Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kediler Adet Olur mu? Kedilerde Regl Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kediler adet olur mu, kedilerde regl hakkında bilinmesi gerekenler özellikle ilk defa evcil hayvan besleyecek kişiler tarafından çok merak ediliyor. Kediler, memeli canlılar sınıfında yer aldıkları için üreme yoluyla çoğalırlar. O yüzden dişi kediler, regl olurlar. Kedilerde âdet kanaması, kızgınlık dönemlerine girdiklerinde olmaktadır. Kedilerin âdet kanamaları, akıntı şeklinde olmaktadır.

Dişi kedinin adet dönemine girdiğini sahibi anlamayabilir. Dişi kediler, o döneme girdiklerinde davranışlarında aslında gözle görülür değişiklikler olur. Fakat sahibi bu durumu farklı da yorumlayabilir. Dişi kedide görülen davranış bozuklukları onun adet dönemine girdiğinin göstergesidir. Adet döneminde dişi kedi; çiftleşmek için miyavlar ya da kendini bir yerlerden atmaya çalışır.

Kedilerde Regl Belirtisi

Kedilerde regl belirtisi genellikle davranışlarda gözlemlenmektedir. Dişi kediler bu dönemde erkek kedi bulup çiftleşmek için evin farklı alanlarına idrarlarını püskürtürler. Kedilerin adet dönemi, çiftleşmeyle alakalı bir durumdur. Bu dönemde dişi kedilerin hormonları hareket halindedir. Kediler üreme yaşına geldikten sonra regl dönemine girerler.

“Kızgınlık” olarak halk arasında adlandırılan bu dönemde, kedilerin kanaması dışarıya akmaz. Kedinizle ilgili böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen bir veterinerden yardım alınız. Çünkü bu tarz sorunlar, kedinin sağlığıyla ilgili bir probleminde işareti olabilir.

Dişi Kediler Kaç Aylıkken Regl Olur?

“Dişi kediler kaç aylıkken regl olur” genellikle çok merak edilen sorulardandır. Dişi kediler, cinsel olgunluğa 6 ya da 7 aya bastıklarında ulaşırlar. Kedi kızgınlık dönemine girdikten sonra hareketleri de çok değişir. Kediler regl dönemlerinde, dışarı çıkmak için çalışırlar. Saldırgan, hareketli halleri dikkat çeker. Bel bölgesini okşadığınızda kuyruğunu kaldırıp hemen çiftleşme pozisyonu alır. Normal günlere nazaran bağırması ve miyavlaması artar. Dişi kediler regl dönemlerinde çiftleşmezlerse bahsettiğimiz davranışlar 1 ila 10 gün devam eder. Kedilerde regl dönemi 3 haftada bir tekrarlanmaktadır.

Kedilerin östrus döngüsü yani adet döngüsünün cinsel olgunluğa eriştikten sonra başladığını söyleyebiliriz. Kediniz östrus döngüsünde, başka kedilerle yukarıda da bahsettiğimiz üzere çiftleşir. Hatta hamile de kalabilir. Östrus döngüsü sırasında dişi kediler farklı farklı erkek kedilerle çiftleşebilirler. O yüzden de yavruları farklı olabiliyor. Kedilerin kızgınlık dönemleri, sonbaharla bahar aylarıdır. Kedilerin âdet kanamaları kahverengi olup, gözle görülmesi çok zordur.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Atlatılır?

“Kedilerde kızgınlık dönemi nasıl atlatılır”;

  • Dişi kedinin erkek kedilere ulaşamaması için onu evde çok iyi muhafaza etmek.
  • Dişi kedinizi erkek kedilerle çiftleşmesi için serbest bırakabilirsiniz.

Kedinizin sağlığı için öncelikle regl dönemini sorunsuz atlatmanız gerekiyor. Regl dönemi atlatıldıktan sonra kedinizi kısırlaştırabilirsiniz. Kedinizin doğurduğu yavrulara güvenli bir ortam sağlayabilecekseniz, onlara çok iyi bakabileceksiniz o zaman kısırlaştırmanızı önermiyoruz.

Fakat belirttiğimiz durumun tam tersiyse, kedinizin regl dönemlerinde acı çekmemesi için onu mutlaka kısırlaştırmanız gerekiyor. Kısırlaştırma konusunda bazı insanlar yorum yapabiliyorlar. Özellikle kısırlaştırmanın kötü olduğuyla alakalı yorumlar olabiliyor. Sanılanın aksine bir kedinin çiftleşmesine izin verilmeyecekse, kısırlaştırılması en doğrusudur. Ayrıca kedinin doğurduğu yavrulara düzgün bakılamayacaksa yine kısırlaşma en doğru adımdır. Kısırlaştırma işlemi, kedilerde regl dönemi bittikten sonra olması gerekiyor. Zaten kedinizi götürdüğünüz veteriner işinde uzmansa, regl dönemindeki bir kediyi asla kısırlaştırmaz.

Dişi kedi sahipleri regl döneminde kedilerinin acı çekmemesi için kısırlaştırma ameliyatı yaptırırlar. O nedenle akıllarını sürekli; “kediler kısırlaştıktan sonra regl olur mu”sorusu meşgul etmektedir. Kediler kısırlaştıktan sonra regl olma durumları da ortadan kalkar. Kısırlaşan kediler, önceki hallerine nazaran daha sakin olurlar. Köşelere idrar bırakma olayları tamamen ortadan kalkar.

Yorum yapın