Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kedilerde Mama Yememe Nedenleri

Kedi sahiplerinin başlıca sorunlarından biri Kedim mama yemiyor, ne yapmalıyım? Evimizin neşesi kediler gün boyu ev içerisinde başına buyruk şekilde gezinen, kimi zaman size kendini sevdiren akıllı hayvanlardır. Bazı durumlarda kedilerde farklı sorunların yaşanması mümkündür. Bu sorunların başında da mama yememe ve aç kalmaları durumu söz konusudur. Peki, kediler neden mama yemez? Kedilerin mama yememe sebepleri şunlardır;

  • Herhangi bir hastalığının olması
  • Mamayı beğenmemeleri
  • İlaç ya da aşı kullanımı sonrası
  • Yaşam alanındaki değişiklik
  • Kedinizin duygusal değişimi ve depresyon hali

Kediler bu gibi durumlarda beslenme düzenleri bozularak mama yemeyi reddederler. Bunun nedeni kimi zaman iştahsızlık kimi zaman yemek istememeleri olabilmektedir. En sık rastlanan durum mamayı beğenmemek olabilir. Şikayetlerin çoğunda mama yememenin yanı sıra kedi sahipleri kedim kuru mama yemiyor şeklinde sorunlarını da belirtmektedir. Bunun nedeni kedilerin kuru mamanın lezzetini daha az beğeniyor olmaları ve sindirmekte zorlanıyor olmaları nedeniyledir. Bu durumda kedinize kuru mama vermekten vazgeçebilir ya da bol su tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Kedim Mama Yemiyor Su İçmiyor

Kedim mama yemiyor su içmiyor şeklinde gelen hastalık şikayetlerinde ise başlıca neden herhangi bir hastalık hali olabilmektedir. Hasta iken kediler mızmızlanabilir, ağlayabilir ve iştahı tamamen kesilebilir. Eğer bu tip durumlar kedinizde görülüyorsa en kısa sürede bir veteriner kontrolüne gitmenizde fayda vardır. Bu hastalığın teşhisi konulur ve kedinizin iştahı tedaviyle birlikte düzelecektir.

Kedinizin iştahsızlığının nedeni tedavi için kullanılan ilaçlar ya da yakın zamanda aşı olması olabilir. Bu kimyasal ürünler kedilerin beslenme düzenini bozup, iştahlarını kesebilmektedir. Ancak korkulacak bir durum yoktur. Aşı sonrasında kısa süre geçince iştahları geri açılabilmektedir. İlaç kullanımında ise doktorunuza bu yan etkiden bahsederek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Mamasını yemeyen yavru kedi

Kedilerde İştahsızlık ve Uyku Hali

Son olarak görülen durumlardan biri ise kedilerde iştahsızlık ve uyku hali olarak bilinmektedir. Kediler sürekli uyumak istiyor ve mama yemiyorsa bunun başlıca nedeni duygusal anlamda sorunlar yaşıyor olmalarıdır. Çünkü kedilerde tıpkı insanlar gibi duygusal canlılardır. Çevrelerinde yaşadıkları değişiklik, istemedikleri bir durum korku, endişe ve strese neden olabilmektedir.

Eğer kedilerde iştahsızlık ve uyku hali görülüyorsa depresyona girmiş olmaları mümkündür. Bunun için yapılması gereken öncelikle kedinizle ilgilenmektir. Kediler ilgiye aç olan hayvanlardır. Depresyonun başlıca nedeni kedinizin sevgi eksikliği yaşaması olabilir. Bu sebeple onlarla oyun oynayabilir, sevebilir ve birlikte bir şeyler yapabilirsiniz. Zamanla kedinizin neşesini bu şekilde kazanması mümkündür.

Yaşam alanını değiştirmek de aslında kedilerin iştahını kapatır ve uyku haline sıklıkla geçmelerine neden olur. Bir seyahate gitmek, evin düzenini değiştirmek vb. kedilerin pek de memnun etmeyen durumlardır. Ancak zamanla yeni duruma alışmaları mümkündür. Böylece iştahları yeniden açılır…

Yemek Yemeyen Kediye Nasıl Yemek Yedirilir?

Yemek yemeyen kediye nasıl yemek yedirilir? Kediniz yemek yemiyorsa onu zorlamanın anlamı yoktur. İştahsızlığının nedenini araştırmanızda fayda vardır. Çünkü insanlarda olduğu gibi kedilerde de bir sorun ya da hastalık nedeniyle yaşanabilmektedir. Hastalığın sebebini ya da psikolojik olarak iştahsızlıklarının çözümünü veteriner kontrolüyle öğrenmek mümkündür.

Kediniz eğer aşırı iştahsız olur ve yemek yemezse kilo vermeye başlayacaktır. Hızlı şekilde kilo vermesi büyük bir tehlike yaratacağı için kedinizin en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Bu durum önemsiz olarak görülmemelidir. Eğer kediniz anormal bir beslenme içindeyse, sıklıkla uyuyor ya da ağlar gibi miyavlıyorsa muhtemelen bir hastalığı olduğu anlaşılmaktadır. Kedinize gerekli bakımı sağlayarak yemek yemesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın