Kedi Piresi İnsana Geçer Mi? Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Kedi piresi insana geçer mi sorusu ile birlikte kedi bakımı konusu detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Özellikle evlerinde kedi besleyen ve pirelenme durumu ile karşı karşıya kalan evcil kedi sahipleri, kendilerinin de bu olumsuzluktan etkilenip etkilenmeyeceğini merak etmektedir. Bunun yanında pirenin temizlenmesi için de pek çok yöntemi araştırmaktadırlar.

Kedi pirelerinin normal şartlarda insana geçmesi imkansızdır. Ancak bu durum, pirenin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bahsi geçen pire kum piresiyse insanlara geçmesi de muhtemel olarak nitelendirilmektedir. Hatta kum pireleri, insana geçmekle kalmaz, aynı zamanda ısırıp kanlarını dahi emebilir. Bu nedenle kedilerin düzenli bakım görmesi şarttır.

Kediler Neden Pirelenir?

Kedilerde meydana gelen pireler, uygun bakım süreci ile temizlenebilmektedir. Ancak pirelerin temizlenmesinden ziyade evcil kedilerin korunması amacıyla pirelenmeye neden olan durumların da araştırılması gerekmektedir. Kediler neden pirelenir sorusu kapsamında bu olumsuz duruma neden olan faktörleri kolaylıkla öğrenebilir ve buna göre önlemlerinizi alabilirsiniz.

Öncelikle pirelerin sıcak ortamlarda çok daha kolay bir şekilde yayıldığını söyleyebiliriz. Kedilerin tüylü halleri ve vücut sıcaklıkları ise pirelerin yaşaması için oldukça müsaittir. Kedinizin pirelenmesini engellemek istiyorsanız bu konuda veterinerlerden bilgi alabilir ve buna göre bakım rutinlerini oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda şampuan ve diğer bakım ürünlerini ve buna göre tercih etmenizde fayda olacaktır.

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Kedi piresi nasıl temizlenir sorusu ile birlikte evcil kedilerde görülen pirelerin yok edilmesi amaçlanmaktadır. Kedilerde görülen pirelerin tek seansta yok olması beklenemez. Ancak doğru adımların ve işlemlerin uygulanmasına bağlı olarak zaman içerisinde pire oluşumunu engelleyebilir ve var olan pirelerden kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

  • İlk olarak pire sayısını minimum düzeye indirebilmek için kedinizi banyo yaptırmalı ve ardından düzenli olarak taramalısınız.
  • Daha sonra veteriner hekimler tarafından önerilen pire önleyici ürünleri kullanabilirsiniz.
  • Kediniz banyo yapmaktan kaçınıyorsa yumuşak şampuanlar tercih ederek pire sayısını ez aza indirebilirsiniz.
  • Aynı zamanda hekim tarafından önerilen pire önleyicileri en az 3-4 ay boyunca kullanmanız gerekmektedir. Pirelenme durumuna bağlı olarak bu süre bir yıla kadar uzayabilmektedir.

Kedilerin Pirelenmemesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Evcil kedilerin belli başlı sebepler sonucunda pirelendiği görülebilmektedir. Bilinçli evcil hayvan sahipleri ise kedilerinin pirelenmesini önlemek adına kedilerin pirelenmemesi için neler yapılmalıdır sorusunu araştırmaktadır. Bahsi geçen soru kapsamında verilen bazı yanıtlar şu şekildedir:

  • Kedi pire bariyeri ürününü kullanarak kedinizin pirelenmesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Bakım rutinleri arasına kedi pire spreyi veya kedi pire damlası gibi ürünleri ekleyerek düzenli aralıklarla kedinizi koruyabilirsiniz.
  • Bunun dışında şampuanlar ve geleneksel tozlar da pirelerin önlenmesinde oldukça etkilidir.

Sıralanan bu önerileri dikkate alarak kedinizin pirelenmesinin önüne geçebilir ve çok daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Piresi Evden Nasıl Temizlenir?

Evcil kedi besleyen bireylerin evlerini de düzenli olarak temizlemesi ve pirelere karşı koruması gerekmektedir. Kedilerin evlere pire getirmesi halinde kedi piresi evden nasıl temizlenir sorusu ön plana çıkmakta ve yöntemler araştırılmaktadır. Pireleri evden uzaklaştırabilmek adına uygulamanız gerekenler ise oldukça basittir.

Öncelikle evinizi 2-3 güne bir kesinlikle detaylı bir şekilde süpürüp silmeniz gerekmektedir. Bu yöntem ile birlikte pirelerin evinize yuva yapmasını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda hazırladığınız su içerisine lavanta esansı, sirke, çay ağacı yağı ve limon suyu ekleyebilirsiniz. Çünkü bu kokulara karşı pireler oldukça rahatsız olacak ve evinizi terk edecektir.

Yorum yapın