Almanca A1 Dersleri petinya.net

Exotic Shorthair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakım Rehberi

Son zamanlarda insanların kedilere olan eğilimleri oldukça artmıştır. Hemen herkes kedi sahiplenmektedir. Bu kediler arasında en çok tercih edilenlerden birisi de Exotic Shorthair kedi cinsi olmaktadır. Ancak sahiplenen kişiler tarafından Exotic Shorthair kedi ırkı özellikleri ve bakım rehberi bilinmelidir. Aksi takdirde kedinin getirileri yerine getirilmemiş olabilir ve bu kedide hastalık ya da hırçınlık gibi olaylara sebebiyet verebilir.

Exotic shorthair kedileri en çok ilginç görünüşleriyle bilinen, bir hayli sevilen İran kedileriyle çok yakın akrabalardır. Exotic Shorthair kedileri, fazla bakım isteyen İran kedilerine bir alternatif olarak yetiştirilmiştir. İran kedilerini günlük olarak taramak gerekir ancak Exotic Shorthair kedilerinin kısa, sık kürklerine bakım yapmak çok kolaydır. Exotic Shorthair ve Fars kedilerinin kürkleri birbirlerinden oldukça farklı olmasına rağmen sonuç olarak bu iki cins hemen hemen aynı özelliklere sahiptir.

Exotic Shorthair Kedilerinin Karakteristik Özellikleri

Exotic Shorthair kedilerini sahiplenmek isteyen kişilerin merak içerisinde bulunduğu birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Exotic Shorthair kedilerinin karakteristik özellikleri olmaktadır. Exotic kedileri İran kedileri gibi tatlı, uysal ve sakindir. Fakat onu sadece bir süs kedisi olarak düşünmeyin. Bu kedi cinsi oldukça hareketlidir. Kucağınızda oturup kendini sevdirmediği her an sizinle oynamaya hevesli olacaktır.

Exoticler İranlı kardeşlerine göre daha hareketli ve meraklı olmalarıyla bilinmektedirler. Exotic shorthair erkeklerinin, biraz soğuk kanlı olarak bilinen dişilerinin aksine daha cilveli ve sevecen oldukları da söylenmektedir. Onlarla oynadığınız zaman boyunca oyuncaklarla ilgilidirler fakat etrafta insanlar olmadığında ya da meşgul olduklarında da kendi kendilerini eğlendirebilirler.

Exotic Shorthair kedisinin ihtiyaçları bellidir; düzenli öğün, bir fare ya da kedi oltasıyla biraz oyun ve fazlaca sevgi. Sizin attığınız bir adıma bu kedi iki adımla karşılık verecektir. Aile fertlerini umutla takip eder ve en küçük bir ilgi görmek amacıyla sabırla beklerler. Dolayısıyla bu kedi cinsinin oldukça zeki olduğunu söylemek mümkündür. Pek sık konuştuklarını duymazsınız ancak konuştuklarında bunu yumuşak, tatlı ve neredeyse melodili bir sesle yapmaktadırlar.

Exotic Shorthair İdeal Aile Üyesi

Exotic Shorthair birçok bakımdan insanlara ayak uydurmaktadır. O yüzden Exotic Shorthair ideal aile üyesi denilebilir. Exotic Shorthair kedileri, yumuşak ve orta boylu bir vücuda sahiptir. Sahipleriyle güçlü ve sevgi dolu bir bağ kurabilirler. Ayrıca bu kediler diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla iyi anlaşabilen, tatlı ve canlı bir kişiliğe sahiplerdir. Düşük enerjilerine oranla kedi oyuncaklarıyla ya da kedi oltasıyla saatlerce oynamaktan zevk almaktadırlar.

Exotic Shorthair kedileri düşük enerjileri sayesinde evde beslenmeye oldukça uygun bir cinstir. Fakat bütün kedi türlerinde olduğu gibi bu kedileri de her daim evde tutmanız oldukça önemlidir. Kedinizin dışarıya erişimine izin vermek onları arabalarla diğer hayvanlarla ve başka türlü tehlikelerle karşı karşıya bırakmanız anlamına gelir. Bu durum da kediniz için oldukça sıkıntılı bir durum olacaktır. Bu yüzden böyle bir durumdan kaçınmanız önerilmektedir.  Bu kedilerin tatlı, nazik ve oyuncu kişilikleri onları çocuklu ya da evcil hayvanlı aileler için mükemmel bir alternatif yapmaktadır. İran kedisine oranla daha az bakım gerektiren yapıları onları ilk defa kedi sahiplenecek kişiler için de ideal bir cins haline getirmektedir.

Exotic Shorthair Diğer İnsanlarla Ya Da Hayvanlarla Anlaşabilir Mi?

Bu kedi cinsini sahiplenmek isteyen kişilerin merak içerisinde olduğu birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Exotic Shorthair diğer insanlarla ya da hayvanlarla anlaşabilir mi sorusu olmaktadır. Oldukça miskin bir yapıya sahip olan bu kediler, onlara nezaket ile yaklaşan tüm hayvanlar ile dostluk kurabilir. Aynı şekilde çocuklara karşı da oldukça naziktir bu tür. Bu yapıları sayesinde çocuklu ve evcil hayvanlı evlerde oldukça sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler.

Exotic Shorthair Fiziksel Özellikleri

Son zamanlarda birçok insan kedi sahiplenmek istemektedir. Tercih edilen kedi türlerinden birisi de Exotic Shorthair olmaktadır. Ancak kişilerin bu cins ile ilgili merak içerisinde olduğu birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Exotic Shorthair fiziksel özellikleri ile ilgili olmaktadır. Şaşkın surata sahip olan ve küçük burunlarıyla kalbimizi pır pır ettiren bu kediler, oldukça eşsiz özelliklere sahiptir. Bu güzel kedilerin özellikleri şu şekilde listelenebilir;

  • Bu kedilerin yuvarlak yapıda ve büyük kafaları vardır.
  • Burunları oldukça kısadır, bu cinsin görünümündeki en büyük etken de budur.
  • Tüyleri kısa ve çok yumuşaktır. İran kedilerine oranla bakımları çok daha kolay olmaktadır.
  • Bacakları da tıpkı tüm vücudu gibi pofuduktur. Bacak uzunlukları fazla kısadır.
  • Göz renkleri altın, bakır, yeşil ve mavi tonlarında olabilir.
  • Tüy renkleri ve desenleri oldukça geniş bir yelpazede karşınıza çıkabilmektedir.

Exotic Shorthair Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Kişilerin Exotic Shorthair sahiplenmeden önce bilmeleri gereken şeyler mevcuttur. Bunlardan birisi de onun bakımı ile ilgili olmaktadır. Peki, Exotic Shorthair kedisinin bakımı nasıl olmalı? İran kedilerinin aksine Exotic Shorthaier kedilerinin bakımı oldukça kolaydır. İran kedilerini günlük olarak taramak gerekirken Exotic Shorhair kedisinin kürkünü bir ya da iki haftada bir çelik bir tarakla taramanız yeterlidir.

Kürklerde oluşabilecek herhangi keçeleşme, düğüm ve karışma sorunları bu cinste pek görülmez. Fakat cinsin mevsimsel olarak tüy döktüğünün de bilinmesi gerekmektedir. Bu yüzden bu dönemlerde ekstra taramak ve ölü tüylerle derilerini atmaları için banyo yaptırmak gerekmektedir.Diğer her canlı gibi Exotic Shorthair de bazı zamanlarda çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Bazı kedi cinsleri atadan aktarılan genetiğinden kaynaklanan pek çok rahatsızlıkla karşılaşır. En çok karşılaşılan problemler ise şunlar olmaktadır;

  • Nefes almada güçlük.
  • Dişlerde çürüme.
  • Gözde aşırı sulanma.
  • Çeşitli cilt hastalıkları.

Bu sebepten sahiplendiğiniz kedinin veteriner kontrollerini aksatmamalı ve sağlığına ekstra özen göstermelisiniz. Aksi halde kediniz daha da kötü bir şekilde hastalanabilir.

Exotic Shorthair Ne Kadar Süre Yaşar?

Sahiplenmek isteyen insanların merak içerisinde olduğu birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Exotic Shorthair ne kadar süre yaşar sorusu olmaktadır. Yaşam süreleri birçok cinsle kıyaslandığında daha kısa olabilir. 8-15 yıl arasında yaşarlar. Genetik olarak birçok farklı hastalığa meyilli oldukları bilinmektedir. Bu hastalıklardan bazıları kalça displazisi, polikistik böbrek hastalığı, üst göz kapağının düzgün bir şekilde oluşmaması olarak tanımlanabilen göz kapağı agenezi, katarakt, kalp hastalıkları ve obezite olarak listelenebilir.

Bu cinsin fazla kilo almaya meyilli olduğu göz ardı edilmemelidir ve günlük egzersizleri ihmal edilmemelidir. Aynı şekilde beslenmesi dahilinde kaliteli kuru mamalar verilmesi ve haftada 2-3 kere yaş mamalar ile sıvı alımlarının yeterli olduğundan emin olunması önerilmektedir.

Exotic Shorthair Kedisi Çok Tüy Döker Mi?

Exotic Shorthair kedisi sahiplenmek isteyen kişilerin merak içerisinde olduğu birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Exotic Shorthair kedisi çok tüy döker mi sorusu olmaktadır. Ancak onlarla ilgili en spesifik özelliklerden biri de çok az tüy dökmeleridir. Bakımları gerçekten oldukça kolay olur. Haftada bir kere taranmaları ve fırçalanmaları tüy sağlıklarının desteklenmesi adına yeterli olacaktır. Göz kenarlarının temizlenmesi enfeksiyon oluşumunun engellenmesi adına önemlidir. Aynı zamanda tırnaklarının da düzenli olarak kesilmesi gerekir.

 

 

 

Yorum yapın