Kedilerde Kulak Uyuzu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerin bakımı sandığınız kadar kolay değildir. Eğer kedi sahiplendiyseniz, bütün bakımlarına dikkat etmeniz gerekecektir. Özellikle de kulak uyuzu gibi problemler, kedilerin kendi sağlığı açısından çok büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Aynı zamanda kedilerin psikolojisini de etkileyen kulak uyuzu sorunu, en kısa süre içerisinde tedavi edilerek çözüme kavuşturulmalıdır. Bu alanda iyi bir veterinere danışarak, kedinizin yaşadığı problemi en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturma şansı elde edebilirsiniz. Ancak bu tarz problemleri hafife alıp, kedinizi veterinere götürmezseniz; kedilerde kulak uyuzu daha büyük sorunların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Kedilerde Kulak Uyuzu Neden Olur?

Kedilerde kulak uyuzu neden olur? Sorusu, kedi besleyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Eğer kediniz de kulak uyuzu başlangıcı olduğunu hissediyorsanız bilmelisiniz ki; bu durumun başlıca sebeplerinden bir tanesi de mantar olabilir. Kedilerin en sık yakalandığı hastalıklardan bir tanesi olan mantar, zaman içerisinde yerini kulak uyuzuna da bırakabiliyor. Kulak uyuzu olan kediler, duymakta sıkıntı çektiği gibi; sık sık kaşındıkları için de, sürekli huzursuz olurlar. Kedilerinizin huzurlu olmasını istiyorsanız; kulak uyuzu tedavisi için en yakın veterinere başvuruda bulunmanızda fayda vardır. Özellikle de bu durum mantardan kaynaklanıyorsa; tedavi için geç kalmamanız, kedinizin sağlığı için çok önemli olacaktır.

Mantar tedavi edilmediği takdirde, kedilerin bütün vücuduna yayılabilir ve bu durum daha farklı hastalıkların meydana çıkmasına sebebiyet verebilir. Kulak uyuzunun sebeplerinden bir tanesi ise; parazit aşılarının düzenli olarak yaptırılmaması olarak bilinmektedir. Kedileri birçok hastalıktan korumaya devam eden parazit aşısı, düzenli bir şekilde yapılmadığı takdirde, çeşitli hastalıkların yaşanmasına yol açacaktır. Bu hastalıklardan bir tanesi de kulak uyuzu olduğu için; veterinerinizin verdiği haberler sonucunda, kısa sürede parazit aşılarını yaptırmanızda fayda vardır.

Kedilerde Kulak Uyuzu Nasıl Geçer?

Bu hastalıkla mücadele eden kedi sahipleri tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eden bir diğer konu ise kedilerde kulak uyuzunun nasıl geçtiğidir. Evcil hayvanınız bu tür bir hastalıkla boğuşmaya devam ediyorsa, sorunu çözüme kavuşturabilmek için; öncelikli olarak veteriner tedavisine geçmeniz gerekecektir. Veterineriniz durumu tam anlamıyla kavradıktan sonra size bazı ilaçlar ve vitaminler önerecektir. Bu ilaçları ve vitaminleri gününü ve saatini geciktirmeden kullanmanız, kedinizin sağlığı açısından çok önemli bir husustur. Bununla beraber kedinizin beslenme alışkanlıklarını değiştirmenizde çok önemli sayılabilir.

Çünkü bazı mamalar kedilere alerji yapabiliyor. Her kedi bünyesinde durum aynı olmasa da kedinizin alerjik reaksiyonlar gösterdiği mamaları tespit etmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz de çok önemli sayılacaktır. Bununla beraber kendinize su içme alışkanlığını düzene sokmanızda çok önemli olacaktır. Bazı kediler, tıpkı insanlar gibi düzenli su içme alışkanlığına sahip değildir. Bu nedenle bünyeleri zayıf düşer ve çeşitli hastalıklara yatkın olurlar.

Kedilerde Kulak Uyuzunun Farklı Tedavileri

Kedilerde kulak uyuzunun farklı tedavileri de mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi ise; kulak losyonu kullanımıdır. Veteriner kontrolünde aldığınız kulak losyonu ile kedinizin kulağını her gün temizleyerek, yaşadığı sorunu atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda verilen ilaçların da her gün eksiksiz bir şekilde kulağa damlatılması gerekecektir. Bununla beraber kedinizin temiz bir ortamda büyümesini sağlamanız gerekecektir. Örneğin; evinizde farklı bir kedi ya da başka bir evcil hayvan daha mevcutsa, birbirlerine zarar vermemelerini sağlamanız da bu konuda çok önemli bir husustur.

Yorum yapın