Kedi Nasıl Yıkanır? Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kedi nasıl yıkanır? Birçok kedi sahibi bu konuda büyük zorluklar çeker. Zira bilindiği gibi dostlarımızın su ile arası iyi değildir. Her ne kadar kendilerince yalanarak temizliklerini yapsalar da, bu yıkanmaları için bir engel değildir.

Örneğin pirelenmişse veya çok kirlenmişse banyo vakti de gelmiş demektir. Eğer ilk kez kedi sahibi oluyorsanız ve ilk banyosuysa, bilmeniz gereken en önemli konu, en sakin kedinin bile yıkanacağını anladığında hırçınlaşmasıdır. Bu esnada kaçabilmek için size saldırabilir, tırmalayabilir.

Dolayısıyla banyo öncesinde buna karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Peki, onu yıkarken nelere dikkat etmelisiniz?

Kedi Nasıl Yıkanır? Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Kedi Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken Nelerdir?

Kedi yıkamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı maddeler vardır. Eğer kediniz yavruysa ve neler yapacağınızı bilmiyorsanız, internette yavru kedi yıkama videoları size yardım edecektir.

Kedinizi yıkamadan önce bazı malzemelerin gerektiğini bilmeniz gerekir. Bunlar şöyle verilebilir;

  • İki adet temiz pamuk
  • Uygun bir kap ve oda sıcaklığında su
  • Kedinizi yıkamak için kullanacağınız kap
  • Kedi şampuanı
  • Temiz havlu – saç kurutma makinesi

Ayrıca kedi yıkama veteriner hakkında dostumuzun şahsi doktoru da bazı öneriler verebilir. Bunlar da mutlaka uygulanmalıdır. Peki, yıkama aşaması nasıl yapılır?

  • İlk olarak suya bakarak, kedinizin rahatsız olmayacağından emin olun. Su ılık olmalı, soğuk ya da sıcak olmamalıdır.
  • Eğer kedinin üzerine hemen su dökerseniz, daha fazla huzursuz olacaktır. Dolayısıyla su dolu olmayan kaba koymanız, diğer kap yardımıyla da ıslamanız gerekir. Öncelikle patilerinden başlayın.
  • Su dökerken aynı anda küçük masajlar yapın. Bu esnada ona zarar vermemeye dikkat edin. Canı acırsa daha fazla sertleşebilir.
  • Kediniz ıslandığında, kedi şampuanını kullanın. Dostunuzun burnuna veya kulaklarına su veya şampuan kaçmamasına özen gösterin

Kedinizi köpükleri de kullanarak güzelce ve nazikçe temizledikten sonra kurulamanız gerekir. Burada temiz bir havlu kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinesi de uygun olmakla beraber, uzak bir mesafede olmalıdır.

Her ne kadar kedi yıkamak çok basit de olsa, kedinizin banyo vakti geldiğini anladığı an sakin durmayacağını bilmeniz gerekir. Ayrıca onun hasta olmaması için kış aylarında değil, yaz aylarında yıkanması önerilir.

Kedi Yıkandıktan Sonra Titriyor

Kedi yıkandıktan sonra titriyor birçok evcil hayvan sahibi tarafından dile getirilir. Bunun ilk nedeni, su ılık da olsa çıktıktan sonra ısı farklılığı nedeniyle üşümeye başlamasıdır. Ayrıca suyla arası iyi olmadığı için korku da titremeye etkendir.

Bu nedenle kedinizi sudan güvenli bir yere alarak kuruttuğunuzda titremesi de geçer. Kısa bir süre sonra tüylerini yalayarak düzeltmeye başladığını bile görebilirsiniz.

Kedi Normal Şampuanla Yıkanır Mı?
Kedi Normal Şampuanla Yıkanır Mı?

Özellikle yeni evcil dost sahipleri, kedi normal şampuanla yıkanır mı sorusunu merak eder. Bu soruya verilecek cevap hayır olup, kedi şampuanı yoksa normal bir banyo yapması veya kendi şampuanını beklemesi gerekir.

Zira normal şampuan, onun derisini kurutacaktır. Bu durum evde kedi şampuanı yapımı için de geçerlidir.

Pireli Kedi Yıkanır Mı?

Pireli kedi yıkanır mı birçok insanın merak ettiği sorular içindedir. Eğer bir pire dostunuzu ısırmışsa, bir süre sonra ölecek, üzerinden düşecektir. Bu nedenle bir gün gibi bir süre kapsamında, kediniz ondan kurtulacaktır.

Bundan sonra kedinizi güzel bir şekilde yıkamanız şarttır. Kedi şampuanınız yoksa bir tane edinmeniz gerekir. Eğer dostunuzun bir daha bu tür sorunlar yaşamasını istemiyorsanız, pire damlası yaptırabilirsiniz. Tabi bunların her dostumuz için uygun olmadığı da bilinmelidir.

Yorum yapın