Almanca A1 Dersleri petinya.net

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Ne Yapılabilir? Kedi Tüy Dökülmesi Engelleme

Kedilerin tüy dökmemesi için ne yapılabilir sorusu aslında iki farklı şekilde yanıtlanabilmektedir. Evcil hayvan tüylerine karşı alerjik durumunuz veya rahatsızlığınız varsa tüysüz cinslerdeki kedileri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kedinizin tüylerinin daha az dökülmesi adına sıralanan tavsiyeleri de uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Tüy döken kediler, cinslerine göre farklılık gösterse de bakım koşulları veya kedilerin rahatsızlanması gibi faktörlerden ötürü tüy dökme sorunları yaşanabilmektedir. Bu nedenle kedinizin cinsini araştırarak tüy dökmesinin neden olduğunu bulmalı ve buna göre çözüm üretmelisiniz. Konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz en yakın veterineri ziyaret etmeniz önerilenler arasında yer almaktadır.

Ayrıca tüy dökmeyen kedi türlerine de göz atabilirsiniz.

Kedilerin Tüy Dökmesi Neden Olur?

Kedi sahipleri, kedilerinin tüy dökme sorununu zaman zaman yaşasa da buna çözüm aramaya devam etmektedir. Özellikle kedilerin tüy dökmesi neden olur sorusu, bu konuda müdahalede bulunak için öncelikli olarak merak edilen başlıklar arasında yer almaktadır. Bu konuda kedilerin pek çok nedenden ötürü tüy döktüğü söylense de aşağıdaki başlıklar çok daha açıklayıcı olabilmektedir.

 • Yaşadıkları ortam koşulları
 • Mevsimsel faktörler
 • Cinsleri
 • Yaşları ve ağırlıkları
 • Beslenme düzenleri
 • Stresli ortamlarda bulunma
 • Mantar ve iç parazit gibi rahatsızlıklar

Sıralanan bu nedenler, başa çıkılabilir tüy dökme sorunları ve aynı zamanda tedavi gerektiren tüy sorunlarını kapsamaktadır. Örneğin mevsim geçişleri normal olarak karşılanırken mantar gibi rahatsızlıkların kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Kedilerin tüy dökmesi nasıl engellenir sorusu ile birlikte yaşanan bu probleme belli başlı çözümler bulunabilmektedir. Öncelikle, daha önce de bahsedildiği gibi, kedinizin neden tüy döktüğünü bulmanız gerekmektedir. Daha sonra müdahale etmeniz çok daha kolay bir hale gelecektir. Tüy dökme sorunlarıyla başa çıkabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • Kedinizin yeterli miktarda su tükettiğinden emin olun.
 • Kedinizi düzenli olarak uygun ekipmanlarla tarayın.
 • Düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyin.
 • Beslenme alışkanlıklarını kontrol edin.
 • Herhangi bir rahatsızlıkları varsa kısa sürede tedavi ettirin.

Bu ve buna benzer çözüm önerilerine uyarak kedinizin daha az tüy dökmesini sağlayabilir veya tüy dökme sorununu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

kediler neden tüy döker

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Vitamin Kullananlar

İnsan sağlığında vitaminler her ne kadar ilaç kategorisinde yer almasa da bu durum hayvanlar için geçerli değildir. Örneğin kedilerin tüy dökmemesi için vitamin kullananlar başlığını incelemek ve buradan çözüm aramak isteyebilirsiniz. Ancak kedinizin yaşadığı sorunları anlamadan bilinçsiz vitamin kullanımı daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Kedinizin vitamin eksikliği nedeniyle tüy döktüğünü anlayabilmek için sağlık kontrollerini yaptırmanız ve belli başlı testlerden geçmesini sağlamanız gerekmektedir. Bunun için de veterinerleri tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde bilinçsiz vitamin kullanımı, sadece tüy dökme sorunu değil çok daha ciddi ağlık problemlerini beraberinde getirecektir.

Kedi Tüy Dökmemesi İçin Sprey

Kedi tüy dökmemesi için sprey kullanılır mı sorusu da bir önceki başlıkla benzer seviyede değerlendirilebilmektedir. Örneğin kedinizin çok fazla tüy döktüğünü düşünüyorsanız bakım ürünlerinde değişiklik yapabilir ve tarama sıklığını artırabilirsiniz. Ancak sprey, krem ve diğer ilaçlar gibi yöntemlere başvurmadan önce mutlaka sağlık kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Mevsimsel faktörler, stres veya diğer nedenlerden ötürü kedinizin tüy döktüğünü düşünüyorsanız müdahale etmeden önce bunun tam olarak neden kaynaklandığını incelemeniz gerekmektedir. Piyasada tüy dökülmesini önleyen sprey ve benzeri ürünler olsa da bunları veterinerinize danışmadan kullanmanız yanlış olacaktır. Bunun yerine tüm testleri yaptırdıktan sonra veterinerin önerdiği ürünleri tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın