Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kediler Annelerinden Ne Zaman Ayrılır?

Son dönemlerde birçok insan hayvan beslemeye ve sahiplenmeye merak sarmış durumdadır. Genelde insanlar beslemek istedikleri hayvanları yavru hallerinde iken almakta ve kendileri büyütmek istemektedirler. Hayvanlar arasından en çok tercih edilenlerden birisi de kedi olmaktadır. Ancak yavru kedi alımı oldukça meşakkatli olacaktır. Bu durumda kişilerin sorduğu ve merak ettiği birçok husus meydana çıkmaktadır.

Bunlardan birisi de kediler annelerinden ne zaman ayrılır sorusu olmaktadır. Elbette her canlıda olduğu gibi kediler için de anne bakımı çok önemli bir durum olmaktadır. Genelde insanlar yavru kedilerin annelerinden ayrılma zamanının 2 ay olduğu görüşündedirler. Ancak çoğu veterinere göre bu süre en az 3 ay olmalıdır. Yavru kediler 2 aylık olduklarında da sürekli olarak annelerinin yanında olmak isterler. Eğer bu dönemde annelerinden ayrılırlarsa ileride sevgi ve güven eksikliği yaşayabilirler.

Bazı durumlarda sahibinin özel ilgisi ve yoğun şefkati ile bu sorunlar aşılabilir ancak aşılamadığında kediniz hayatı boyunca sevgi ve güven eksikliği ile karşı karşıya kalabilir. Yavru kediler 3 aylık olduklarında ise annelerinden ayrı uyumaya başlarlar ve sevgiye nispeten doymuş olurlar. Bu dönemde artık kendi başlarına oyun oynamaya da başlarlar ve anneye duydukları ilgi de biraz daha azalmış olur.

Kediler Annelerinden Ne Zaman Ayrılır?
Yavru Kedi Ne İle Beslenir?

Kişilerin merak içerisinde oldukları bir diğer husus da kedilerin beslenme şekilleri olmaktadır. Peki, yavru kedi ne ile beslenir? Yavru kedilerin beslenmesi gereken başlıca üç besin bulunur. Bunlar;

  • Yavru kedi maması
  • Anne kedi sütü tozu
  • Bebek muhallebisi olmaktadır.

Kedi beslenmesi hakkında daha detaylı bilgi için Kediler İçin Beslenme Tavsiyeleri adlı yazımız ilginizi çekebilir.

Yavru Kediler Sütten Ne Zaman Kesilir?

Kediyi henüz yavru iken sahiplenmek isteyen insanların merak içerisinde oldukları birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kediler sütten ne zaman ayrılır sorusu olmaktadır. Kediler de diğer tüm canlılar ve insanlar gibi dünyaya geldiklerinde belirli bir süre anne sütüyle beslenmelidir. Anne sütü kedilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri ve bağışıklık sistemlerinin güçlü olması adına çok büyük bir önem arz etmektedir. Kedilerin sütten kesilme dönemi doğumdan 4 ila 8 hafta sonrasında oluyor. Ancak sütten kesilme her kedide aynı dönemde meydana gelmez.

Kedilerin ilk doğumunun 4 haftasında kediler olabildiğince annelerine yakın yerde durmaya çalışır ve aynı zamanda da dünyayı keşfetmeye başlar. Bu dönemde kedilerin tüm zamanı beslenme ve uyuma ile geçer. Anne sütünü emerler ve düzenli olarak anne sütü aracılığıyla kolostrum alırlar. Vücutlarına aldıkları kolostrum onların ileri yaşamlarında onlara çok yardımcı olacaktır.

Kediler Annelerinden Ne Zaman Ayrılır?
Kediler Sütten Kesildiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişiler kedi beslemek konusunda oldukça heveslidirler. Ancak dikkat edilmesi gereken şey de ilk üç ay annesinin yanından ayrılmaması gerektiğidir. Her kedinin sütten kesilme zamanı farklılık göstermektedir. Bu durumda ise belirtilen durumlar uygulanmalıdır. Kediler sütten kesildiğinde dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur. Yavru kediler sütten kesildiklerinde annelerinden aldıkları antikor seviyesi azalmaktadır. Bunun için de hastalıklara karşı savunmasız hale gelirler.
Bu dönemde yavru kedilerin beslenmesine ve ortam ısısına maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kediler bu sürede aşırı halde kırılgan olabilmektedirler. Uyku süreci de kedilerin sağlığı açısından çok büyük önem taşıdığından dolayı özellikle öğle ve gece uykularından kesinlikle uyandırılmamaları da önem taşıyan unsurlar arasında yer almaktadır. Uyku saatlerini kesinlikle sıcak ve konforlu bir ortamda geçirmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda onların uyuduğu ortamda yüksek ses olmamasına özen gösterilmelidir. Bu da daha sağlıklı olmaları için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur.

Yorum yapın