Kedilerde Kepeklenme Neden Olur? Kedide Kepek Nasıl Geçer?

Kedilerde kepeklenme neden olur? Kedi de köpek nasıl geçer? Soruları da internet üzerinde en sık araştırılan konular arasında yerini almaya devam etmektedir. Dünya üzerindeki birçok ilde kepeklenme gibi problemler vardır. Bu durum bazen telaşlanmanızı gerektirecek bir durumu İfade etmiyor olsa da bazı zamanlarda dikkate almanız gereken bir olayı size belirtiyor olabilir. Özellikle de kedinizin aşılarını bir sürede olsa geciktir değilseniz; bu durum kepeklenme yaşanmasına sebep olabilir. Kedilerde kepeklenme bazı hayvan sahiplerinin dikkate almadığı konulardan biri olsa da muhakkak dikkat edilmesi gereken ve kontrollerin yapılması istenen olaylardan biridir.

Kedilerde Kepeklenme Oluşumu

Kedilerde kepeklenme oluşumu hayvan sahipleri tarafından en sık araştırılan konular arasında yerini almaya devam eder. Bu tarz sorunların birden fazla nedene olabiliyor. Örneğin;

Beslenme Problemleri

Beslenme problemleri kedilerin kepeklenme oluşumu ile doğrudan alakalıdır. Örneğin Omega6 ya da Omega3 tarzı gıdaların sıklıkla tüketiliyor olması kedi dedin kepek üretmesine sebebiyet verebiliyor. Aynı zamanda kedilerin ağa vitamini sık sık tüketmesi tüyleri için çok önemli bir husustur. Eğer kedinizin beslenmesine bu doğrultuda dikkat ederseniz kepeklenme problemlerinin bir nebze de olsa üstesinden geleceğinize emin olabilirsiniz.

Dehidrasyon Sorunu

Kedilerde oluşan kepeklenme problemi; insanlarda olduğu gibi kuru cilt sorunlarından dolayı da kaynaklanıyor olabilir. İnsanlarda kuru cilt problemleri başka sebeplerden dolayı kaynaklansa da kedilerin ki genel olarak mamalarıyla alakalıdır. Birçok kedi genel olarak kuru mama yemekten hoşlanır. Ancak kurma mama sürekli ve sık tüketime kedilerde kepeklenme probleminin oluşmasına sebebiyet verebiliyor.

Parazit Problemleri

Parazit problemi de kedilerin tüy kepeklenmesi sürecinde rol oynayan faktörlerden bir tanesidir. Parazit yalnızca kepeklenmeye değil kedilerin sağlığına olumsuz etkiler de bulunan sorunlar arasında yerini almaya devam etmektedir. Bu nedenle kedinizin parazit aşılarını aksatmamanızda fayda vardır. Bu durum hem iç hem de dış parazit için geçerli olacaktır. Kediniz parazit aşılarını olmadıysa ve kepeklenme gibi bir problemle mücadele ediyorsa; bu durum tüylerinin dökülmesine bile sebebiyet verebilir. Özellikle de çok tüylü kediler, tüyleri döküldü zaman, Zorlu bir sürecin içerisine girer. Örneğin duygusal durumları karışık olabilir. Kedinizin zarar görmesini istemiyorsanız ise; parazit aşılarını yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Bununla beraber bazı kediler parazit aşısını yaptırmadığı zaman ciltlerinde kırmızı renkte lekeler de ortaya çıkabiliyor. Bu durum ise çok büyük bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle aşılara dikkat etmeniz çok önemlidir.

Obezite Sorunu

Obezite sorunu yalnızca insanlarda gözlenen bir problem zannediliyor olsa da birçok kedinin de obezite ile boğuştuğu verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Kediler tüylerini kendileri temizleyen varlıklar olduğu için; bazı bölgelere ulaşım sağlayamadıkları takdirde bu durum kepeklenmelere kadar gidebiliyor. Obezite ise; kedilerin daha zor hareket etmesine sebebiyet verecektir. Bu tarz durumlarda ise kediler, temizlemeleri gereken yerlere ulaşım sağlayamayacak ve o bölgelerin kepeklenmesine neden olacaklardır. Bu tarz durumlardan kurtulabilmek için kedinizin obezite tedavisini yaptırmanızda fayda vardır. Örneğin; bazı kedilerin kilo almasını kuru mama tetiklerken bazılarının ise; yaş mama tetiklemektedir. Öncelikle bu durumu tespit etmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekir.

Kedilerde Tüy Kepeklenmesini Nasıl Geçer?

Kedilerde tüy kepeklenmesi nasıl geçer? Tarzında sorular da birçok kişi tarafından yönetilmeye devam eder. Kedilerinizin tüyleri sık sık kepeklenmeye devam ediyorsa yapmanız gereken işlemlerden bir tanesi onun sık sık su tüketmesini sağlamak olacaktır. Bununla beraber devamlı bir şekilde veterineri de götürerek tüylerle bakım yaptırmanız çok önemli olacaktır. Bununla beraber parazit aşılarını unutmamanızı ve beslenmesine önem vermeniz de fayda vardır. Tüm bu bakımları yaptırıp gerekli vitaminleri aldınız takdirde kepeklenme probleminden en kısa süre içerisinde kurtulacağınıza emin olabilirsiniz.

Yorum yapın