Halsiz Civciv Nasıl İyileştirilir? Halsiz Civcive Ne Verilmeli?

Civciv bakımı; küçük ve hassas bir hayvan olması nedeniyle özen isteyen bir süreci içerir. Bazı durumlarda farklı nedenlerden dolayı; hayvanlarda halsizlik gözlemlenebilir. Peki halsiz civciv nasıl iyileştirilir? Hayvanlarda normal dışı belirtiler görüldüğü zaman ne yapılması gerekir? Yazımızın devamında ayrıntılarla inceliyor olacağız.

Pek çok kümeste rastlanabilen sıkıntılardan birisi civcivlerin hastalanması durumudur. Bu duruma sebep olan birkaç temel unsur vardır. Civciv yetiştirirken dikkat edilecek ilk nokta ise; hayvanların düzenli olarak takip edilmesi ve durumlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını gözlenmesidir. 

Civcivler rahatsızlıkları kolaylıkla anlaşılamayan canlılar olduğu için;  küçüklüklerinden itibaren düzenli takipleri çok önemlidir. Herhangi bir halsizlik durumunda ise;  aciliyetle veteriner hekim kontrolü tavsiye edilir. Çünkü kümes hayvanlarının birçok rahatsızlığı bulaşıcıdır ve gerekli önlem alınmazsa diğer tüm hayvanlara sirayet edebilir. Bu nedenle özellikle kümes hayvanlarında hem normal zamanlarda veteriner hekim kontrolü hem de bir rahatsızlık sırasında yapılacak kontroller önem arz eder.

Halsiz Civciv Nasıl İyileştirilir? Halsiz Civcive Ne Verilmeli?

Civcivlerde Halsizlik Belirtileri

  • Halsizlik hayvanın hasta gibi göründüğü ve normalden daha hareketsiz olduğu bir duruma işaret eder. 
  • Halsiz bir civciv hareket kısıtlılığı ile birlikte yem yemeye de istekli olmayacaktır. 
  • Devamlı üşüyormuş ve ısınmak amacıyla kabarıyormuş gibi durur. 
  • Aynı zamanda sürü olarak hareket etmeyi seven bu hayvanların sürüden ayrı durması da bir hastalığın işareti olabilir.

Civcivin hasta olduğu nasıl anlaşılabilir? Bu belirtilerin göründüğü hayvanların hasta olma ihtimali vardır. Buna sebep olabilecek ve en sık görülen rahatsızlıklardan birisi ishal durumudur. Hayvanlarda oldukça tehlikeli olabilen ishal sindirim sorunu belirtisidir. Peki bu durumda ne yapmak gerekir? 

Öncelikle ishale civcivin yememesi gereken bir besini tüketmiş olması sebep olabilir. Dolayısıyla; hasta civcive ne verilmeli konusu da civciv bakımında bilinmesi gereken bir durumdur. Bilinçsiz beslenme hayvana zarar verebilir. Bunun yanı sıra bakteri ya da mikrop almış olabilir. Hayvanda parazit de mevcut olabilir. 

Bu durumda öncelikle civcivin kakasını kontrol etmek ve emin olmak gerekir. Popo kısmında ıslaklık ve beyaz dışkı kalıntısı mevcutsa yine bu durumdan şüphelenilebilir. Bunun yanı sıra dışı üzerinde küçük canlılar da görülebilir. Bu sorunun çözümü doğrudan veteriner hekime danışılması gereken bir durumdur. Oldukça tehlikeli olabilen ishal sorununa karşı veteriner hekimin önereceği ilaçlar tedavi edici olacaktır.

Hayvanın hastalanmasının bir diğer sebebi de üşütmüş olma ihtimalidir. Özellikle küçük ve narin bir hayvan olmasından dolayı civcivlerde sıklıkla görülebilir. Aynı zamanda hayvanın vücudunda şişme gerçekleşebilir. Tüylerini kabartması ve hareketsiz duruşu bu durumun belirtileri arasında yer alır. 

Aynı zamanda bir arayış içinde olduğu görülebilir; bu durum sıcak bir yer arama ihtiyacından kaynaklanır. Bazı durumlarda hayvan su içmeye ve yem yemeye devam edebilir. Ancak belli etmese de ciddi bir rahatsızlığa sahip olabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Yine veteriner hekim kontrolü başta olmak üzere hayvanın sıcak bir ortama taşınması önemlidir.

Halsiz Civciv Nasıl İyileştirilir? Halsiz Civcive Ne Verilmeli?

Civcivlerin hastalanmasının sebeplerinden biri diğeri de; tavuklarda yaşanabilen bitlenme sorunudur. Tavuk biti hayvanlar açısından oldukça tehlikelidir. Özellikle civcivler bağışıklık sistemi açısından daha narin oldukları için onları çok daha hızlı bir şekilde etkiler. Bu durumda yine veteriner hekim kontrolü önerilir ve ardından hayvanların topraklanmasını sağlayacak doğal bir ortamı olması,  kümesin zeminine kireçleme yapılması gibi önlemler alınabilir.

Civciv halsiz ne yapabilirim diye soranlar için; öncelikle hayvanın sorununun bilinmesi gerektiği söylenebilir. Durumuna uygun bir tedavi yapılması önemlidir. Örneğin halsizliği; ishalden mi kaynaklanıyor yoksa soğuktan dolayı mı hasta? Rahatsızlığına göre bir tedavi süreci önerilir. Bunun yanı sıra; hayvanı bunaltmayacak kadar sıcak bir ortamda tutulması hasta civciv açısından faydalı olacaktır. Yani bulunduğu ortam soğuk olmamalıdır. Ancak yine de rahatsızlığına göre tespitte bulunmak gerekir. 

Hasta civcive ne verilmeli sorusu da yetiştiriciler tarafından merak edilen içeriklerden birisidir. Gerekli kontroller yapıldıktan ve tedavisi uygulandıktan sonra; hayvanların besleyici yemlerle desteklenmesi de önemli bir konudur. 

Sıcak ve sağlıklı bir ortamda tutulan ayrıca kaliteli içeriğe sahip yemlerle beslenen civcivler çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirecek gerekli vitaminleri barındıran yemleri tüketmeleri faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra;  zayıf bir bünyeye sahip olmalarından dolayı civcivlerin hijyenik bir ortamda bulunması da önemlidir.

 

“Halsiz Civciv Nasıl İyileştirilir? Halsiz Civcive Ne Verilmeli?” üzerine 2 yorum

  1. Ben 2 hafta önce civciv aldım 1 tanesinin kafasını 3 gün önce kedi ısırdı galiba ilk gün baya halsizdi ertesi gün kendisine geldi hiç bir sorun yoktu son 2 gündür baya halsiz sürekli kucağıma gelmek istiyor galiba ısınmak için sizce veterinere götürsemi yani bir faydası olurmu yardımcı olursanız sevinirim.

    Yanıtla
  2. Ben sıcak su şişesi koydum onu anneleri sanıyorlar yani poşet geçirip şu konulabilir bence ama 2 3 sate bir şişedeki su tazelenmeli

    Yanıtla

Yorum yapın