Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kedilerde Ses Kısıldığında Ne Yapılmalı Kedilerin Sesi Neden Kısılır?

Kedinizin sesinde yaşanan bir kısılma son derece önemli bir konu haline gelecektir. Kedilerde ses kısıklıkları sıklıkla görülmektedir. Hasta kedi sesi genel olarak stres sonucunda oluşan bir durum olacaktır. Kedinizin geçirdiği bir ameliyat ya da ciddi bir rahatsızlık sonucunda da yine ses kısıklığı görülmektedir. 

Kedi bakımı kolay bir bakım değildir. Üreme dönemi, tüy dökme dönemi gibi önemli bakım döngüleri bulunmaktadır.  Kedinin sesi kısıldı ve halsiz olarak görülen türleri ise son derece hassas olduklarını belirtmektedir. Kedilerde en önemli detay olarak görülen ses kısıklığı birçok konu da kişilerin önem verdiği ve kedilerin sağlık sorunlarına ışık tutabilecek bir tür olduğu bilinmektedir. 

Hasta olan kedilerin mutlaka halsiz ve bitkin bir görünümleri olduğu görülecektir. Bu sebeple hemen herkes için bir tercih unsuru olan kedi bakımları noktasında dikkat edilecek hususlar kedilerin beslenmesi ve hangi şartlar altında yaşamlarını sürdürdükleridir. Hasta kedi sesi son derece kısık ve huzursuz olması nedeniyle bakan kişilerin dikkatlerini çekecektir. Bu sebeple çoğu kişi için birçok detay ve birçok noktada kedilerin tüm ihtiyaçlarının karşılanıyor olması gerekir. 

Kedilerde Ses Kısıldığında Ne Yapılmalı Kedilerin Sesi Neden Kısılır?

Kedilerde Sağlık Sorunları 

Kedilerde ses kısıklığına neden olan hastalıklar genellikle solunum yolu hastalıklarıdır. Hasta kedi sesi çoğunlukla kısık ses ile kişilerin belirtileri hissetmesine olanak sağlayacaklardır. Hemen her koşulda kedilerin sağlık problemleri bir hastalık ile sonuçlanmaktadır. Ancak solunum yolu hastalıkları biraz daha yoğun etki gösterecek ve son derece aktif bir şekilde kedilerin hastalıklarında etkili bir rol oynanmaktadır. Kedinin sesi kısıldı ve halsiz şikâyetleriyle veteriner hekimlere giden kedi sahipleri belirtileri geç fark ettiklerinde daha yoğun bir sağlık sorunu ile karşı kaşıya kalmış olduklarını belirtmektedir. 

Sağlık sorunları önem gösterilmesi gereken ve son derece titizlik ile yaklaşılan önemli konulardır. Hemen her detayında ciddi belirtiler ve hastalıkların habercileri olan kedilerin sağlık durumları bakan kişi için son derece önemli olacaktır. Kedi kısık miyavlıyor ibaresi bir geçici unsur hiç kimse için olmamalıdır. Kedilerin kısık sesleri soğuk algınlığına bağlı olmakla birlikte son derece önemlidir. 

  • Burun akıntısı 
  • Aksırma
  • Öksürme
  • Son derece zorlu bir nefes alışı
  • Ses kısıklığı 
  • Göğüs doluluğu 

Başlıca kediler için ses kısıklığının habercileri olmaktadır. Hasta kedi sesi kedi sahiplerinin en fazla titizlik ile yaklaşması gereken durumlardan biridir. Hemen herkes için bir tercih unsuru olan ve genel olarak belirtilerinin titizlik ile sürdürüldüğü kedi sesleri belirtileriyle kedini belli etmektedir. 

Kedilerde Larenjit 

Bazen hiçbir sebep olmadan da kedilerin sesleri kısılabilmektedir. Bu durum son derece normal bir işleyiş olmaktadır. Larenjit ses telleri iltihaplanması olarak kayıtlara geçmektedir. Hemen herkes için son derece önemli bir detaydır. Kedi kısık miyavlıyor ilk etap olarak ciddi bir sorun yaratmayacaktır. Hemen herkes sesi kısık bir kedi görse fazla miyavlamaktan sesi kısılmışta diyebilir. Larenjit birçok konu da kişilerin tercih ettikleri ve son derece önem verdikleri konular arasındadır. 

Kedilerin ses telleri genel olarak son derece yorgun bir sistem üzerindedir. Kedinin sesi kısıldı ve halsiz gibi görülen konularda gerçekleşen en önemli detay kişilerin erken önlem almaları gerektiğidir. Kedi kısık miyavlıyor şeklinde yapılan yorumlar her zaman gerekli önlemlerin alınması noktasında oldukça önemli rol oynayacaktır. 

Kedilerde Ses Kısıldığında Ne Yapılmalı Kedilerin Sesi Neden Kısılır?

Kedi Sesi Kısıklığı Tedavisi 

Hayvanların enfeksiyon kapma oranı insanlara göre çok daha fazladır. Bu sebeple söz konusu bir bakteri ya da virüs kedilerin ya da evcil hayvanların hastalanmalarına sebep olacaktır. Kedinin sesi kısıldı ve halsiz gibi gözle görülür bir belirti yaşıyorsa kediniz. Böylesi bir durumda hemen veteriner hekime başvurmalı ve uygun ilaçların kullanımının aksatılmaması gerekmektedir. 

Hastalıkların her zaman doğru oranda tedavisi bazen kolay olmamaktadır. Birçok konu da kişilerin tercihleri halsiz ve kısık sesli olan kedinin bir şekilde düzelebileceğine inanır. Bu inanış halk arasında yapılan en yaygın hatalardan biridir. Kedi kısık miyavlıyor olarak duyduğunuz bir ses de bir ya da en fazla iki gün kedinizi takip etmeli ve sonrasında mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız. İnsanlar gibi hayvanların da soğuk algınlıkları erken tedavi edilmesi gereken hastalıkları arasındadır. Bu nedenle erken teşhis son derece önemli olacaktır. 

 

“Kedilerde Ses Kısıldığında Ne Yapılmalı Kedilerin Sesi Neden Kısılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın