Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kalsiyum Sabunu Nedir?

Sabun denilince çok sayıda ve biribirinden farklı özelliklere sahip ürünler mevcuttur. Bu ürünler arasında bulunan Kalsiyum sabunu , etkileri açısından diğer sabun türlerinden ayrılır.  Ca sabunu adı da verilen bu sabun, bitkisel  olan yağ olarak adlandırılan maddelerin  kalsiyum oksitle birlikte  reaksiyona girip  çözünemeyen türden bir sabun elde edilmesi ile ortaya çıkar. Kendisine has özel formülü olan bir sabun türüdür. Başlı başına özel bir uzmanlık alanıdır. Diğer sabunlardan da son derece farklıdır. Bu sabunların bileşim değerleri stabil olan sabun türleridir. Enerji içeriklerine bakıldığında ise oldukça düşük olan ürünlerdir.

Kalsiyum Sabunu Ne İşe Yarar?

Kalsiyum sabunu nedir sorusunun yanıtını üstte bu biçimde verdikten sonra şimdi de kalsiyum sabunu ne işe yarar hakkında diğer bilgileri vermek gerekir ise şunlar söylenebilir: Ca sabunu özellikle by pass türünden yağ üretimi için kullanılan bir sabun türüdür. Ağırlıklı olarak aşağıda adı geçen süt inekleri, buzağılar, koyun ve keçiler için kullanılır. Bunun dışında hayvanlarda enerji artışına yol açarlar,  yine kullanılan hayvanlarda sindirim sisteminin sindirilebilirliğinin gelişmesine katkı yapan ürünlerdir.  Üretilen süt için olumlu parametre koyarlar. Ayrıca hayvanlarda ek kalsiyum desteği sağladıkları gibi, fertilite artışına da katkı sağlarlar. Doyurulmuş yağlara bakıldığında hayvanlar için çok daha sağlıklı olan ürünlerdir. Yine kalsiyum sabunlarının yüzde doksan beş yararlılık oranı vardır. Besleyici değeri de oldukça yüksek olan bir sabun türüdür.

Kalsiyum Sabunu Kullanım Dozaj Değerleri

Kalsiyum sabunu kullanım doz değerleri aşağıda yazılı olduğu biçimdedir:

  • Süt ineklerinde Yüksek verimdekiler için    500 – 1000 gr/günlük olarak
  • Orta verimdekiler için   300 – 500 gr/günlük olarak
  • Buzağıları için olan miktarları
    itirme yemindekiler için %2 – 3 olarak
  • Gelişme ve büyüme döneminde    %1 – 1,5 olarak
  • Keçi ve koyunlar için olan miktarları
    Koç katımındakiler için 150 gr/günlük olarak
  • Laktasyondakiler için:    50 – 150 gr/günlük olarak kullanımı tavsiye edilir.

Kalsiyum Sabunu Nasıl Kullanılır?

Kalsiyum sabunu nasıl kullanılır sorusu genellikle hayvan sahipleri tarafından merak edilen bir sorudur.  Üstte belirtilen dozaj oranları dışında kullanılması hiçbir biçimde tavsiye edilmez. Tüm bunların yanı sıra kullanımı sırasında ürünün son kullanma tarihinin geçmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de hayvanların yeteri miktarda kuru madde almadığı dönemlerde kullanımının tavsiye edilememesidir. Özellikle ineklerde risk içeren bir durum söz konusu olabilir.

Kalsiyum Sabununun Zararı Var mıdır?

Yukarıda belirtilen durumlarda kalsiyum sabununun zararı var mıdır sorusunun cevabını  hiç istenmese de ortaya çıkabilir. Buna göre hayvanda sağlanacak verimin tam aksine verimi düşebilir.   Negatif enerji balansı ortaya çıkar. Ketosiz görülme olasılığı ortaya çıkabilir. İstenilen kalitede süt elde edilmez. Dozaj aşımına gidildiğinde de yine istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kalsiyum Sabunu Fiyatları

Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra kalsiyum sabunu fiyatları hakkında da bilgi vermek gerekir ise fiyatlar için baştan nihai bir rakam verilmesi olası değildir.kalsiyum Fiyatları belirleyen belli başlı bazı kriterler vardır. Bunların en başında üreticisi olan imalatçının ürünü fiyatlandırma politikası gelir. Bunun yanında ürün özellikleri de fiyatları etkileyen bir diğer önemli olan faktördür. Kaç gram miktarında satıldığı da kalsiyumun sabunun fiyatını değiştirir. Satıldığı noktanın ürün fiyatı üzerine koyduğu kar marjı da sabunun fiyatını etkileyen bir diğer faktördür. Kimi zaman toplu miktarlarda alımlarda rakamlar otomatik olarak düşer. Diğer tüm ürünlerde olduğu gibi bu ürünün alımında da farklı ödeme seçenekleri her zaman için mevcuttur.

 

Yorum yapın