Almanca A1 Dersleri petinya.net

Köpekler Ağlar Mı? Köpek Ağlamasının Sebepleri

Köpek ağlaması aslında bir nevi köpek iletişimi de sayılabilir. Hırlama, havlama, sızlanma gibi davranışlar oluştuğu zaman da köpeklerin iletişim kurmaya çalıştığı anlaşılmalıdır.

Köpekler Ağlar Mı? Köpek Ağlamasının Sebepleri

Köpek ağlama sesi mp3:

Köpekler, iki farklı şekilde ağlar: Birincisi duyulabilir bir sesle, diğeri sessizce gözyaşlarıyla. Bu üzücü sesler, genellikle köpeğinizin içinde bulunduğu duyguları ifade etmeye çalıştığının bir işaretidir. Heyecan, hayal kırıklığı, endişe veya acı… Sahibine iletmeye çalıştıkları duygular, bu ağlamaların ardında yatan şeyler olabilir.

Köpekler üzgün olduklarında gözyaşı dökebilir mi? Köpekler Ağlar mı?: Köpekler aslında insanlarla aynı şekilde ağlamasa da, başka bir deyişle, onların üzüntü duyguları büyük bir gözyaşı akışına neden olmaz, ancak bizim ağlamayla ilişkilendirdiğimiz duyguları onalrda deneyimler.

Ağlayan Köpek Davranışları

Köpekler pek çok sebepten ötürü havlama, sızlanma, ağlama ya da hırlama gibi davranışlar sergileyerek karşı tarafa bir şeyler anlatmaya çalışır. Sadece iletişim kurabilmek için de değil köpekler kendilerini stresi hissettiği zaman ya da bir yerleri acıdığı zaman da ağlayabilir.Köpek ağlaması nasıl geçer sorusu da bu konudan mustarip köpek sahipleri tarafından veterinerlere en çok sorulan sorulardan biri olmuştur. Köpekler ağlarken aynı zamanda kendilerini yerlere atabilir. Bu daha çok ilgi isteyen köpeklerin davranışlarıdır. Kendilerini en iyi ağlayarak ifade edebilen köpekler bir süre sonra bunu huy haline getirebilir. Bunun olmaması için de eğitim şarttır.

Köpekler Neden Ağlar?

Köpek ağlaması sesi biraz daha tiz ve cıyaklama şeklinde çıkabilir. Köpekler türlerinden ötürü çok fazla gözyaşı dökemez. Bu durumda onların ağlamadığı zannedilebilir. Fakat köpekler havlama dışında ince, tiz bir ses çıkarıyorsa onun ağlama sesi olduğu hemen anlaşılır. Bu gibi durumlarda köpeğin bir sorunu olduğu da tespit edilir.

Köpekler ağlar mı sorusunun cevabı bu yüzden evettir. Özellikle yavru köpekler çok ağlar. Tıpkı bebekler gibi yavru köpekler de annelerinin ya da sahiplerinin dikkatini çekebilmek için ağlar. Köpekler ağlamasının nedenini beden diliyle de gösterebilir. Örneğin bir şey istemek için ağlayan köpekler ağlarken yemeklerinin ya da oyuncaklarının olduğu yerlere gidip gelirler.

Ağlayan Köpek

Köpeklerin Ağlama Nedenleri

Köpek ağlaması ne anlama gelir diye bakıldığında çok fazla cevabı vardır.

  • Köpekler ilgi çekmek için, sevilmek için ya da kıskandığı zaman ağlayabilir. Bu gibi durumlarda köpeği sevince ve biraz oynayınca ağlamaları kesilir.
  • Köpekler aynı zamanda heyecanlıysa da enerjilerini atmak için ağlama sesi çıkarırlar. Örneğin en sevdiği ödül mamalarını alacakları zaman ağlama sesi duyulması hiç şaşırılacak bir şey değildir.
  • Yavru köpek ağlaması sebebi genelde annesinin ya da sahibinin dikkatini çekmektir. Yavru köpeklere ağladıkları zaman ilgi göstermek gerekir. Aksi takdirde büyüdükleri zaman saldırgan bir köpek olabilirler.

Köpeğim Titriyor Ne Yapmalıyım? Köpeklerde Titreme Nedenleri

Köpeklerin Ağlaması Nasıl Durdurulur?

Köpek ağlamasına çözüm için ilk olarak neden ağladığı tespit edilmelidir. Kısa bir süre ağlama görülen köpeklerde bu durum çok dikkate alınmasa da uzun süreli ve saatler süren ağlamalar önemli olabilir. Köpekler ağlamamak için eğitilebilir. Ya da ağlamasının nedeni bulunarak kesim çözüme kavuşturulabilir;

  • Köpeklerin ağlama seslerinden ne istedikleri anlaşılabilir. Örneğin bir köpek sıkıldığı zaman aynı ses tonunda ağlayabilir. Buna yönelik olarak hareket etmek köpeğin ağlamasını durdurur.
  • Köpekler bir acısan ya da stresten kaynaklı olarak ağlıyorsa nazikçe yaklaşıp dokunmak onları sakinleştirebilir. Bu durumda veteriner hekime başvurarak ağlama nedenleri bulunmalıdır.
  • Gece ağlayan köpeği susturmak daha kötü sonuçlara yol açabilir. Özellikle köpeği cezalandırmak ya da bağırmak gibi davranışlar sergileyerek susturmamak gerekir. Sakince onunla ilgilenerek susturmaya çalışmak gerekir. Aksi takdirde köpek saldırgan davranışlar sergileyebilir.
  • Köpek ağlarken endişeli görünüyorsa korkmuş olabilir. Köpeklerin önceden nelerden korktuğuna bakarak etrafta bu durumu tetikleyen bir şeyin olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer bir nesneden korkuyorsa o nesnenin ortadan kaldırılması köpeği susturacaktır.
  • Köpek eğer bir yemeği ya da oyuncağı çok istediği için ağlıyorsa bu konuda onu eğitmek için hemen istediği şeyi vermemek gerekir. Köpek ağlıyor diye istediğini vermek yerine biraz ilgilenmiyormuş gibi davrandıktan sonra eğer susarsa ödül niyetinde verilmelidir. Bu sayede ağlayarak oyuncağı alamayacağını öğrenir.

Köpekler Ağlar Mı? isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Köpekler Ağlar Mı? konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Yorum yapın