Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kediler Nasıl Beslenir? Kediler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Kediler beslenme alışkanlıklarını kendileri kontrol edebilen canlılar değildir. Çoğu zaman her türden yemeği tüketme eğiliminde olan minik dostlarımızın beslenme alışkanlıklarından öğün miktarlarına, tüketecekleri mamalardan besin çeşitliliğine kadar tüm detaylar bakıcısı tarafından düşünülmelidir. Bu kapsamda evde kedi nasıl beslenir? Merak edenler için doğru ve etkili bir beslenme alışkanlığının elde edilmesi adına dikkat edilmesi gereken durumlar ve tavsiyeler şu şekildedir:

Kedi Besleme Türleri

Kedi beslenmesiyle ilgili başlangıç aşamasına besleme türleri arasında tercihte bulunulması tavsiye edilir. Kedi beslenme türleri genel hatlarıyla 3 farklı başlık altında kategorize edilir ve söz konusu türler;

  • Saatlik Besleme
  • Serbest Stil Besleme
  • Karışık Beslenme Düzeni

Şeklindedir. Her bir sistem kendi içerisinde dezavantajlar ve avantajlar barındırıyor olmakla birlikte kedilere kaç saatte bir yemek verilmeli? Sorusuna cevap arayanların cevabı da tercih edilecek beslenme türünde gizlidir.

Kedi Mamaları

Özellikle yavru kedi beslenme tablosu oluşturmak isteyen ve saatlik beslenme türünü benimseyenler için kedi mamaları en önemli besin kaynağıdır. Günümüzde pek çok farklı çeşit mama türü yer aldığı gibi aynı zamanda kedinin yaşına göre uygunluk taşıyan mamalar da bulunur. En doğru mama tercihinde bulunmak için deneme yanılma yolu denenebilir.

‘Kedim Mama Yemiyor’ diyorsanız, Kedilerde Mama Yememe Nedenleri adlı diğer yazımız tam size göre.

Mama Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Her ne kadar deneme yanılma yoluyla mama tercihi yapılabiliyor olsa da yavru ya da yaşlı kediler için durum aynı değildir. Örneğin 2 aylık kedi beslenmesi ve beslenme rutininde sağlıklı bir izlence takip edebilmek için 2 aylık kedilere uygunluk taşıyan mamaların tercih edilmesi tavsiye edilir.

Birden Fazla Kediyi Besleme

Ev ortamlarında yaşam alanını kediler ile paylaşanlar evde var olan tüm kedilerin en efektif şekilde beslendiğinden emin olmalıdır. Besinlerden ve mamalardan alınan; protein, vitamin ve diğer besin kaynakları kedilerin yaşamı için son derece belirleyici niteliklere sahiptir. Dolayısıyla evde kedi nasıl beslenir? Merak edenlerin birden fazla kediyle aynı yaşam alanını paylaşmaları halinde her bir kedinin sağlıklı beslendiğinden emin olması gerekmektedir.

Kedi Mama Kabı Tercihi

Kedi beslenmesinde en önemli dinamiklerden biri de tercih edilecek mama kaplarının mahiyetidir. Bu kapsamda mama kabı tercih ederken; çelik, cam ya da porselen kaplara yönelim gösterilmesi önerilir. Aynı zamanda veterinerlerde ya da pet shoplarda kedilerin beslenmesi için özel olarak üretilen kaplarda tercih edilebilir.

Plastik Kaplardan Uzak Durun

Kediler her ne kadar gıdaya karşı son derece duyarlı olsa da bazı durumlarda kötü koku yayan yiyecekleri yememe eğilimi gösterebilir. Dolayısıyla kedilerin sağlıklı bir biçimde ve iştahla beslenmesini sağlamak adına koku yapabilecek araçlardan uzak durulmalıdır. Şüphesiz koku denildiğinde de akla ilk gelen plastiklerdir. Bu kapsamda mama ve su kaplarının plastik olmamasına özen gösterilmelidir.

Kedilere Ev Yemekleri Yedirmek

Evde kedi nasıl beslenir? Merak edenlerin en çok merak içerisinde olduğu durumların başında kedilere ev yemeği verilip verilmemesi gelmektedir. Kedilere ev yemeği vermek çoğunlukla kaçınılması gereken bir tutum olmakla birlikte ısrarla ev yemeğiyle kedileri beslemek isteyenlerin pişmiş yumurta ya da et gibi protein ağırlıklı besinleri tercih etmeleri tavsiye edilir.

Kesinlikle Çiğ Et Vermeyin

Özellikle yaşlı kedileri beslerken yeteri kadar dikkat ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda yaşlı kediler nasıl beslenmeli? Sorusuna kesinlikle çiğ etin olmadığı bir beslenme düzeni sağlanması gerektiği cevabı verilebilir. Yaşı her ne olursa olsun minik dostlarımızın çiğ etlerden uzak tutulması, inek sütü verilmemesi ve haşlanmış sebzelerin belli aralıklarla yemek menüsüne dahil edilmesi tavsiye edilir.

Yorum yapın