Kedi Vitamini Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda birçok insan kedi almak  sahiplenmek istemektedir. Kimileri kedileri sokaklardan almayı tercih ederken kimileri de barınaklardan almayı tercih etmektedir. Ancak alınan kedileri veterinere götürmeli ve buna uygun yollarda beslemelisiniz. Özellikle kedi vitamini kedinin yaşamı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Peki, kedi vitamini nasıl kullanılır? Aldığınız kedi vitamininin tadı veya kokusu kedinizin hoşuna gitmediyse ne yazık ki vitamini kedinize yediremezsiniz. Ya da kediniz sadece canı istemediği için vitamini yemez. Böyle bir durumda evcil hayvan sahipleri kedi vitamini nasıl kullanılır sorusu için alternatif cevaplar üretmiştir.

En yaygın olarak kullanılanı kedi vitaminlerinin mamalara karıştırılmasıdır. Bunun için kedinizin bayılarak yediği kuru mamasının üstüne bir miktar vitamin sıkabilirsiniz. Ancak genellikle bu yöntemin yaş mama ile birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir. Kediler yaş mamaya asla hayır demezler. Bir porsiyon yaş mamanın içine karıştıracağınız az miktar vitamin kedi tarafından fark edilmeyecektir.

Bir diğer yöntem de kedinizin burnuna bir miktar vitamin sürmektir. Özellikle macun veya malt şeklinde olan vitaminlerde bu durum oldukça işe yaramaktadır. Kediniz bu vitamini burnundan kolaylıkla yalayacaktır. Ancak çok fazla sürmemelisiniz. Böyle bir durumda vitamin burnundan düşebilir.

Kedilere Vitamin Ne Sıklıkla Verilir?
Kedilere Vitamin Ne Sıklıkla Verilir?

Kişilerin kediler hakkında merak içerisinde oldukları birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kedilere vitamin ne sıklıkla verilir sorusu olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu konuda kesin bir şey söylenememektedir. Çünkü bu durum kediden kediye değişmektedir. O yüzden bu merakınızı ilgili veteriner hekime kedinizi götürerek ve eksiklerini görerek gidermelisinizdir.

Kedilere B Vitamini Nasıl Verilir?

Kedi almak isteyen ve beslemek isteyen insanların akıllarında birçok soru bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kedilere b vitamini nasıl verilir sorusu olmaktadır. Bu vitamin grubunun en büyüğüdür. 20’den fazla farklı maddeye sahiptir. Doğru, bazıları iyi çalışılmış, bazıları ise daha az çalışılmıştır. Aşağıdaki B vitaminleri kediler için çok önemli bir yere sahiptir:

  • B1 (veya tiamin),
  • B2 (veya riboflavin),
  • B6 ​​(veya piridoksin),
  • PP (veya nikotinamid),
  • B5 (veya pantotenik asit),
  • B12 vitamini (veya siyanokobalamin),
  • B12 (folik asit).

Bu vitaminleri kedinizin mamasına karıştırarak ya da burnuna az bir miktarda sürerek o anlamadan vermeniz olasıdır. Kedi sahiplerinin hamilelik sırasında, yavru kedilerin beslenmesi sırasında, hastalık sırasında, karbonhidrat beslemesinde bir artışla, B1 vitamini ihtiyacının arttığını ve yemdeki yağın artmasıyla keskin bir şekilde azaldığını hatırlamaları gerekir.

B vitamini kedilerde özellikle kas ve sinir sistemine olan yararıyla da bilinmektedir. Kedilerde B vitamini eksikliği de güçsüz kemiklere ve çeşitli sinir hastalıklarına neden olabilir. Dahası yeni doğum yapmış kedilerin bol miktarda B vitamini alması gerekiyor. B vitamini genellikle bitkisel yiyeceklerde bolca yer almaktadır. Meyveler, kuruyemişler ve tahılları kedinizin günlük beslenmesine katabilirsiniz.

Kediye D Vitamini Verilir Mi?
Kediye D Vitamini Verilir Mi?

Kedi büyütmek ve beslemek isteyen insanların merak içerisinde oldukları birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de d vitamini ile ilgili olmaktadır. Kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan birisi de kediye d vitamini verilir mi olmaktadır.

Elbette diğer vitaminler gibi d vitamini de kedinin gelişimi ve yaşamının devamı için çok önemli bir yere sahiptir. D Vitamini, kedinin vücudunda fosfor ve kalsiyumun tutulmasına ve bunların kemik dokusunda birikmesine katkıda bulunur. Yiyeceklerde D vitamini yokluğunda veya yetersiz olduğunda, yavru kedide raşitizm gelişir. Kemikler esnekleşir, yumuşaklaşır, dişler zayıflar, sindirim bozulur. Bu yüzden kedilere sağlanacak D vitamini çok önemlidir.

 

Yorum yapın