En Zeki 10 Köpek Türü

Zeki köpek cinsleri neler? Evde bir dost beslemek birçok kişinin hayali arasındadır. Bazı kişiler kuş ve balık gibi daha sakin ve kolay bakılabilen canlıları tercih ederken, bazıları da kedi ve köpek gibi daha uğraştırıcı dostları seçer.

Bunlardan bir tanesi de köpeklerdir. Her ne kadar her köpek eğitilebilse de, bazıları cinsler diğerlerine göre daha zekidir. Eğer bunlardan almak istiyorsanız şu şekildedir;

  1. Labrador Retriever
  2. Golden Retriever
  3. Alman Kurdu
  4. Rottweiler
  5. Poodle
  6. Doberman Pinscher
  7. Bloodhound
  8. Shetland Sheepdog
  9. Papillon
  10. Border Collie

Peki, bu canlılar hakkında bilmeniz gerekenler neler?

1.Labrador Retriever

Çimlerin üstünde Labrador Retriever ırkı köpek

Eğitilebilir köpek cinsleri bakımından her köpek eğitim görebilir. Eğer daha zeki bir cins olmasını istiyorsanız, ilk seçeneğiniz Labrador Retriever olarak bahsedilebilir. Özellikle kurtarma ve rehberlik gibi konularda oldukça iyidir.

Amerika Birleşik Devletlerinde oldukça popüler olan bu cins, aile dostu bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla evinizde kolay bir şekilde beslemek mümkündür. Oldukça nazik bir canlı olup sevimli bir yapısı vardır.

2.Golden Retriever

Otların arasında Golden Retriever ırkı köpek

En sadık köpek cinsi hangisidir sorusu için Golden Retriever örneği verilebilir. Sıkça “Golden” şeklinde kısaltılan bu dostlar, arama kurtarma gibi durumlarda oldukça iyidir. Arkadaş canlısı yapısıyla sizinle veya çocuklarınız ile güzel oyunlar oynayabilir.

3.Alman Kurdu

Çimenlerin üstünde oturan Alman Kurdu

Köpek ırkları arasında en çok karşılaşılan bir diğer cins de Alman Kurdu’dur. Her ne kadar kurt adıyla da tanınsa bir köpek cinsidir. Zeki bir canlı olup cesareti ile de bilinir. Ayrıca kendine güven duygusu da bulunur.

Günümüzde polis teşkilatlarında, askeriyelerde kullanılan köpek cinsleri arasındadır.

4.Rottweiler

Çimenlerin üstünde Rottweiler ırkı köpek

En iyi köpek cinsleri arasında bir diğer seçenek de Rottweiler olarak bahsedilebilir. Özellikle hizmet köpeği olma konusunda başarılı olan Rottweiler sevgi dolu bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gerek sizinle, gerekse çocuklarınız ile sevgi dolu oyunlar oynayabilir.

Oldukça sadık köpek cinsleri arasında olan Rottweiler, ayrıca yüksek bir özgüvene de sahiptir.

5.Poodle

Poodle ırkı tatlı köpekler

Dünyanın en zeki köpeği yavru olarak Poodle örneği verilebilir. Yapıları gereği oldukça tatlı ve sevimli olan bu dostlar global çapta en popüler köpekler arasındadır. Aktif yapıları ve gururlu olmaları ile tanınan bu canlılar, yüksek oranda zekâya sahiptir.

Takip, itaat, avcılık ve koruyuculuk gibi konularda oldukça başarılıdır. Dolayısıyla evde bile kolay şekilde eğitmeniz mümkündür.

6.Doberman Pinscher

Doberman Pinscher

Kısaca “Doberman” adıyla da bilinen Doberman Pinscher zeki köpek türleri arasındadır. Güçlü ve dayanıklı canlılar olup, oldukça hızlıdır. Bu özellikleri nedeniyle sadece polis teşkilatlarında değil, savaşlar esnasında da kullanılır.

Zira sahip oldukları zekâ buna elverişli bir yapıya sokmaktadır.

7.BloodhoundOtların arasında gezen Bloodhound ırkı köpek

Filmlerde de sıklıkla karşılaşılan Bloodhound, Türkçe’de “Kan Tazısı” olarak bilinmektedir. Yüzleri uzun ve kırışık olan bu dostların kulakları sarkıktır. İçgüdüsel ve bağımsız bir tavırları vardır.

Ancak koku almaya dair içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Dolayısıyla oldukça zekidir.

8.Shetland Sheepdog

Shetland Sheepdog ırkı köpek

Yine bazı kişilerin filmlerden hatırlayacağı Shetland Sheepdog, oyun oynamayı seven bir yapıya sahiptir. En zeki köpek türleri arasında yeni numaraları kolaylıkla öğrenebilir, çocuklar ile güzel oyunlar oynayabilir.

Ailesine oldukça sadık olup, şefkat dolu bir yapısı vardır.

9.Papillon

Papillon ırkı köpek

Köpek cinsleri arasında olan Papillon, Fransızca “kelebek” anlamındadır.  Arkadaş canlısı yapısı olup oldukça tatlıdır.  Mutlu bir canlı olan Papillon dikkatli elden bırakmaması ve tetikte bulunması ile bilinir.

10.Border Collie

Border Collie ırkı köpek

Zeki köpek cinsleri arasında olan Border Collie, şefkatli ve enerjik bir yapıya sahiptir. Çevik yapısı ve atletik yapısı nedeniyle çobanlık da kullanılabilir. Her zaman ilgi bekleyen bu dostlar, eğitimde başarılıdır.

Yorum yapın