Gloster Kanarya Özellikler Nelerdir? Gloster Kanarya Bakımı Nasıl Yapılır?

Gloster kanarya özellikleri, bir kanarya türü olan Gloster kanaryalar ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olunmasını olanaklı hale getiren hususlardan bir tanesidir. Evcil bir kuş türü olarak bilinen Gloster kanarya hem dünyada hem de Türkiye’de evlerde beslenebilmektedir. Bu özelliğinden ve sevimli yapısından ötürü birçok insan, bu kanarya türünü evlerinde beslemektedir. Peki ama Gloster kanarya çeşitleri ve bu tür kanaryaların sahip olduğu özellikler nelerdir?

Gloster Kanarya Çeşitleri

Gloster kanaryalar temelde Consorts Gloster ve Corona Gloster olacak şekilde ikiye ayrılmakta olup her iki tür, çeşitli özellikleri nedeni ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Corona Gloster’in başında, şapka gibi bir tüy bulunmakta, Consord Gloster’de ise böyle bir tüy bulunmamakta olup bu özellik, Gloster kanarya çeşitleri bakımından belirleyici olmaktadır.

Gloster Kanarya, farklı renklerden bir araya gelen bir kanarya türü olduğu için sahip olduğu renkler, bu tür kanaryaları ön plana çıkarmakta ve birçok insanın ilgisi bu tür kanaryalar üzerinde bulunmaktadır. Gloster Kanaryaların tüyleri vücuduna yapışık bir şekilde bulunmaktadır.

Gloster Kanarya Özellikleri Nelerdir?

Oldukça ilgi çekici olan bu kanarya türünün hangi özelliklere sahip olduğu pek çok insan tarafından merak edilen hususların başında yer almaktadır. Gloster Kanarya özellikleri genel hatları ile aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Ortalama yaşam süresi 12 yıl olarak bilinir. Fakat iyi bir bakım altında 15 yıl yaşayabildikleri de görülür.
  • Boyları 11-12 cm kadardır, bu nedenle bu tür kanaryaların küçük boy kanaryalardan bir tanesi olduğu ifade edilebilir.
  • Gagaları küçük ve konik şekline sahiptir.
  • Bu tür kanaryaların çeşitlerinden bir tanesi olan Corona Gloster’in tepe tüylerinin boynu ile bitişik olduğu görülür.
  • Consord kanaryalarda baş ve sırt birleşik bir görüntüye sahiptir.
  • Çıngıraklı kuş oyuncakları oynamaktan oldukça fazla zevk alan Gloster Kanaryalar enerjik yapıları ile dikkatleri üzerine çeker.
  • Islığa benzeye ötüşleri ile ilgi çekici bir halan Gloster Kanaryalar, daha çok görünümleri ile diğer kanarya türlerinden farklılık gösterirler.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen özelliklerin tamamı, Gloster Kanarya özellikleri olarak karşımıza çıkmakta olup bu özellikler, bu tür kanaryaların diğer kuş türlerinden farklılıklarını ortaya koymaktadır.

Gloster Kanarya Tüy Yapıları

Üç farklı tüy yapısına sahip olan Gloster kanaryaların tüy özellikleri parlak, ince (A tipi); kalın ve mat (B tipi); her iki tüyün bir araya gelmesinden oluşan AB tüyü olarak sıralanabilmektedir.

Gloster Kanarya Cinsiyet Ayrımı

Gloster Kanaryalar ile ilgili merak edilen hususlardan bir diğeri de bu tür kanaryalarda cinsiyet ayrımının nasıl yapıldığıdır. Gloster Kanarya cinsiyet ayrımı noktasında farklı kriterler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi erkek ve dişilerin ötüşlerindeki farklılıklardır. Erkek Gloster kanaryalar çok daha ötücüdürler, aynı zamanda ötüşleri oldukça güzeldir. Bir diğer kriter ise dişi Glosterlerin yuva yapma eğiliminde olmasıdır. Buna göre bir Gloster Kanarya çeşitli malzemelerden yuva yapmaya çalışıyorsa o kanarya dişi olmaktadır.

Gloster Kanarya Beslenme Düzeni

Az nemlendirilmiş mamaların seçilmesi, Gloster Kanaryaların beslenme düzenleri kapsamına girmektedir. Bunun yanı sıra belirli bir düzen içerisinde mamasının verilmesi oldukça önemli olmakta ve kanaryanın ne kadar yaşayacağını etkilemektedir.

Gloster Kanarya Bakımı

Gloster Kanarya bakımı, diğer kuş türleri ile benzerlik gösterdiği için bu tür kanaryaların bakımında farklı bir hususun bulunmadığını söylemek olanaklıdır. Sosyal bir kuş türü olduğundan dolayı sahipleri ile oynamayı severler. Bunun yanı sıra farklı kanarya türleri ile bir arada olmak, Gloster Kanarya türü için mantıklı bir tercih olmayacaktır.

 

Yorum yapın