Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kedilerde Kabızlık Neden Olur? Çözümü Nedir?

Sağlıklı bir kedinin günlük olarak dışkılama yapması gerekir. Kedilerde kabızlık belirtisi tam olarak bu durumu fark etmek ile başlamaktadır. Kediler yaşam alanlarının en kıymetli dostları arasındadır. Ancak her canlı gibi titizlikle takip edilmesi gereken detayları bulunmaktadır. Çocuk gibi takip etmeniz gerekir. Kedilerde kabızlık ve iştahsızlık gibi sorunlar varsa böylesi durumda son derece dikkatli beslenilmesi gerekir. 

Günlük olarak dışkılama yapamayan bir kedinin biyolojik olarak sistemimde bir sıkıntı olabileceği düşünülmelidir. Bağırsak hareketleri birçok hastalık için erken teşhis olarak bilinmektedir. Birçok konuda kabızlık sorunu bir kedi yaşayabilir. Bunlardan biri değişen bir maması olabilmektedir. 

Çözüm konusunda eğer durum ciddi bir sebep nedeniyle oluşmamışsa basit bir teknik ile çözümlenebilmektedir. Bu teknikte yapılacak olan hareketlerdir. Bu hareketlerin sonucunda bağırsaklar beklentiler doğrultusunda çalışacaktır. Ancak ciddi bir sebep nedeniyle kabızlık başlamışsa ve bir de bu durum kedi üzerinde geç fark edildiyse veteriner hekim kontrolünde bir tedavi uygulanması şarttır. 

Stres ile Bağlantılı Kabızlık 

Kediler en hisli hayvanlar olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle herkes için bir sevgi bağı unsuru olan kediler birçok konuda kişilerin beğendikleri ve vazgeçemedikleri detaylar arasında girmeyi başarmaktır. Peki, Kedilerde kabızlık için ne yapılmalı? İlk olarak yapılması gereken en önemli şey hareketsiz bir kediniz varsa mutlaka hareket etmeli ve bağırsak hareketleri aktifleşmelidir. Genel olarak hareketsiz bir kedinin kabızlık sorunu tek sorunu olmayacaktır. Yaşam kalitesi düşen mutsuz bir kedi de kabızlaşabilir. Kedilerde kabızlık belirtisi bu durum sonucu tetikleyen bir süreç olarak kabul edilir. 

Yaşlarına göre normal bir yaşam sürmesi gereken kedilerin, hemen her konuda kişilerin tercihleri arasına girmeyi başarmaktadır. Bu nedenle genel olarak tercih edilen en önemli detaylar kedilerin tam olarak ne yedikleri ve nasıl yaşadıkları son derece önemli olacaktır. Kedileri kabızlık sorunlarına sebep olabilecek başlıca kedilerde kabızlık belirtisi aşağıdaki gibidir;

  • Gıdaya Bağlı olan sebepler,
  • Yutulan tüyler,
  • Bağırsaklarda şekillenen tümörler,
  • Bağırsak duvarlarında yangı,
  • Yutulan ya da gözden kaçan yabancı cisimler,
  • Bağırsakların iç içe geçmesi,
  • Aşırı korkma,
  • Kaygı,
  • Nörolojik hastalıklar sebebiyle kabızlık kedinizin hayatında kendini gösterebilmektedir. 

Kedilerde Kabızlık Neden Olur? Çözümü Nedir?

Kabızlık Sorunu İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşam alanlarındaki kedilerin kendi başlarına zaman geçirmesi pek mümkün olan ve alışılmış bir durum değildir. Kediniz sosyalleşmekten uzak kalmışsa ve yukarıda maddeler halinde sıralanan belirtiler varsa mutlaka bir veteriner hekim tarafından kontrol ettirilmelidir. Kedilerde kabızlık ve iştahsızlık sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir. Böyle bir durum yaşanıyorsa kediniz kendini mutsuz ve güvensiz hissetmektedir.

Bu konuda acil olarak önlem alınması kedinizin öncelikli yararı açısından önemli olacaktır. Kedilerde kabızlık için ne yapılmalı? Sorun ne ise ona göre teşhis yapılması en önemli detaylar arasında olacaktır. Kedilerde son derece hassas bir duygu mekanizması bulunur. Bu nedenle psikolojik etkilenmeleri sonucunda bağırsak hareketlerini durdurma noktasında ilerletebilmektedir. Kediler son derece sevimli hayvanlar olmasına rağmen her konuda kişilerin titizlik ile yaklaşması gereken konular arasındadır. Kedilerde kabızlık ve iştahsızlık bu durum bazı dönemler geçici bir dönem olarak görülebilir. 

Yılın ilk dönemleri saldırgan olmaları doğal bir durum olarak kabul edilir. Ancak genel bir şekilde kişilerin yaşam alanlarını devam ettirdiği kediler son anda parlar ve iştahsızlık gibi belirtiler ile kişilerin dikkatlerini çekerse bu durum veteriner hekim ile gözlemlenmesi gereken bir konu olacaktır. 

Ancak en başından fark ettiğiniz bir sorun yaşanıyorsa böylesi bir durumda henüz daha ilerlememişken sorunun ne olduğunu anlamanız çok daha kolaydır. Kedilerde kabızlık ve iştahsızlık ilerlemesi halinde çok ciddi bir durum olarak kabul edilecektir. Bu nedenle kabızlık belki hafif bir ilaç ile önlem alınabilirken iştahsızlık durumu büyüyebilir ve önlem almak için geç kalınabilmektedir. 

Kedilerde Kabızlık Neden Olur? Çözümü Nedir?

Kedilerde Kabızlık ve Mama Tercihleri 

Günümüzde birçok konuda detaylı olarak kedileri yaşam standartları anlatılmaktadır. Ancak bazı konularda ve rahatsızlıklarda durum açıklayıcı olmaktan çıkmaktadır. Kabızlık ve iştahsızlık bir belirti olmazken en kötü hastalıkların habercisi niteliğini de taşıyabilmektedir. Kedilerde kabızlık ve iştahsızlık devamlılık arz ediyorsa mutlaka doktor tarafından gözlemlenmesi gereken bir konu halini almış anlamı taşır. 

Kişilerin evlerinde basit olarak alabilecekleri önlemler vardır. Bunlar, kediler ile oynamak ve bu sayede bağırsak hareketlerini aktifleştirmektir. Bağırsak hareketlerini aktifleştiren kediler kabızlık problemlerini çözmüş olabilirler. Kedilerde kabızlık belirtisi sorunu karşısında tedbir almak ve bir belirti ise fazla vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmak gerekir. Kişilerin kedilerinde bir değişiklik fark etmesi son derece önemlidir. 

Kedilerde Hareketsizlik, En Büyük Tehdit 

Yaşam alanlarının neşesi olan kedilerin mutsuz oldukları, kuyruklarından ve kendilerini sevdirmelerinden anlaşılmaktadır. Bu nedenle herkes için bir tercih unsuru olan kedilerin her zaman kişiler tarafında tercih edildiği bilinmelidir. Kedilerde kabızlık belirtisi görüldüğü an hemen çözüm yolları aranmalıdır. Herkes için bilinen geçici ve küçük kapsamda tedbirler vardır. Bu nedenle bir konu hakkında başvuru yapılabilecek olan en önemli olay kedinizin hangi mama ile beslendiği ve en son ne yediğidir. 

Kedi besleyen kişilerin tıpkı bir çocuk gibi onlarla ilgilenmeleri gerektiği yeni bir bilgi değildir. Ancak kişiler gözlerini kedilerin üzerinden çekmesiyle kediler, her an herşey yapabilirler. Ve ne yediklerini söyleyemedikleri için belki bir zehirlenme vakası da olabilir. Ev hali içerisinde yediği bir şey dokunduysa bu durum basit masaj teknikleri ile halledilmektedir. Kedilerde kabızlık belirtisi iştahsızlık ile kendini belli eder ve bir süre sonra oyun isteği sosyalleşme isteği tamamen ortada kalkar. Bu son raddeye gelmeden öncesinde belirtiler mutlaka dinlenmeli ve tedbirler alınmalıdır. 

“Kedilerde Kabızlık Neden Olur? Çözümü Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın