Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kedi Nasıl Tutulur, Kedi Tutma İpuçları

Kedi nasıl tutulur, kedi tutma ipuçları nelerdir? Sokakta gördüğümüz ya da evimizin bir parçası olan kedileri sevmek istediğinizde doğru şekilde tutamazsanız hırçınlaştıklarını görebilirsiniz. Bu şekilde size karşı ısırma, tırmalama ve çeşitli şekillerde karşı koymaya çalışacaklardır. Bu nedenle öncelikle kedinizin tavırlarına dikkat etmeniz gerekir. Kediniz elinize gelmek istemiyorsa tüm bu davranışlar gözlemlenebilir.

Kediler çok sert tutulmaları halinde rahatsız hissederler. Bedenlerinin belli bölümleri hassastır. Örneğin yumuşak karın bölgesine temas etmeniz onları huzursuz eder ve kaçabilirler. Kedi tutma ipuçları arasında ilk sırada ön bacaklarının arkasındaki sert bölgeden tutmak gelir. Çok fazla baskı uygulamadan ve özellikle de alırken zemine eğilerek almakta fayda vardır. Böylece kediler sizden korkmaz ve güven duyar.

Kedi nasıl tutulur sorusuna en iyi cevap kucağa almaktır. Avuçlarınız içinde desteksiz bir şekilde kediyi tutmak dengelerini kaybetmelerine neden olabilir. Bu sebeple sarılmalı ya da göğsünüze yakın şekilde tutmalısınız. Kedinizi sevilmeye alıştığında sizin kucağınıza kolayca gelecektir. Son olarak kedinizi yere birden bırakmak büyük bir yanlıştır. Ellerinizle destek olarak bacaklarını zemine kedilerinin atmalarını sağlayın. Böylece daha rahat yere inmiş olurlar ve sonrasında korku duymazlar.

Kedi tutma ipuçları

İçerik

Yavru Kedi Isırma Eğitimi

Yavru kedilerde sıklıkla gelişen durumlardan biri ısırma halinde olmalarıdır. Rahatsız oldukları anda ısırmaya yönelen kediler birçok farklı şekilde eğitilebilmektedir. Yavru kedi ısırma eğitimi henüz buna alışmalarını önleyecek şekilde erken süreçte başlamalıdır. Aksi halde büyümeye başladıkça bu alışkanlığı düzeltmek zorlaşabilir. Yavru kedi ısırma eğitimi için şunlar uygulanmalıdır;

  • Kedinize sevgi gösterin ve ona sizden zarar gelmeyeceğini hissettirin
  • Oyuncaklar alın, yumuşak oyuncaklar ısırma alışkanlıklarından kurtulmaları için etkili olacaktır
  • Aşırı sıklıkta ısırmaları halinde onlara uyarı anlamında bir alışkanlık kazandırın. Örneğin çok hızlı şekilde elinizi uzatmayın ve sakince ısırmalarını önleyin.
  • Kedinize karşı bağırmak ve diğer zarar verici durumlardan kaçının
  • Onlara eğitim sürecinde ödüllendirin. Isırmayı bırakmalarını teşvik etmenin en iyi yolu ödül vermektir. Ancak aşırı miktarda ödüle alıştırmayın ve ara sıra uygulayın.

Kediler korku, heyecan ve öfke nedeniyle sahiplerine karşı ısırmak gibi saldırgan tavırlar gösterebilmektedir. Bu durumda sizin sakin olmanız ve ısırma alışkanlığını bıraktırmak üzere yavru kedi ısırma eğitimi vermenizde fayda vardır. Kediniz yaşadığı bir sorun nedeniyle saldırgan tavırlar gösterebilir. Isırmak bir hastalığından dolayı oluşabilecek sorunlar arasında da yer aldığı için veteriner kontrolü oldukça önemlidir.

3 Aylık Kedi Yıkanır Mı?

Yavru kediler için gelen birçok soru bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni 3 aylık kedi yıkanır mı? Yetişkin kediler isteğe bağlı olarak yıkanabilir. Bunda bir sakınca yoktur. Ancak 3 aylık ve diğer yavru kediler direkt olarak yıkanması pek de önerilmemektedir. Bunun yerine ıslatılmış bir pamuk yardımıyla vücudunun silinmesi gerekmektedir. Genellikle kedilerin sürekli olarak yıkanması gerekmez. Çünkü kediler dilleriyle kendilerini temizledikleri için su ile yıkanmaya gerek duymazlar.

Vücutlarına temizleyemedikleri bir şey bulaşması halinde yavru kedilerin ıslak pamukla silinmesi ve yetişkin kedilerin yıkanması gerekir. Ancak bu evcil hayvanlar pek de yıkanma taraftarı değillerdir. Bu sebeple yıkama sürecinde dikkatli olmak gerekir. Çok sıcak ya da çok soğuk su kedinizi huzursuz edebilir. Ayrıca direkt su içerisinde kedinizi bırakmak ya da çok fazla su ile yıkamaya çalışmak kedinizin rahatsız hissetmesine neden olur. Bu sebeple olabildiğince az yıkamanız da fayda vardır. Kediler sürekli olarak vücutlarını yaladıkları için genel olarak temiz olacaktır. Tüy dökme dönemlerinde onların rahatça temizlenmelerine izin verebilirsiniz…

Yorum yapın