Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kedi Çimi Nedir, Ne İşe Yarar? 2024

Kedi çimi olarak adlandırılan ve sadece kediler için yetiştirilen çimler, kedilerin kendilerini iyi hissetmeleri noktasında yarar sağlar. Kediler etçil olsalar da kimi zaman çimleri çiğneyerek kendilerini rahatlatmak isterler. Bu aşamada çevrelerindeki bitkilerle oynama ya da onları çiğneme eğilimine girmeleri kedileriniz için zararlı bir aktivite olabilir. Sonucunda bitki zehirli çıkabilir ya da sizin özenle yetiştirdiğiniz çiçekleriniz artık yok olabilir. Bu tip durumlarla karşılaşılmaması noktasında kedi çimi kullanımlarınız ile kedilerinizin ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Kediler Neden Ot Yer?

Kediler özelinde yetiştirilen kedi çimi ile kedilerinizi toksik içerikli bitkilerden uzak tutabilirsiniz. Kedi sağlığı için önemli bir unsur olan bu husus ile kedilerinizi kontrol altında tutmak mümkündür. Kedilerin ot yemesi hakkında bilgilendirme şöyledir:

 • Kediler doğaları ot yemeyi seven canlılardır.
 • Kedi çimi ile sindirimlerini kolaylaştırma noktasında yardım alabilirler.
 • Kedi çimi tüketimi ile tüy yumağı çıkarmaları kolay bir hal alır.

Kedi Çiminin Kediler İçin Önemi Nedir?

Ev ortamında yetiştirilen kedilerin mutlaka kedi çimi erişimi olmalıdır. Kedi çiminin kediler için önemi şöyledir:

 • Kedinin ev bitkisini ısırıp, ona zarar vermesi engellenir.
 • Bazı bitkiler toksik içerikli olacağı için kediniz bunun ayrımını yapamaz ve kendisi için zararlı bir bitki ile oynaması ona zarar verebilir.
 • Bu tip unsurlarla karşılaşılmaması adına evde kedi çimi bulundurmanız yararlı olur.

Kedi Çimi Nasıl Yetiştirilir?

Kedi çimleri özel kitler halinde satılır. Bu kite sahip olmanız kolay şekilde kedi çimi yetiştirmenize yarar sağlar. Kedi çimi yetiştirme hakkında bilgilendirme şöyledir:

 • Pek çok kedi çimi hazır halde size sunulur ve sizin yapmanız gereken düzenli periyodlarla onu sulamanızdır.
 • Kit halinde sahip olmak istemeyen kişiler için sadece tohumunu almak da bir seçenektir. Tohumu bir saksıya ekerek yetiştirmeye başlamanız ardından çimler büyümeye başlar.
 • Küçük deneylerle kedinizi test edip buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi otlar arasından hangisini sevdiğini öğrenebilirsiniz. Bu deney ardından kediniz için doğru seçimi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sonucunda da karnındaki tüylerden kurtulmasına yardımcı olurken saksı bitkilerinizi kemirmelerini de engellemiş olursunuz.

Kedi Kısırlaştırma Ücretleri Ne Kadar? Ücretsiz Kedi Kısırlaştırılır Mı?

Kedi Çimi
Kedi Çimi

Kedi Çimi Çeşitleri Nelerdir?

Her ihtiyacına anında cevap vermek istediğiniz kediniz için doğru çimi seçme noktasında kararsız kalabilirsiniz. Bu noktada bilgi sahibi olmanız gereken kedi çimi çeşitleri şu şekildedir:

Tohum ya da Kit;

 • Kediniz için neyin doğru olduğunu seçme noktasında kedi çimleri kiti ya da kedi çimi tohumu arasında seçim yapabilirsiniz.
 • Kedi çimi kitleri kimi zaman kediniz için yeterli gelmeyebilir. Kedi çimini sık sık tüketen canlılar için tohumdan yetiştirme yapmanız daha yararlı olacaktır.

Besin İçeriği;

 • Kediniz için doğru seçim yaparken tohumun size ne vereceği noktasında bilgi sahibi olmanız gerekir. Yani besin içeriği değerlerini kontrol etmeniz gerekir.
 • Seçimleriniz noktasında kararsız kalırsanız sahip olunan kedi çiminin kediniz üzerindeki etkisini gözlemleyebilirsiniz. Bu şekilde onun için doğru seçim yapılabilir.
 • Kediniz için sağladığı yararlara göre kedi çimi seçimleri yapmanız her daim faydalı olur.

Tüp Şeklinde Kedi Çimi;

 • Bazı kediler çeşitli nedenlerle kedi otu yemekte zorluk çekebilir, ancak eşdeğer bir şey alma ihtiyacı devam edecektir. Bu durumlarda, kedinizin kedi otu yemiş gibi hissetmesi için benzer etkiye sahip takviyeleri kullanabilirsiniz.
 • Tüpteki kedi otu genellikle bir torbadaki veya hazır ambalajdaki tohumlardan biraz daha farklıdır. Bu ürün kedi mamasına karıştırılabilen tam teşekküllü bir alternatiftir.

Tüm bu bilgiler ışığında kediniz için doğru bir kedi çimi seçimi yaparak ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Dipnot

Kedi çimi, kedi otu veya Latince adıyla Nepeta cinsine ait bitkilerin kurutulmuş yapraklarıdır. Bu bitki, kediler üzerinde çekici ve uyarıcı etkilere sahip olan bir kimyasal madde olan nepetalactone içerir. Kedilerin çoğunda bu madde nedeniyle keyifli bir tepki meydana gelir. Kedi çimi genellikle kedi oyuncaklarının içine konularak veya doğrudan çim şeklinde sunularak kullanılır.

Kedilerin çoğu kedi çimine tepki gösterir ve onunla oynamaktan veya koklamaktan keyif alır. Bu tepki, kedilerde heyecanlanma, eğlenme ve hareketlenme ile kendini gösterir. Kediler için çevresel zenginleştirme ve uyarıcı bir unsurdur.

Ayrıca, bazı kedilerde kusma refleksi de tetiklemektedir. Bu durum, kedilerin sindirim sistemlerini temizlemelerine ve tüy yumağı gibi sindirimlerine zarar verebilecek maddeleri atmalarına yardımcı olur. Bu nedenle, kedilere kedi otu sunulduğunda, sahiplerinin temizlik konusunda mutlaka dikkatli olması gerekiyor.

Yorum yapın