Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Kedilerin korunmasını sağlayan antikorlar ilk doğduklarında aldıkları anne sütünden gelmektedir. Daha sonrasında aşı olmaları gerekmekte ve kedi aşısı ücretsiz olarak bazı veteriner kliniklerinde yapılabilmektedir.  Annesi sütü yavru kediyi 45 gün kadar koruyabilmektedir ve bundan sonra kedinizin düzenli bir şekilde aşılanması gerekmektedir. Kediniz için bir aşı takvimi oluşturabilirsiniz ve bunun için veteriner hekiminizden destek alabilirsiniz. 

Ev Kedisi ve Aşılama 

Bazı kedi sahipleri kedilerinin evden çıkmadığını söyleyerek aşılanmaya gerek olmadığını söylese de bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü aşı olan kediniz bazı hastalıklara yakalanmaktan kurtulabiliyor, hastalığı hafif atlatabiliyor ya da ölmekten kurtulabiliyor. Ayrıca kediler aşılanınca hem sahiplerinin hem de etrafındaki insanların sağlığını da güvence altına alıyor. Ev kedisine aşı yapılmazsa ne olur diye düşünüyorsanız bazı hastalıklar geçirdiğinde ölümle bile sonuçlanabilir. Sevimli dostunuz, kediniz bazı zamanlarda sizinle oynamak istediği için sizi tırmalayabilir ama bu bazen tehlikeli olabilmektedir. Eğer kediniz yabancı birisine bunu yaptıysa sağlık kurumu ilk olarak aşı belgelerini isteyecektir. Bunun için veteriner hekimin size özel verdiği aşılanma çizelgesi yeterli olacaktır. 

Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Aşı Yapılırken Kedi

Aşı yaptırdığınız kedinizin yavru kedi olması büyük bir önem taşımaktadır ama yine de yavru değilse de geç kalmışsınız diyemeyiz. Aşılanma için sevimli dostunuz kedinizi veterinere götürdüğünüzde kedinizin vücut sıcaklığını kontrol etmeniz çok büyük önem arz etmektedir. Kedilerin ateş yüksekliği 39 dereceye kadar normal kabul edilebilmektedir ve yüksek derecede sıcaklıklarda aşı yapılması kesinlikle yanlıştır. 

Peki, kedi aşısı gecikirse ne olur şeklinde aklınızda bazı sorular olabilir. Ama kediler küçük yaşta aldıkları anne sütündeki antikorları 45 koruma için kullanabilirler. Bu sebeple kedilerin yavru iken aşı olması çok büyük hayati önem taşımaktadır desek yeridir. Aşısı geciktirmeden yapılmalı ve dostlarımızın hayatını koruma altına almalıyız.

Aşıdan Sonra

Kediniz ile gittiğiniz aşılanmanın ardından ishal, ateş ve halsizlik gibi yan etkiler gözlemleyebilirsiniz. Aşılanmadan dolayı kediniz vücudunda bazı antikorlar üretiyor ve bunun aşırı olmayan etkileri normaldir. Bunlar korkulacak düzeyde etkiler değildir ve kedinizin vücudunun antikor ürettiğinin bir nevi göstergesidir diyebiliriz ve bunun sonrasında kedinizin daha sağlıklı olduğunu bile gözleyebilirsiniz.  

Aşılanma ile hem kendinizin hem de kedinizin sağlığını koruma altına almış oluyor, kedinizin hastalıkları kolay atlatmasını sağlıyorsunuz. Aşılanma zorunluluk arz etmemektedir fakat bu yapılmaması gerektiği anlamına gelmez. Tam aksine aşılanma hayati önem taşımaktadır. Maliyet olarak ise isterseniz hem ekonomik şekilde aşı yaptırabilir isterseniz bazı hayırsever klinikleri takip eder ve ücretsiz bile olabilirsiniz. 

Hiç aşı yapılmamış kedi ölümcül hastalıklara yakalanabilir ve kötü hastalıklara sahip olabilir gibi düşünülüyor. Aşılanma ile sonrasında kedinizin yaşam kalitesini arttırmış olacaksınız. Tabi kedinizin aşı olmazsa öleceği ve çok kötü hastalıklara kapılacağını söylemek çok büyük karamsarlık olur. Ama aşılanma ile önlem almış, garantiye almış olacaksınız 

Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Kedi Aşıları Fiyatları Hakkında

Tüylü dostunuz olan kedinize enjektabl yöntemi ile uygulanan aşıların ücretleri 60-80 lira arasında, oral yolla uygulanan iç parazit ilaç ücretleri 50-70 lira arasında ve dış parazitler için gerçekleştirilen uygulama ücretleri 50-70 arasında değişim gösterebilmektedir. Çok büyük maliyetleri olmamakla beraber küçük dostunuzun hayatı için önem taşımaktadır. 

İnsanlara Zararı Olur Mu?

Kedilerden insanlara bulaşan hastalıklar da söz konusu olduğu için bu aşılanma konusu hem insanlar hem de kediler için sıkıntılı zamanlara sebep olur. İnsanlara aynı tür hastalık bulaşabilir ve başka hastalıkları da tetikleyebilir bu sebepten virüs ve mikroplar insan bedenine çeşitli zararlar verebilir. Bu sebepten dolayı veteriner hekim ile beraber bir aşı programı oluşturulmalı ve buna titizlik ile uyulmalıdır. 

Kedinizin hastalıklarını tetikleyebilecek bir konu olduğundan veteriner gözetiminde olunmalıdır ve herhangi bir aksilikte hemen veteriner ile iletişime geçilmelidir. Eğer böyle bilinçli davranır ve kedinizin aşılanmasını düzgün takip ederek aşılarını yaptırırsanız hem kendi sağlığınız hem de kedinizin sağlığı adına çok güzel bir adıma göz kırpmış olursunuz. Kedi aşı fiyatları hakkında ise yeteri bilgiyi verdiğimiz bu makalede de gördüğünüz gibi gayet fiyatlar uygundur diyebiliriz. Kısacası bir veteriner hekim ile görüşerek kediniz ve kendiniz için en kısa zamanda aşı takvimi oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

 

Yorum yapın