Fil Balığı Özellikleri ve Bakım Rehberi

Fil balığı, birçok insanın hakkında pek çok hususu merak ettiği balık türlerinden biridir. Bu nedenle fil balığı nedir ve özellikleri nelerdir vb. birçok sorunun sorulduğunu ifade etmek olanaklıdır. Fiziksel özellikleri ile eşsiz bir balık türü olarak bilinen fil balıkları, görüntüleri ile pek çok insanı büyüler. Fil burunlu balık olarak da adlandırılan bu balık türü, akvaryumda beslenmeye oldukça uygun canlılardan bir tanesidir. Peki ama Fil burunlu balık ya da fil balıkları tam olarak nedir? Bu balık türünün fiziksel özellikleri ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Fil Balığı Nedir?

Afrika’nın Batı ve Orta kesimlerinde yaşantılarını sürdüren Fil balıkları, sahip olduğu görsellik ile insanların ilgisini üzerine çekmeyi başarmaktadır. Afrika tatlı su balığı olarak bilinmekte olup birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Peki ama Fil balığı nedir ve bu balık türleri nasıl beslenir?

Genel olarak Ogun Nehri, Chari Nehri ve Nijer Nehri Havzası’nda yaşantılarını sürdüren Fil balığına iyi bakıldığında ortalama 7-10 yıl arasında yaşayabilmektedir. Gece balıkları olarak bilinen Fil balıkları, Gnathonemuspetersii olarak adlandırılır. Deneyimli akvaryumcular tarafından bakılması gereken Fil balıklarının sıcaklık, aydınlatma ve su kalitesine oldukça duyarlı olduklarını belirtmek gerekmektedir. Peki Fil balığı fiziksel özellikleri nelerdir ve bu konuda bilinmesi gerekenler hakkında neler söylenebilir?

Fil Balığı Fiziksel Özellikleri

Fil balığının fiziksel özelliklerinden bir kısmını aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Filin gövdesine benzeyen bir burna sahip olduğu için fil balıkları olarak adlandırılır.
 • Balığın burnu ve geri kalan vücut kısımları elektro-reseptörlerle kaplıdır.
 • Elektro konum tekniğini sularda gezinmek ve avını bulmak için kullanır.
 • Siyah ya da koyu renkte olan fil balıkları, vahşi doğada 35 cm. uzunluğa ulaşacak kadar büyüyebilir.
 • Akvaryumda beslenen fil balıkları 25 cm’ye kadar büyüyebilir.
 • Fil balıklarının karın yüzgeçleri yoktur.
 • Fil balıklarının kuyruk yüzgeçlerinin çatallaşmış olduğu bilinen bir gerçektir.
 • Fil balıklarının anal ve sırt yüzgeçleri, kuyruk yüzgecinin yan kısmında simetrik bir şekilde bulunur.

Bu ve buna benzer özellikler, Fil balığı özellikleri kapsamında yer almakta olup bireylerin bu canlıları çok daha yakından tanıması açısından bir hayli önemlidir.

Fil Balığı Nasıl Beslenir?

Çamurlu suların alt kısımlarında yaşantılarını sürdürmeyi seven Fil balıkları, genel olarak tankın dibinde yer alan larva ve böceklerle beslenir. Akvaryumda bakımı yapılacak Fil balığı nasıl beslenir sorusu kapsamında genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen besinlerin, Fil balıklarına verilebileceği bilinmektedir:

 • Sucul omurgasızlar
 • Kan kurdu
 • Yapay gıdalar
 • Dondurulmuş pullar
 • Tuzlu su karidesi
 • Kara sinek

Evlerinde fil balığı beslemek isteyen kişilerin, Fil balıklarına bu ve buna benzer yiyecekleri verebilmesi mümkündür. Fakat aydınlatma, su sıcaklığı vb. hususlara karşı oldukça fazla dayanıklı olan Fil balıklarının akvaryum konusunda tecrübeli kişiler tarafından beslenmesi gerekmektedir.

Fil Balığı Nasıl Çiftleştirilir?

Fil balıklarının nasıl üredikleri, merak edilen konulardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Fil balığı nasıl çiftleştirilir sorusu kapsamında üreme sağlamak için balıkların birbirlerine kanatları vasıtasıyla uyarı gönderdikleri bilinmektedir.

Balık üremesinin sorunsuz gerçekleşebilmesi için Fil balıklarının olgunluğa ulaşmış olmaları gerekir. Bunun yanı sıra beslenmelerinin düzgün bir şekilde yapılması üreme noktasında bir hayli önemlidir. Bunun yanı sıra akvaryumdaki suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri de üremeyi etkileyen unsurlardan biridir. Akvaryum içerisinde bulunan ortam, Fil balığının doğal olarak yaşadığı ortama benzerlik gösteriyorsa üreme çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Fil balığı nasıl çiftleştirilir sorusu kapsamında belirtilen hususlara dikkat edilmesi bir hayli önemlidir.

 

Yorum yapın