Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kedi Kısırlaştırma Ücretleri Ne Kadar? Ücretsiz Kedi Kısırlaştırılır Mı?

Kedi Kısırlaştırma Ücretleri Ne Kadar?  Günümüzde en çok beslenen evcil hayvanlardan birisi haline gelen kediler hakkında pek çok merak edilen sorular mevcuttur. Kedi kısırlaştırma fiyat 2024 araştırmalarımızın sonucunda ulaştığımız bilgilere göre dişi bir kediniz var ise bu kedinizi kısırlaştırmak istiyorsanız ödemeniz gereken ücret 2.000 ila 5.000 lira civarında bir çok değişkene bağlı olarak değişmektedir. Kısırlaştırmak istediğiniz evcil hayvanınız erkek kedi ise 2.000 ile 3.000 arasında bir ödeme yapmanız ön görülüyor.

Evinde kendine dost olarak gördüğü hayvanlarını kısırlaştırmak isteyen hayvan severler kısırlaştırma fiyatlarını yakından takip etmektedir. Kısırlaştırma işlemlerinin genel olarak ameliyat tarifesi ve cerrahi uygulama bazında ücretlendirmesi hesaplanmaktadır. Kısırlaştırma fiyatları hakkında konuşacak olursak eğer bu fiyatlar veterinere, kedinizin sakinliğine (alması gereken ilaçlar ve miktarları için), kedinin cinsiyetine ve ekstra olarak kullanılacak olan ilaçlara göre de değişiklik gösterebilmektedir. 

Hayvanseverler evlerini paylaştıkları kedi ve köpeklerini en yakın dostlarıymış gibi özenle besliyor ve onlara tabiri caizse gözü gibi bakıyorlar. Hal böyle olunca evcil hayvanlarını aşılama ve kısırlaştırma da en merak edilen konular arasında en önde yerlerini almayı başarıyorlar desek yerdir. Ameliyatsız kedi kısırlaştırma işlemleri hakkında konuşacak olursak İstanbul Üniversitesi bu konuda bazı araştırmalar yürütüyor. Üniversitenin yapmış olduğu çalışmalara göre hayvanların canını yakmadan kısırlaştırma işlemi yapmak artık mümkün olmuştur.  

Testis kesesine enjekte ile gerçekleşen bu işlem beş dakikadan kısa sürüyor ve iyileşmesini beklemek gibi bir derdiniz de yok. İstanbul Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bu hem dünya için hem bizim ülkemiz için çok mükemmel bir buluş olan kısırlaştırma yöntemi tüm hayvan severleri sevindirdi desek yalan doğru söylemiş oluruz. 

Kedi Kısırlaştırma Ücretleri Ne Kadar? Ücretsiz Kedi Kısırlaştırılır Mı?

Dişi Kedileri Kısırlaştırma İşlemi Hakkında

Dişi kedilerin kısırlaştırılması hakkında konuşacak olursak, dişi kedilerin kısırlaştırılma işlemi tam olarak bir ameliyat işlemi desek yeridir. Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi neredeyse açık ameliyat tekniği ile yapılıyor. Bundan ötürü iyileşme ve tekrar eski hallerine dönmeleri uzun bir zaman diliminde gerçekleşecektir. 

Kediniz operasyon ardından kendinde olmayacağından kendine zarar verebilir bu sebeple dikkatli olmalısınız ve kedinize yakalık takmalısınız. Ameliyattan sonra onu diğer hayvanlara, bakterilere, virüslere ve yaralanmalara karşı korumanız gerekmektedir. Ayrıca kedinizin bakımına çok dikkat etmeli, uyandığında mamasını ve suyunu vererek operasyonda kaybettiği sıvıyı geri kazandırmalısınız.  Bazı gönüllü veterinerlerin kliniklerinde ücretsiz kedi kısırlaştırma işlemleri tüm iyi niyetli duygular ile yapılıyor. Eğer siz de takip edebilirseniz kediniz için böyle bir işlemi ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. 

Erkek Kedileri Kısırlaştırma İşlemi Hakkında

Erkeklerin operasyon süreleri 1 saat sürer ve de açık ameliyat yöntemi ile bir operasyon geçirmezler. Testisleri alınarak o bölgeye iyi bir dikiş atılır ve 1 ile 2 gün içerisinde kendine gelir. Kedinizin bakımına çok dikkat etmeli, uyandığında mamasını ve suyunu vererek operasyonda kaybettiği sıvıyı geri kazandırmalısınız. Kısırlaştırılan kedilerde alt idrar yolu tıkanıklığı gibi sorunlar baş gösterebilir buna dikkat etmeli ve de bunun için kedinizin beslenme alışkınlığını düzene sokmalısınız. Böyle bilinçli bir hayvan sever ve kedi besleyen olarak hareket ederseniz hem sevimli dostunuz hem siz sağlıklı adımlar izlemiş olacaksınız. 

Ücretsiz Kedi Kısırlaştırılır Mı?

Ücretsiz kedi kısırlaştırma hakkında yaptığımız araştırmalara göre İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu buna bir çözüm bulmuş ve hayvan severlerden takdir toplamıştır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin yapmış olduğu açıklamalara göre randevu ile gidilmesi koşuluyla Geçici Hayvan Bakımevlerine götürülen sokak hayvanları için hiçbir şekilde ücret talep edilmeksizin kısırlaştırma işlemi yapılmaktadır. Eğer uzakta kalıyorsa ve ilçe belediyesinde de bakımevi bulunuyorsa orada da ücretsiz kısırlaştırma işlemini yapabilirsiniz. 

Sokakta yardıma muhtaç bir hayvanla karşılaştığınızda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alo153 Çözüm Merkezi’ni arayarak İBB Veteriner Hizmeti‘ne ulaşabilirsiniz. Kısırlaştırma, aşılama ve benzeri hizmetler için randevu almak istiyorsanız, VETRANDEVU hattı olan 0212 453 73 74 numarasını arayabilirsiniz. 

Hizmet Telefon Numarası
İBB Veteriner Hizmeti Alo153 Çözüm Merkezi
Randevu Almak İçin 0212 453 73 74

Son günlerde ise piyasada dişi kedi kısırlaştırma iğnesi denilen bir ürün ortaya çıkmıştır. Bu iğne hayvanların hormanları ile oynamakla kalmıyor tüm yaşamsal faaliyetlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Veteriner hekimin yanında onun kontrolünde hastalanma durumlarında uygulansa da tavsiye edilmemektedir. Bu sebeple veterinerinize danışmadan kullanmanız önerilmez ve kesinlikle yanlıştır. Bu sayede artık üreme organı alınmış olan dişi kedi bu organından erkek kedi için bir çiftleşme kokusu yaymadığından işlem amacına ulaşmış olur.

Kedi Kısırlaştırma Ücretleri Ne Kadar? Ücretsiz Kedi Kısırlaştırılır Mı?

Kedi Kısırlaştırmak Zararlı Mıdır?

Dişi kediler kısırlaştırıldığı zaman hamile kalabilme özelliğini kaybederken, erkek kediler de kısırlaştırıldığında dişi kedileri hamile bırakma özelliğini kaybederler. Yani buradan da anlaşılacağı üzere kedilerin üremesi üzerinde böyle etkisi olan kısırlaştırma bazı hayvan severler tarafından zararlı görülmekte bazıları tarafından takdir toplamaktadır. Düşünüldüğü zaman zararlı gibi geliyor olabilir ancak bu kısırlaştırma işlemi sokakta yaşayan çok fazla bakıma muhtaç kediyi görünce zararlı olmadığı gerekli olduğu düşüncesini de akıllara getiriyor. 

Çünkü bakıma muhtaç, açlıktan ölen, susuzluktan ölen bu kadar çok kedi varken ve kedi popülasyonundaki artış bu derece yüksek seviyelerdeyken artık kedilerin kısırlaştırılması işlemi gerekli bir işlem haline gelmiştir. Kısırlaştırma işlemlerinin zararlarını göz önünde bulunduracak olursak  kısırlaştırma ameliyatı olmuş kedilerde şişmanlık sorunu maalesef baş göstermektedir. 

Bu durumu nedenleri ile birlikte detaylı bir şekilde inceleyecek olursak hem enerjilerindeki azalma hem de iştah kontrolünü kaybetmeleri kedileri maalesef şişmanlığa sürüklüyor diyebiliriz. Sürekli olarak kilo alan, metabolizma hızı sürekli yavaşlayan ve zayıflayamayan kedilerde ilerleyen dönemlerde şeker hastalığı, tüy dökülmesi ve kalp hastalıkları gibi bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Kısırlaştırılan kedilere bakan hayvan severler buna göre mama seçmeliler ve buna göre kedilerine bakım yapmalılar. Kısırlaştırma işleminin ardından kedinizin beslenmesini kontrol altına almadı her ne kadar acıkmış gibi duruyor olsa da ihtiyaçları olmadığını göz önünde bulundurarak yardımcı olmalı ve buna göre kendinize plan çizmelisiniz. 

Kedi kısırlaştırma işlemleri 2024 senesinde de oldukça merak edilen bir soru olmuş ve bazı hayvan severler hayvanlar mağdur kalmasın diye kısırlaştırma işlemine önem vermiştir. Sokakta mamasız ve susuz birçok kedi bulunmakta ve özellikle çiftleşme dönemlerinde kedi popülasyonu çok artmaktadır. Ama sokakta kediler için hayat koşulları oldukça zor olduğu için hayata binlerce kedi o aylarda veda ediyor. Kedilerin bakıma, yemeye ve suya ihtiyacı var. Kesinlikle, yeni doğan kedilerin aşılanması önemlidir. Aşılanmayan kedilerin, çoğunlukla karşılaştığı hastalıklara dayanamayarak ölmesi bir gerçeğin ta kendisidir. Bu nedenle, hayvanların kısırlaştırılması işlemi, bu tür acı sonuçlardan kaçınmak için doğru bir adımdır. Bu şekilde, kedilerin sağlığı korunur ve istenmeyen üreme ve dolayısıyla sokak hayvanlarının sayısının artması önlenmiş olur.

Dişi kediler en temel olması gereken aşılarını aldıklarından emin olduktan sonra, 4 ila 5 aylık arasında kısırlaştırma işlemi yapılarak en yüksek seviyede fayda sağlayabiliriz.. Ancak, hayvanlara bakım sadece onlara mama ve su vermekle sınırlı olmamalıdır. Ayrıca, düzenli olarak aşılarını yaptırmalı ve herhangi bir anormal davranış gördüğümüzde bir veterinere danışmalıyız.

Kedinizin kısırlaştırma işlemi sonrasındaki yaşantısına da çok dikkat etmelisiniz ve onu bunalımdan çok daha önemli olan zorlanacak da olsanız yemekten uzak tutmalısınız. Aşırı yemek yiyerek aşırı şişman olmasını ve enerjisinin aşırı düşmesini tabi ki hiçbir hayvan sever istemez. Bu sebeple sevimli dostlarımıza çok iyi bakmalı ve ameliyat sonrasında onlara iyileşme sürecinde destek olmalıyız. Sürekli olarak kilo almaması, metabolizma hızının yavaşlamaması ve zayıflayamaması, kedilerde ilerleyen dönemlerde şeker hastalığı, tüy dökülmesi ve kalp hastalıkları gibi bazı hastalıklar ortaya çıkmaması için çok dikkat etmelisiniz.

Kedi Kısırlaştırma Ücretleri 2024

Şehir İşlem Kedi Türü Ücret (TL)
Ankara Ovariohisterektomi Küçük Irklar 5250₺
Ankara Orşidektomi (Kastrasyon) Küçük Irklar 3750₺
Ankara Orşidektomi (Kastrasyon) İnguinal Kripto 5250₺
İstanbul Orşidektomi (Kastrasyon) 3250₺
İstanbul Ovariohisterektomi 5000₺
İzmir Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 3000₺
İzmir Orşidektomi (Kastrasyon) İnguinal Kripto 4500₺
İzmir Orşidektomi (Kastrasyon) İntraabdominal 8000₺
İzmir Ovariohisterektomi 0 -10Kg Arası 3750₺
Bursa Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2800₺
Antalya Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2900₺
Konya Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2950₺
Adana Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 3000₺
Şanlıurfa Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2500₺
Gaziantep Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2500₺
Kocaeli Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2600₺
Mersin Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2550₺
Diyarbakır Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2100₺
Hatay Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 1900₺
Manisa Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 3000₺
Kayseri Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 3000₺
Samsun Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2850₺
Balıkesir Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 3000₺
Kahramanmaraş Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2850₺
Aydın Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 3000₺
Tekirdağ Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 3000₺
Van Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2750₺
Sakarya Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2900₺
Denizli Orşidektomi (Kastrasyon) 0 – 20Kg Arası 2850₺

Dipnot:

  1. Yukarıdaki ücretler, ilgili Veteriner Hekim Odalarının asgari ücret tarifeleri referans alınarak düzenlenmiştir. Klinikler, fiyatları bu tarifelerin dışında belirleyebilir.
  2. Fiyatlar net olmayıp, referans alınabilir fiyatlar olarak değerlendirmelisiniz. Biraz pazarlık yaparak çok daha uygun fiyata kedi kısırlaştırma işlemini yaptırabilirsiniz.

Ücretsiz Kedi Kısırlaştırması: Evet, dişi ve erkek kediler için ücretsiz kısırlaştırma hizmeti sunan yerler bulunmaktadır, genellikle Hayvan Barınakları bu hizmeti sağlar. Bulunduğunuz ildeki hayvan barınaklarıyla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu uygulama genellikle sokak kedileri ve köpekleri için ücretsiz olarak sunulur.

Kedi Kısırlaştırma Ücretleri Ne Kadar? isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Kedi Kısırlaştırma Ücretleri Ne Kadar? konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.

“Kedi Kısırlaştırma Ücretleri Ne Kadar? Ücretsiz Kedi Kısırlaştırılır Mı?” üzerine 2 yorum

  1. Hayvanları kısırlaştırma günah değil mi? Konuşacak dilleri yok diye bu hakkı onların elinden almak bana doğru bir iş gibi gelmiyor..

    Yanıtla

Yorum yapın