Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kediler Neden Hırlar? Hırlama Sesi Nedenleri

Kediler neden hırlar, bu soru pek çok kedi sahibinin merak ettiği hususların başında gelmekte olup konu ile ilgili derinlemesine bir şekilde araştırma yapılmakta ve kedilerin neden hırladıkları belirlenmeye çalışılmaktadır.

Bilindiği üzere kediler oldukça sevimli hayvanlardır, sevimli oldukları kadar da çeşitli ön görülemez hareketler dahilinde hareket etmekte; bu durum ise kedi sahiplerinin pek çok kedi davranışı kapsamında araştırma yapmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu davranışlardan bir tanesi olarak bilinen kedilerdeki hırlama sesleri, farklı anlamlara gelebilecek bir harekettir ve kedinizin ne söylediğini anlayabilmeniz için bu anlamları bilmeniz çok önemlidir. Kediler neden hırlar ve hırlama seslerin sebepleri nelerdir?

Kediler Neden Hırlar? Hırlama Sesi Nedenleri
Kedilerin Hırlamasının Nedeni

Kedilerin hırlaması, farklı anlamlara gelebildiği için kedilerin ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için bu hususta bilgi sahibi olunması çok önemlidir. Kedilerin hırlamasının nedeni kapsamında pek çok davranış biçimi karşımıza çıkmakta olup bu davranışlar genel hatları ile aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Kediniz açsa eğer, bu durum onun hırlamasına neden olabilir.
  • Korunma ihtiyacından ötürü kediniz hırlama sesi ile size bir şeyler söylüyor olabilir.
  • Sevilmeyi arzulayan sevimli kedinizin de hırlama sesi çıkarabileceğini ifade edebiliriz.
  • Anne kediniz, yavrularına sahip olma ihtiyacından dolayı hırlayabilir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, kedi hırlama nedenleri kapsamında karşımıza çıkmakta olup bu durum, kedi sahiplerinin kedilerine nasıl davranması gerektiği konusunda bilgi verebilmektedir.

Kediniz Aç Olduğu için Hırlıyor Olabilir

Eğer bir kedi açsa bu durum, kedinin hırlamasına neden olabileceği için kedinin aç olup olmadığı tespit edilmelidir. Bilindiği üzere kediler oldukça zeki hayvanlardır ve çeşitli sesler ve hareketler üzerinden dertlerini sahiplerine anlatabilmektedir. Bu bağlamda kedileri hırlayan sahiplerin, pek çok hırlama nedenini analiz ederek evcil hayvanının hangi ihtiyacının karşılanmasını istediğini belirleyebilir.

Kediler Neden Hırlar? Hırlama Sesi Nedenleri

Korunma İhtiyacı Duyuyor Olabilir

Bilindiği üzere yavru kediler, korunma ihtiyacı içerisinde olmaktadır. Dış etkenlere karşı savunmasız olan yavru kediler, tehditlerden korunabilmek açısından ya annelerine ya da sahiplerine hırlayarak bir şeyler anlatmakta ve tehlikede olduğunu onlara hissettirmektedir. Bu durum, kediler neden hırlar sorusu kapsamında cevap olabilecek durumlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sevilmeyi Arzuluyorsa da Kediniz Hırlayabilir

Kediler, oldukça inatçı hayvanlardan bir tanesi olsa da onlar da sevilme eylemleri karşısında yelkenleri suya indirmektedir. Özellikle yavru kediler sahipleri ve anneleri ile oyun oynamak, onlardan sevgi istemek adına hırlama eylemi içerisinde bulunabilmektedir. Eğer kediniz hırlıyorsa belki de sizden sevgi bekliyor ve sizinle oyun oynamak istiyor olabilir.
Anne Kediniz Sahip Olma İhtiyacı ile Hırlıyor Olabilir

Kediler Neden Hırlar? Hırlama Sesi Nedenleri

Kedi hırlaması noktasında bir diğer hususun da anne kediler üzerinden değerlendirilebileceğini ifade etmek olanaklıdır. Eğer anne kedi hırlama eylemi içerisinde ise yavru kedisine sahip olma ihtiyacı içerisinde olabilir. Anne kedilerin hırlayarak sahip olma ihtiyacı içerisinde olması, kedi sahiplerine de çeşitli konular hakkında bilgi vermektedir.

Kedininiz Bir Yeri Ağrıyor Olabilir

Kedilerin hırlamasının bir diğer nedeni de bir yerinde ağrı ya da acı hissediyor olmasıdır. Eğer kedinizin bir yerinde acı varsa bu durumda kediniz, hırlama sesi ile acısını sizlere göstermeye çalışıyor olabilir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hırlama nedenleri, kedilerin hırlama eylemi içerisinde iken sahiplerine aslında neyi anlatmak istediği açısından oldukça önemlidir. Kediniz hırlıyorsa eğer yukarıdaki sebeplerden herhangi bir tanesine sahip olabilir ve size bir şeyler anlatma ihtiyacını duyabilir. Bu nedenle hırlayan kedinizin size neyi anlatmak istediğini anlamaya çalışmalı ve kedinizin ihtiyacını kısa sürede giderme konusunda elinizden geleni yapmalısınız.

Yorum yapın