Kedilerin Hamile Olduğunu Nerden Anlarız? Hamile Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin hamile olduğunu nerden anlarız sorusu, özellikle dişi kedi sahipleri tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere her canlı yaşamını ve türünü devam ettirebilmek amacıyla üremeye ihtiyaç duymaktadır. Memeliler grubunda yer alan kediler de hayatlarının belli zamanlarında yavrulayabilmektedir.

Evcil kediler, hamile oldukları zaman karınları henüz büyümeden belli başlı hareketlerle hamile olduklarını belli etmektedir. Bu hareketleri gözlemleyerek kedinizin size ne anlatmak istediğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda kedilerin hamileliği konusunda pek çok kaynağı incelemeniz hem sizin hem de kedinizin yararına olacaktır. Böylece gerek hamilelik dönemi gerekse de doğum anı oldukça kolay atlatılabilecektir.

Kediler Hamile Olduklarını Nasıl Belli Eder?

Kedilerin belli bir yaşa gelmesi ile birlikte üremeye başladıkları ve bunun sonucunda da hamile oldukları hemen herkes tarafından bilinmektedir. Hamile kedinin memesi nasıl olur veya kediler hamile olduklarını nasıl belli eder gibi sorular evcil kedi sahipleri tarafından merak edilmektedir. Kediler, hamile olduklarında aşağıda sıralanan belirtileri zaman içerisinde göstermektedir.

  • Hareketlerde yavaşlama
  • Karında şişlik
  • Memelerde büyüme
  • İdrara sık sık çıkma
  • Sevilme isteği
  • Sık sık mama yeme

Bu belirtilerden birinin veya birkaçının görülmesi durumunda kedinizin hamile olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda emin olabilmek adına veterinere gidebilir ve burada kedinizi muayene ettirebilirsiniz. Kedinizin hamile olması halinde veteriner hekim de önerilerde bulunacaktır.

Kedilerde Gebelik Süreci

Kedilerde gebelik süreci, çiftleşme evresinden doğum evresine kadar tartışılabilmektedir. Kediler, çiftleşmeye hazır olduklarında normalden çok daha hiperaktif olup karşı tarafın ilgisini çekmektedir. Çiftleşmenin yaşanması ile birlikte dişi kedilerin yarım saat sonra da çiftleşmeye hazır olduğu gözlemlenmektedir. Ancak bu çiftleşmenin ardından 24 saat sonra ise gebelik meydana gelmektedir.

Kedinizin hamile olmasını anlamanız için onun davranışlarını ve fiziksel değişiklikleri takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu süreç hem heyecan verici hem de duygusal olabilmektedir. Bu nedenle yanlış davranışlar sergilememek adına kedilerin hamilelik dönemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Bu süreçte veteriner hekimlerden yardım talep edebilir ve doğumun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerin Hamileliği Ne Kadar Sürer?

Hayvanların gebelik süreçleri, insanlardan oldukça farklı olmakla birlikte doğum anı da farklılık gösterebilmektedir. Özellikle kedi sahipleri, kedilerin hamileliği ne kadar sürer sorusu üzerinde hamile olan kedileri hakkında bilgi edinmektedir. Yetişkin bir kedinin ise ortalama hamilelik süreci çoğu kedi ile aynı olarak değerlendirilmektedir.

Yaklaşık 8-9 hafta, bir kedinin hamilelik sürecini kapsamaktadır. Bahsi geçen bu süreç dahilinde kedinizin hem sağlığını hem de psikolojik durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Kendini güvende hisseden ve aynı zamanda stresten uzak olan kedilerin doğum anında çok daha rahat ettiği bilinmektedir. Eğer bu konuda acemi olduğunuzu düşünüyorsanız veteriner hekimlerden yardım talep edebilirsiniz.

Hamile Kediler Nasıl Davranır?

Hamile kediler nasıl davranır veya kediler hamilelik sürecinde sakin midir gibi sorular, kedi sahipleri tarafından merak edilen bir diğer başlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Evcil kedi sahipleri, kedilerinin hamile olması ile birlikte onların çok daha rahat edebilmesi adına hamilelik sürecini takip etmelidir. Bu süreçte kedilerin ruhsal sağlıkları da ele alınan konular arasındadır.

Anne iç güdüsüne sahip olmaya başlayan hamile kediler, normalden daha farklı davranabilmektedir. Örneğin bir gün sakin olabilirken, diğer günlerde huysuz ve agresif olabildikleri görülmektedir. Kedinizin bu duygu değişimlerinde de onun yanında olduğunuzu hissetmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle agresif olmak yerine ona ilgi göstermeniz çok daha doğru olacaktır.

Yorum yapın