Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kediler Neden Hırıltılı Nefes alır? Hırıltılı Nefes Almanın Çözümleri Nedir?

 

Kediler neden hırıltılı nefes alır konulu yapılan bazı araştırmalar kedi hırıltısında çıkan sese yakın çıkan düşük frekanslı seslerin kedinin tüm vücudundaki kemik yoğunluğunu arttırmasına ve kedinin genel sağlığı üzerinde iyileştirici etkiler yaptığını bizlere gösteriyor. Kediler hırıldadığı zaman genellikle kediye sevgi gösterdiğimiz için veya bu duruma kedinin keyifli, mutlu olduğu zamanlarda şahit olduğumuz için bunu kedinin halinden memnun olduğunun bir göstergesi olarak düşünmeye çalışırız. Fakat kedilerin sadece keyifleri yerinde olduğu için değil canları acıyorken ve hastayken de hırıldadıkları biliniyor.

Yapılan araştırmalarda kedilerin hırıltı sesi çıkarmasının amacı bir nevi kedinin bunu kendi kendini iyileştirme mekanizması olarak kullandığı düşünülüyor. Halk arasında da çok dayanıklı oldukları için “dokuz canlı” tabir edilen kedilerin bu tür bir mekanizmaya sahip olması dayanıklı olmalarındaki önemli etkenlerden birisi gibi gözüküyor.

Kediler hırıldadığı zaman genellikle kediye sevgi gösterdiğimiz için veya bu duruma kedinin keyifli, mutlu olduğu zamanlarda şahit olduğumuz için bunu kedinin halinden memnun olduğunun bir göstergesi olarak düşünmeye çalışırız. Fakat kedilerin sadece keyifleri yerindeyken değil canları acıyorsa ve hasta olmuşlarsa da hırıldadıkları biliniyor.

Henüz yeni doğmuş olan kediler de yavru olmaları sebebiyle hiçbir şey yapamıyor olsalar dahi yine de ilk refleks olarak hırıldamaya başlayıp anneleri ile iletişime geçiyorlar. Peki yeni doğan kediler neden hırıldar? Bu soruya şöyle cevap verebiliriz: Yeni doğmuş olan bir kedinin hırıldamasının sebebi anne kediye bir çeşit “ben buradayım” veya “ben iyiyim” mesajı olmasının yanı sıra bir de yavrunun annesine olan bağının bir ifadesi olduğu düşünülüyor. Kedigillerin bazı başka türlerinde de hırıldama davranışına rastlanabiliyor fakat onlardaki bu hırıltının kesin olarak bir hastalığa sebep olup olmadığı değişkenlik gösteriyor.

Kediler Neden Hırıltılı Nefes alır? Hırıltılı Nefes Almanın Çözümleri Nedir?

Kediler Neden Hırıltılı Nefes Alır?

Kedilerin bazı olağan dışı sesler çıkararak nefes almasını etkileyen birçok faktör olabilir. Kedilerin hırıltısı yaşı ile ilgili mi? düşüncesi bilim adamlarının da dikkatini çekmiş fakat yapılan çalışmalar bunun yaş ile alakalı olmadığını göstermiştir. Hem yetişkin hem de yavru kedilerde soluk alıp vermeleri sırasında sorun meydana gelebilir. Araştırmalar gösteriyor ki kedilerde hırıltılı solunum sadece solunum hastalıklarına işaret etmiyor bunların dışında daha farklı ve tehlikeli hastalıklar nedeniyle de kediler hırıltılı sesler çıkararak nefes alıp verebiliyor.

Kedilerde solunum bozukluğunun en yaygın ve en temel belirtilerinden birisi de solunum yolları enfeksiyonu kompleksidir. Kedilerdeki bu komplekse neden olan genellikle iki tane virüs vardır ve bunlardan birisi solunum yolu rahatsızlıklarına neden olur. Herpevirus ve Calicivirus olarak adlandırılan bu iki virüsten biri kedinin gözünü, burnunu, boğazı gibi nefes aldığı organlarına saldırır. Bu hastalıkları daha tehlikeli kılansa kedide gözyaşı, salya ve sümük üretmesine sebep olması ayrıca hastalığın kediler arasında da bulaşıcı olmasıdır. 

Yavru kediler, bulaşıcı hastalıklara bağışıklık sistemleri yeteri kadar gelişmediği için çok daha dirençsizdir. Nefes almakta güçlük çeken ve çabuk yorulan kedilerin sahip olabileceği bir diğer hastalık ise kedi astımıdır. Kedi astımı etkisini göstermeden önce yavaş yavaş broşlara zarar verir, iltihaplanma yapar ve zararlı bir madde üretilir. Boğazındaki zararlı madde ve iltihaplanmadan dolayı kedi sesli şekilde nefes alıp verebilir. Bu durum aynı zamanda kedide nefes alma düzenini değiştirir ve öksürüğe sebep olur. 

Kedi sadece belirli bir dönemlerde düzenli olarak hırıltı sesi çıkarmaya başlıyorsa bunun nedeni de alerji olması olabilir.  Kedilerdeki soluk alıp verme zorluğuna alerjiler de neden olabilir ve kedinin nefes nefese kaldığını durumlar yaşanabilir.

Hangi Kedilerde Solunum Hastalıkları Görülür?

Astım, alerji, akciğer kurdu gibi parazitler nedeniyle kedilerin nefes alıp vermesinde birtakım sorunlar meydana gelir. Bu hastalıkların belirtileri birbirinden farklıdır ayırt etmek ise oldukça zordur. Bu hastalıklardan birçoğu kedinin hırıltılı nefes almasına sebep olabilecek hastalıklardır. Hangi kedilerde solunum hastalıkları görülür ve bu türü ile alakalıdır?

Bazı kedi cinslerinin burun yapılarının diğerlerinden farklı olmasından dolayı solunum hastalıklarına daha yatkındır. Örnek vermek gerekecek olursa İran Kedisi, doğuştan diğer kedilere göre basık bir buruna sahiptir. İran Kedileri, diğer kedi türlerine göre solunum yolu hastalıklarına daha çok yatkınlardır ve nefes alırken hırıltı çıkartmaları onlarda daha sık görülür. Ancak böyle olsa dahi fiziksel özelliklerine bağlamadan hasta olabileceğini göz önünde bulundurup önlem almanız gerekir.

Kediler Neden Hırıltılı Nefes alır? Hırıltılı Nefes Almanın Çözümleri Nedir?

Hırıltılı Nefes Almanın Çözümleri Nedir?

Bir kısmı soğuk algınlığının neden olduğu çeşitli üst solunum yolu hastalıkları kedilerimizde de görülebilmektedir. Özellikle ağız kısmındaki solunum yolu hastalıkları söz konusu olduğunda yavru ve aşısız kediler ölüm riski taşır. Bu arada yeri gelmişken kedilere düzenli aşı yaptırmanın kedi bakımının kesinlikle en önemli unsurlarından biri olduğunu ve bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız eğer yapmanız gereken ilk ve en önemli şeylerden birisi kedinizi veteriner hekime götürerek aşılarını yaptırmak olduğunu söyleyelim.

Kedinizin nefes alışverişinde bir bozukluk olduğunu düşünüyorsanız öncelikle kedilerin normal bir şekilde nasıl nefes aldığını bilmeniz gerekiyor. Kedinizin eğer soluk alıp vermesi ile ilgili bir sağlık sorunu yoksa hızlı veya yavaş nefes alması normal değildir. Bununla birlikte nefes alırken de hiçbir şekilde ses çıkarmaması gerekir. Eğer kediniz nefes alıp verirken hırıltı olmasa bile az da olsa farklı sesler çıkartıyorsa eğer bu durum büyük olasılıkla bir sağlık sorununun habercisi olacaktır. En kısa sürede kedinizi veteriner hekime göstermeli ve kedinizin gerekli muayenelerini yaptırmalısınız. Kedim hırıltılı nefes alıyor ne yapmalıyım sorusu sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Kediniz nefes almakta güçlük çekiyorsa eğer buna evde uygulayabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Kedilerde solunum hastalıkları ciddi hastalıklardır, oldukça farklıdırlar ve tedavi şekilleri ancak veteriner hekim teşhisi ile uygulanabilir.

 

Yorum yapın