzağının büyüdükten sonra çocuğu yoksa eğer düve kategorisine girmektedir.

Düve Ne Anlama Gelir?

Hayvancılığa yeni başlayan pek çok insan, büyükbaş hayvanlarla ilgili birçok soru üzerinden derinlemesine bir şekilde araştırma yapmakta ve büyükbaş hayvanları, bu şekilde tanımaya çalışmaktadır. Düve ne anlama gelir sorusu, insanların büyük bir kısmı tarafından sorulan ve inekleri anlamak adına kritik öneme sahip sorulardan biri olarak bilinmektedir.

Düvenin hangi büyükbaş hayvanın adı olduğu, daha önce de belirtilmiş idi. Buna göre dişi bir buzağı büyür ve çocuk sahibi olmazsa düve olarak adlandırılır. Çocuk sahibi olan buzağılara ise inek denilmekte olup ineklerin bu bağlamda üç farklı şekilde isimlendirildiği bilinmektedir:

 • Yavru inekler büyüyene kadar buzağıdır.
 • Dişi buzağıların çocuk yapmamış hallerine düve denir.
 • Düveler çocuk yaptıklarında ise inek olarak adlandırılır.

Yukarıdaki isimlendirmelerin her biri, ineğin yaşı ve çocuk sahibi olup olmamasına bağlıdır. Düve ne anlama gelir sorusu kapsamında yapılan bu akıl yürütmelerin tamamı, ineklerin çok daha yakından tanınmasını olanaklı hale getirmektedir.

Düvelerin Özellikleri

Düvelerin çok daha yakından tanınabilmesi için, düvelerin özellikleri dahilinde yer alan her bir hususun bilinmesi gerekmektedir. Bu kapsamda düvelerin özelliklerinin, ayrıntılı bir şekilde aşağıdaki gibi sıralanması olanaklıdır:

 • 1-2,5 yaş aralığında ve doğum yapmamış dişi sığır ile inekler düve olarak adlandırılır.
 • Düve doğurduğunda inek olur ve inek olarak adlandırılır.
 • Düvenin doğduğu günden itibaren buzağı verebilmesi adına 2 yıl geçmiş olması gerekir. Bu süre içerisinde düve olarak adlandırılır ve doğum yaptıktan sonra isminde değişiklik olur.
 • Düvenin doğurduğu buzağının özel ve titiz bir şekilde bakılması gerekir.
 • Et ve süt üretimi açısından düveler, diğer büyükbaş hayvanları içerisinde özel bir konuma sahiptir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen özelliklerin her biri, düveler bünyesinde yer almakta ve bu özellikler, düvelerin yakından tanınmasını olanaklı hale getirmektedir. Pek çok hayvan yetiştiricisi, düvelerin özellikleri ile ilgili detaylı araştırmalar yapar çünkü düve seçimi oldukça önemlidir ve düvelerin profesyonel bir şekilde seçilebilmesi için düvelerin fiziksel niteliklerinin bilinmesi gerekir.

Düve

Damızlık Düve Nedir?

Düvelerle ilgili pek çok insan tarafından merak edilen bir diğer konu da damızlık düve nedir? sorusudur. Daha önce de bahsedildiği üzere 12 aydan başlayarak doğum yapana kadar dişi sığırlar damızlık düve olarak adlandırılmaktadır. Düvelerin damızlık dönemlerinde iken doğru beslenmemeleri, düvelerin daha sonraki dönemlerde et ve süt üretimlerini olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle damızlık düvelerin bakımlarının, her bir hususa dikkat edilerek titiz yapılması kritik öneme sahiptir.

 • Düve: Düve, doğum yapmamış veya yavrusu olmayan, inek yavrusuna verilen addır. 
 • Tosun: Tosun, 15 ila 2 yaş aralığında bulunan cinsiyeti erkek olan, inek (sığır) yavrusuna verilen addır.
 • İnek: İnek, 2 ve üzeri yaşa sahip olan dişi sığırlara verilen addır.

Damızlık Düve Nasıl Seçilir?

Damızlık düvenin seçimi, hayvancılık sektöründe bulunan bireyler için mühim konulardan birisidir. Çünkü düvelerin çok daha verimli olabilmesini olanaklı hale getiren birçok özelliği bulunmaktadır. Et ve süt verimliliği yüksek düvelerin fiziksel özelliklerinin bilinmesi, hayvancılık sektöründe bulunmakta olan bireylerin avantajlı konumda olmalarını olanaklı hale getirmektedir. Peki ama damızlık düve nasıl seçilir? Damızlık düve seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Damızlık düvelerin değerlendirilmesi noktasında genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen kriterlerin ön plana çıktığını belirtmek gerekir:

 • Vücut derinliği
 • Sağrı yüksekliği
 • Sağrı genişliği
 • Tırnak yapısı
 • Arka bacak yapısı
 • Sağrı eğimi
 • Kas gelişimi

Bu kriterler, damızlık düve nasıl seçilir sorusu kapsamında ön plana çıkmakta ve değerlendirme unsurları olarak bilinmektedir. Bu kriterler kapsamında et ve süt verimlilikleri bulunan damızlık düvelerin şu özelliklere sahip olması gerekir:

 • Uzun ve derin vücut yapısı, sağrı yüksekliğini gösterir.
 • Vücut derinliğinin fazla olması, yemden yararlanma özelliği bir o kadar yüksektir.
 • Sağrı eğimi kapsamında sağrının hafif bir şekilde geriye doğru eğimli olması gerekir.
 • Sağrı genişliği, doğumun rahat yapılabilmesini olanaklı hale getirir.
 • Göğüs genişliğinin fazla olması, damızlık düve için gerekli bir husustur.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen özelliklerin tamamı, verimli damızlık düvenin özelliklerini belirleme konusunda oldukça önemlidir.

Düve Kaç Yaşında İnek Olur?

Birçok insan, düve kaç yaşında inek olur sorusu üzerinden çeşitli araştırmalar gerçekleştirmektedir. Bir düvenin ne zaman inek olduğu, oldukça önemli hususlardan biri olarak bilinmektedir. Çünkü düveler, 1-2,5 yaş aralığındaki dişi ve hamile olmayan ineklere denilmektedir. Bir düvenin ne zaman inek olarak adlandırıldığının bilinmesi, hayvancılık sektöründe bulunan bireyler açısından önemlidir.

2,5 yaşından sonra doğum yapan düveler, inek olarak adlandırılır. Bu bağlamda bir düvenin inek olabilmesi için 2 ya da 2,5 yaş üzerinde olması gerekmektedir. Oldukça karmaşık isimlendirmeye sahip olan ineklerin, hangi yaş aralıklarında ne şekilde adlandırıldıkları, bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan biridir.

Düve Ne Zaman Süt Verir?

Düvelerle ilgili merak konusu olan bir diğer konu, düve ne zaman süt verir sorusudur. Düvenin ilk 12 aydan sonra süt verimliliği oluşmaya başlar. Düvenin sütünden verim alınabilmesi için düvenin oldukça titiz bir şekilde bakılması gerekmektedir. Bakımı yetersiz yapılan düveler, istenilen verime ulaşamayabilir.

Düve Eti Yenir mi?

Düve etinin yenilip yenilmediği, son dönemlerde birçok insan tarafından merak edilen konulardan bir diğeridir. Düve eti yenir mi? sorusu dahilinde düve etinin yenilebildiğini belirtmek olanaklıdır. Fakat düve etinin diğer beyaz etlerden farklı olduğunu belirtmek olanaklıdır. Düve etinin besleyicilik noktasında üst bir seviyede olduğunu ifade etmek mümkündür. Antioksidanlar, çeşitli vitamin ve mineraller, düve etinde bulunmaktadır.

Düveler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1.  Düve Dişi mi Erkek mi? – Düve, doğum yapmamış dişi inek yavrusuna verilen addır. Henüz olgunlaşmamış gelişimini tamamlamamış inek yavrusu Düve olarak tanımlanmaktadır.
 2. Düve Kesilir mi? – Düve kesilir mi sorusunun cevabı mevcut kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Düveler damızlık niteliğini kaybetmişse ve alanında uzman hekimler tarafından “Dişi Hayvan Kesim Raporu” belgelendirilmiş ise kesimine izin verilmektedir. Aksi taktirde düve kesimine izin verilmemektedir.
 3. Düve Eti Lezzetli Olur mu? – Düve eti, besleyiciliği fazla gıdalardan olan ve içerisinde çeşitli vitaminler, mineraller, antioksidanlar barındıran gıdalardan biridir. Düve eti barındırdığı lipit, karbonhidrat ve protein bakımından zengin ve oldukça lezzetli bir beslenme gıdasıdır.
 4. Düve Kaç Yaşında Gebe Kalır? – Gelişim standartlarını normal düzeyde gerçekleştiren düveler 15 ila 16 aylık yaş aralığında tohumlanıp gebe bırakılmalıdır. 

Yorum yapın