Almanca A1 Dersleri petinya.net

Evde Civciv Bakımı Nasıl Yapılır?  Detaylı Bakım Rehberi

Civciv bakımı hakkında bilgiler bu canlıları beslemek isteyenler tarafından bilinmesi gerekir. Her ne kadar bahçelerde ve hayvancılık ile meşgul olan kişiler tarafından yapılsa da oldukça tatlı canlılar arasındadır. Bu nedenle başta çocuklar olmak üzere birçok insan evde beslemek ister.

Ancak diğer hayvan türlerinin yavruları ile kıyaslandığında daha narin bir yapıları vardır. Bakımlarını bilmemek çabucak hastalanmalarına ve hatta ölmelerine neden olabilir. Eğer bir kedi yavrusu alırsanız ve bakım hakkında bilginiz yoksa canlının hastalığı bulunmuyorsa ilk günden ölmeyebilir; ancak civcivler için bu geçerli değildir. Ne yapılması gerektiği bilinmiyorsa ve sıcak yaz günlerinde ilk günden ölebilir.

Kış günlerinde de sıcak tutulmaları şarttır Bu nedenle buna uygun bir kutu bulmak gerekir. Peki, bu canlının bakımını evde nasıl yapabilirsiniz?

Civcivler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Civciv bakımı oldukça zordur. Ancak burada öncelikle neden öldüklerine de değinmek gerekir. Zira birçok kişi civciv aldıktan çok kısa süre sonra ölümlerine şahit olur. Bunun en temel nedeni, bakımın düzgün yapılmamasıdır.

Burada öncelikle yerlerini düzgün şekilde hazırlamanız gerekir. Bu da mevsimsel şartlara ve bulunduğunuz yerin iklimine göre farklılaşır. Civcivler çok hassas olduğu için elinize almamanız, öpmemeniz gerekir. Eğer dayanamıyorsanız da ellerinizi güzel bir şekilde dezenfekte edip, kuruduktan sonra almanız şarttır.

Zira sizden geçen bakteriler hemen hastalanmasına ve kısa sürede ölmesine sebeptir. Ancak kış ayındaysanız ya da eviniz yeterli ısıda değilse ölü haline gelebilir. Peki, bu nedir? Örneğin evin sıcaklığı 25-30 dereceyse civcivler üşüyebilir. Bu durumda ölü haline gelir.

Böylece birçok kişi hayatını kaybettiği için atmaya karar verir; ancak bu bir hatadır. Zira 36 derece gibi ısılarda aniden canlandıklarına çoğu kez şahit olunur. Bu sebeple civciviniz ölü gibi yatıyorsa ısıdan şüphelenerek hemen arttırmanız önerilir.

Civcivler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Civciv Bakımı İçin Gerekli Sıcaklık Nedir?

Civciv bakımı püf noktaları arasında ilk olarak sıcaklığa değinmek gerekir. Bu bilinmezse civcivler hastalanabilir, ölebilir.

Burada ilk hafta sıcaklık 35 derece olmalıdır. 7 ve 10. günler arası ise 32 ve 33 derece civarı gerekir. 10 ve 15. günler arasında 30 dereceye düşürülmelidir. 15 ve 20. günler içinde ise 27 derece şarttır. Kış aylarında iki aylık olana dek bulundukları yerin sıcaklığı 18 altına inmemelidir.

Peki, bu nasıl sağlanabilir? Bunun için bir kutu alarak üzerine cam koymanız ve üst taraftan 5/1 kısmını açık bırakmanız şarttır. İçerideki sıcaklığı anlamak için buna özel termometre şarttır. Aksi halde düşürmek mi, arttırmak mı gerektiği bilinmez.

Isıtmak için 20 ya da 40 watt gücünde bir ampül yakmak yeterli olur. Zira bilindiği üzere bu araçlar ısı da yayar. Bu sebeple civcivlerin ısınması için iyidir. Bu canlılar birbirlerine de sokulup ısınır. Eğer büyük bir civciv varsa onun kanatları arkasına gizlenebilirler.

Geceleri ise ampulün onların uykusunu bölmemesi için örtmeniz gerekir.

Civcivler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Civcivler Nasıl Beslenir?

Civciv bakımı hakkında bilgiler için beslenme de büyük bir önem taşır. Bunun için hazır civciv yemleri olup oldukça güzel bir besin kaynağıdır. Bunlar sık su içirdiği için kutuda yeterli suyun bulunduğundan de emin olunmalıdır.

Bir aylık konuma geldiklerinde haşlanmış yumurta, yeşil salatalık, çok az oranda ekmek kırıntısı verilebilir. Büyüdükçe tuzlu olmayan kuru ve sulu besinler verilebilir. Bunlara aşırı tuzlu olmayan yemeklerinizin artıkları da girer.

Civcivleriniz yaklaşık 1,5 – 2 aylık gibi olduğunda da kümese alınır.

Yorum yapın