Almanca A1 Dersleri petinya.net

Forpus Papağanı Özellikleri ve Detaylı Bakım Rehberi

Forpus papağanı özellikleri ve detaylı bakım rehberi; bu sevimli hayvanı beslemeye başlayanlar ya da beslemek isteyenler için bilgilendirici nitelikte hazırlanmıştır. Forpus papağanı görünüm itibariyle genelde muhabbet kuşuna benzetilen ve papağan deyince ilk akla gelen türlere nazaran daha ufak yapılı; farklı renklere sahip olabilen çok tatlı bir kuş cinsidir.

Herkes tarafından bilinmediği için sık sık diğer kuş cinsleriyle karıştırılan bu tür; kendine has bakım isteyen özel bir hayvandır. Genelde küçük ve narin bir yapıya sahip Forpus papağanı; birbirinden güzel ve renkleri ve sevimli duruşuyla pek çok insanın çok sevdiği bir arkadaştır.

Forpus Papağanı Nereye Ait Bir Türdür?

Narin yapılı bu kuş türü; genelde Güney Amerika’da yetişen ve bu bölgede gelişimini sürdüren bir kuştur. Kendine has özellikleri ve bakım koşulları olan bu sevimli papağan türü hakkında merak edilen diğer ayrıntılara birlikte bakalım:

Forpus Papağanı Neyle Beslenir?

Forpus papağanı özellikleri ve detaylı bakım rehberi; konusunda önemli bir konu olan; beslenme düzeni aslında çok rahattır. Çünkü Forpus papağanı sık sık benzetildiği muhabbet kuşu yemiyle beslenebilir. Tabii ki bu standart beslenme düzeninin dışında ihtiyaç duyacağı farklı yiyecekler de olur. Forpus papağanının yiyebileceği diğer besinler şöyledir:

  • Armut ve elma gibi meyveler
  • Kuruyemiş çeşitleri
  • Portakal kabuğu
  • Yeşillik çeşitleri

Forpus papağanı; yukarıda saydığımız ve ek besin yerine geçen gıdalarla da ara ara beslenmeli ve bu besinlerin de faydasını almalıdır. Forpus papağanları; gaga yapıları için faydalı olması nedeniyle çiğnemeyi de çok severler. Bu nedenle kafeslerinde bir ağaç dalı bulunması çok faydalı olacaktır. Bu sayede gagalarını rahatlatabilirler.

Forpus Papağanı Konuşur mu?

Forpus papağanı konuşur mu? Oldukça tatlı ve neşeli bir kuş cinsi olan Forpus papağanı çok konuşkan papağan türlerinden biri değildir; ancak iyi bir eğitimle onlarca sözcük öğrenebilir ve konuşabilirler.

Oldukça zeki bir tür olan Forpus papağanı; taklit yeteneği de çok gelişmiş bir kuş türüdür. Ortalama ağırlığı; 30 ya da 35 gram arasında değişen ve boyu 13-14 cm civarında olan bu küçük ve renkli kuş türünün bakımına dair ayrıntılara birlikte göz atalım:

Forpus Papağanı Bakımı

Forpus papağanı da; her hayvan türü gibi kendine has bir bakım ister. Şimdi bu sevimli kuş çeşidinin bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken konulara bakalım:

  • Öncelikle Forpus papağanı; diğer pek çok kuş türüne göre sakin ve sessiz bir yapıya sahiptir. Gürültü yapma durumu olmayan bu tatlı kuşun; evde beslenmesi de oldukça rahattır. Tabii ki tüm hayvanlar gibi bakımında özen ve ilgi isteyen bir hayvandır. Bu noktalara dikkat edildiğinde Forpus papağanının evde bakımında herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.
  • Forpus papağanı kafesi; mümkün olduğunca geniş bir alana sahip ve tel aralıkları sık olan bir yapıda olmalıdır. Kendisi küçük yapılı bir kuş türü olsa da; kanatlarını açmaya ve kısa mesafeli de olsa ara ara bulunduğu yerde uçmaya meyillidir. Bu nedenle Forpus papağanın kafesi geniş ve ferah olmalıdır.
  • İlgi isteyen ve oyuncu bir yapıya sahip olan bu tür; evde onunla fazla vakit geçiremeyecek olan ve ilk defa kuş bakacak insanlar için tavsiye edilmez. Çünkü dediğimiz gibi gerekli ilgi ve alakanın gösterilmesi; Forpus papağanının morali ve sağlığı açısından önemlidir.

Forpus Papağanı Tek Bakılır mı?

Forpus papağanı tek bakılır mı? Bu narin ve hassas yapıya sahip hayvan; tek yaşamaya uygun değildir. Kesinlikle çift olarak bakılmalıdır.

Forpus Papağanı Özellikleri

Forpus papağanı genel görüntüsü itibariyle muhabbet kuşuna benzeyen bir türdür. Genelde mavi ya da yeşil ve parlak renklerde olan Forpus papağanının pek çok güzel rengi vardır. Çok hareketli ve enerjik bir kuş türüdür.

Yalnız kalmayı hiç sevmeyen bu sevimli kuş türü; muhakkak çift olarak bakılmalıdır. Amerika kıtasının en çok bakılan papağan türü olarak bilinir. 7 değişik türü olan Forpus papağanı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalarla devam edelim:

Forpus Papağanı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forpus papağanı bakımında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Çok oyuncu olan Forpus papağanının kafesinde mutlaka ona uygun oyuncaklar bulunmalıdır. Forpus papağanı oyuncakları çok sever. İlgi sevdiği için yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Forpus papağanıyla konuşurken muhakkak alçak sesle konuşmak gerekir. Kendileri gürültücü bir hayvan olmayan Forpus papağanı; yüksek sesten hoşlanmaz.

Forpus Papağanı Yetiştirmek

Forpus papağanı; genelde 2 yaşında erişkin olarak kabul edilir ve bu yaş geçildikten sonra çiftleşme için uygun kafes tercih edilmelidir. Özellikle dişi papağan türleri; yumurtalarını koruma altına almak ister. Bu nedenle Forpus papağanlarının yuvaları çok önemlidir.

Ortalama olarak 4 yavru veren Forpus papağanları; senede bir defa kuluçkaya yatar. Kimi durumlarda anne kuş yavrularını istemeyebilir. Bu durumda; yavru ve annenin yuvasını ayırmak gerekir. Forpus papağanı; en sevilen ve bakımı rahat olan kuş türlerinden biridir. Yalnız kalmayı sevmeyen Forpus papağanı; ilgi ister ve çift olarak yaşar. Tek bakılması bu nedenle mümkün değildir.

Zeki ve oyuncu bir kuş olan Forpus papağanı; meraklı ve sevecen bir yapıya sahiptir. Pek çok farklı ve canlı renge sahip olan Forpus papağanı; yeşil, mavi ve sarı renkleriyle bilinir. Taklit yeteneği çok yüksek olan papağan türü olan Forpus papağanı; çok konuşkan bir yapıya sahip olmasa da, gerekli eğitimlerle konuşabilir ve çok sayıda kelime öğrenebilir.

Forpus papağanı özellikleri ve detaylı bakım rehberi yazımızda Forpus papağanın özelliklerinden, bakımına dair ayrıntılardan ve bu kuş türüyle ilgili bilinmesi gereken detaylardan bahsettik.

“Forpus Papağanı Özellikleri ve Detaylı Bakım Rehberi” üzerine bir yorum

Yorum yapın