Kediler Tarak Sesine Neden Kusar?

Minik dostlarımızın bazı tepkileri insanlar tarafından anlaşılmaz ölçüde farklılık içerebilir. Farklı nesnelerden korkan kediler bazı durumlarda eşyalardan gelen seslere de tahmin edildiğinden daha farklı tepkiler verebilir. Son dönemde fenomen haline dönüşen kedi videoları izlendiğinde kedilerin tarak sesi tepkileri açık bir biçimde görülebilir.

Kediler tarak sesine neden kusar? Sorusu da bu kapsamda başta minik dostlarımızla aynı yaşam alanını paylaşanlar olmak üzere pek çok kimse tarafından merak edilir. Tarak sesine karşı son derece özel ve özgün tepkiler veren kedilerin, bazı durumlarda kustuğu ya da kusma eğilimi gösteren hareketler sergilediği videolarda da açık bir biçimde gözlemlenebilir.

Farklı eşya ve nesnelere de tahmin edilemeyen tepkiler veren kedilerin tarak sesine karşı gösterdiği bu hassasiyetin nedeniyle ilgili birden fazla görüş bulunmaktadır. Bu görüşler içerisinde olan bazıları kedilerin tarak sesine verdiği tepki veya tepkilerin çok ciddi sorunlar doğurmaya gebe olduğu üzerinedir. Söz konusu görüşün temel noktası kedilerin nörolojik etkiler sebebiyle tarak sesine tepki verdiğini belirtmektedir.

Bir başka görüşte ise kedilerin tarak sesine tepkisi nedenleri arasında ses etkisiyle olduğu yönündedir. Bu bakış açısında göre kedilerde tarağa sürtülen elin yarattığı ses küsme etkisi yaratır. Bu iddiayı destekleyen en önemli bulgular ise kedilerin benzer bazı seslere verdiği tepkilerdir. Hızlı çevrilen sayfa yaprakları, ısırma sesleri, cızırtılar ve benzeri seslere kedilerin farklı tepki verdiği gözlemlenebilir.

Kedi Kusması Neden Olur?

Kedi tarak sesi tepkisi sonucunda ortaya çıkan ve kedilerin bakımını üstlenenlerin en çok karşılaştığı olumsuzluk kedinin fazla tepki vererek kusmasıdır. Belirtilmiş olduğu gibi büyük oranda kedilerin tarak sesi duymaları halinde verdikleri tepki kusma eğilimine benzer bir tepki olmakla birlikte bu eylemler sonucunda çok azında kusma gözlemlenir.

Kedilerin tarak sesine maruz kalınması sonucunda ortaya çıkan kusma durumlarının, bağlantı içerisinde olduğu başkaca sebepler bulunabilir. Dolayısıyla tek başına tarak sesinin kedilerde kusmaya yol açması her zaman mümkün değildir. Bu kapsamda kedilerin tarak sesine kusması durumu her zaman gözlemlenen temel ve itkisel bir alışkanlık değildir.

Bu duruma karşın kedilerin tarak sesiyle karşılaşması halinde verdiği kronik başka bir tepki bulunmaktadır. Kedi tarak sesi tepkisi kapsamında en çok gözlemlenen bu durum kedinin sıra dışı bir biçimde dilini dışarıya doğru çıkarmasıdır. Bazı hallerde ise kedi sadece dilini dışarı çıkarmakla kalmaz ve baş bölgesi önde olacak şekilde yalanır.

Dolayısıyla kedi tarak sesi tepkisi kapsamında bir diğer önemli görüş için kedilerde söz konusu sesin temizlenme eğilimi yaratıyor olması bulunmaktadır. Kusma tepkisini de kısmen açıklayan bu görüşe göre; kediler söz konusu ses maruz kalmaları durumunda temizlenme güdüsüne kapılır ve kendilerini yalar ya da kusar.

Kediler Tarak Sesine Neden Tepki Verir?

Belirtilenlerden anlaşılacağı üzere kedilerin tarak sesine kusması durumlarının nedenleri hakkında kesin bir bulgu yer almamaktadır. Buna karşın söz konusu sese ve bu tarz benzer seslere karşı kedilerin yüksek düzeyde duyarlı olduğu ev hassasiyet gösterdiği ise açıkça gözlemlenebilir. Her kedi aynı tepkiyi vermiyor olsa da tarak sesi kediler belirgin bir dürtünün açığa çıkmasına sebep olmaktadır.

Bu kapsamda her bir kedi, son dönemde popüler olan videolarda benzerlik taşıyan tepkilerin aksine tamamen özgün tepkiler vermektedir. Bazı kediler tarak sesi kapsamında herhangi bir tepki göstermezken söz konusu videolardan anlaşılacağı üzere bazı kedilerde ise son derece yoğun tepkiler gözlemlenebilir. Bu tarz tepkilerin ortaya çıkması halinde ise tarak sesinin devam ettirilmemesi tavsiye edilir. Bu ses kedinin epilepsi krizi geçirmesine neden olabilecek öğeler barındırmaktadır.

 

Yorum yapın