Japon Balığı Kaç Yıl Yaşar? Ortalama Ömrü Ne Kadardır?

Japon Balığı Kaç Yıl Yaşar? Akvaryum severlerin beslemeyi en çok tercih ettiği balık türlerinden biri, renkleri ve dikkat çekiciliğinden dolayı japon balıklarıdır. Fakat uygun ortam sağlanmadığında bu balıklar çok çabuk ölebilir. Japon balığı kaç yıl yaşar? sorusu, genellikle japon balıkları ölenler ve japon balığı beslemeyi düşünenler tarafından merak edilmektedir. Soruya cevap olarak; yemine, suyuna ve bulunduğu ortamın şartlarına dikkat ettikçe uzun yıllar yaşayabilir.

Japon Balığı Ne Kadar Yaşar?

Normal bir japon balığının(doğal ortamında) ömrü, ortalama 20 yıla yakındır. Ancak akvaryum veya cam fanusta beslenen japon balıklarının yaşam süresi, bakım ve diğer çevre şartlarına bağlı olarak değişmekle beraber, ortalama 5-10 yıl arasında olmaktadır.

Japon Balığı Türü Ortalama Yaşam Süresi
Tek Renkli Japon Balığı (Betta) 3-5 yıl
Komets (Sarasa) 10-20 yıl
Shubunkin 10-15 yıl
Fantail (Ranchu) 5-10 yıl
Oranda 10-15 yıl
Ryukin 10-15 yıl
Lionhead 10-15 yıl
Celestial (Gökyüzü) 5-10 yıl
Pearlscale 10-15 yıl
Ranchu 10-15 yıl
Veiltail 5-10 yıl

Uzun gövdeli Japon balıklarının çoğu oldukça uzun bir yaşam süresine sahiptir. Birçoğu 20′ sene, hatta bazıları 30 ve 40’lı yaşlarına kadar yaşayabilir. İngiltere’deki bir Japon balığı, tam 44 sene  yaşayarak “en yaşlı balık” unvanını almıştır! Ancak, bu tür kayıtların doğrulanması zordur. Genellikle kendi içinde çiftleşen süslü Japon balıkları biraz daha kısa bir ömre sahiptir. Genellikle 20’li yaşlarına kadar yaşamaları beklenir, çünkü sürekli üremeleri onların yaşam sürelerini kısaltmaktadır. Bazı balıklar, sahipleri ne yaparsa yapsın, uzun yıllar yaşamaya uygun değildir ve birkaç yıldan fazla yaşamazlar. Bu, tamamen balıkların genetik yapısı ve bakımları ile ilgilidir.

Akvaryum içinde japon balıkları

Japon Balıklarının Daha Uzun Yaşayabilmesi İçin Ne Yapılabilir?

Japon balıklarının daha uzun süre yaşayabilmesi için;

  • Büyük ve geniş akvaryumlar tercih etmelisiniz. Küçük cam fanuslar, japon balığınızı strese sokabilir ve ölmelerine neden olabilir. Çünkü japon balıkları geniş ve rahat ortamlarda yaşamayı severler. Her balık için ortalama 15 litre su alan akvaryumlar, ideal olacaktır.
  • Akvaryumun suyunu temiz tutmalı ve düzenli olarak değiştirmelisiniz. Su değişim süresi, akvaryumun büyüklüğüne göre değişmekle beraber ortalama 1 haftayı geçmemelidir.
  • Su değişimlerinde, balığın şoka girip ölmemesi için, suyun sıcaklığının ani olarak değişmemesi gerekmektedir.
  • Japon balıkları, serin sularda yaşamayı severler. Suyun sıcaklığı arttıkça nefes almada zorlanırlar. Ortalama 20 derece su, idealdir.
  • Suyun asidik değerlerine dikkat etmelisiniz. Japon balıkları için ideal ph değeri 7.5‘tir.
  • Klorlu su kullanmaktan kaçının! Klor, amonyakla(balık dışkılarında amonyak bulunur) birleşerek kloramini oluşturur ve kloramin, japon balıklarının ölmesine sebep olur.
  • Yemini aksatmadan, düzenli olarak ve kıvamında vermelisiniz. Verilen tüm yemleri yiyeceğinden (mideleri olmadığından), fazla yem verirseniz, balığınızın ölmesine sebep olabilirsiniz.
  • Keskin ve sivri uçları bulunan akvaryum kumu kullanmaktan kaçının. Çünkü japon balıkları, kumlar arasında yem ararken, kumları ağzına alıp, tekrar bırakır. Keskin ve köşeli kumlar, balığınızın ağzına zarar vereceğinden, ölmesine sebep olabilir.
  • Akvaryumunuzu, güneş görebilecek yerlere koymalısınız.Dikkat edilmesi gereken nokta, japon balığınızın zarar görmemesi için, direk olarak güneşe maruz kalmaması gerekmektedir.

Japon balıklarınızın daha uzun süreler, sağlıkla yaşamasını istiyorsanız bu tavsiyelere uymalısınız.

Japon Balığı Kaç Yıl Yaşar? isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Japon Balığı Kaç Yıl Yaşar? konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorum yapın