Almanca A1 Dersleri petinya.net

Köpekler Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Köpeğin yalnız kalması her köpek sahibinin uğraştığı sorunlardan biridir. Çünkü köpekler sevgiye ve bakıma muhtaç hayvanlardır. Özellikle uzun süreli yalnızlıklarda hem psikolojik hem de fizyolojik bazı sorunlar gözlemlenebilir. Bu nedenle köpeğin türüne, alışkanlıklarına ya da karakterlerine bağlı olarak yalnız kalıp kalmayacağı söylenebilir.

Köpekleri Evde Bırakma Durumu

Köpeklerin yalnız kalması bazen kötü sonuçlar doğurabilir. Aslında bu ne kadar yalnız kaldığıyla da alakalıdır. İnsanlar ve köpekler uzun senelerdir çok iyi dostlardır. Özellikle köpekler insanlara sadık oldukları için onları sahiplenmek istemek çok doğaldır. Bununla birlikte evde yalnız kalmamak ve evde bir canlı beslemek içinde insanlar köpekleri sahiplenir. Bununla birlikte ev içerisinde köpek bakmak beraberinde çok da fazla sorumluluğu getirmektedir.

Köpeklerin beslenmesi, tuvalet ihtiyacı, bakımı ve diğer ihtiyaçlarının düzenli bir şekilde karşılanması önemlidir. Aynı zamanda veteriner kontrollerini düzenli yapılması, aşılarının yapılması da köpekler için gereklidir. Köpekleri sevgi vermek ve onları tek bırakmamak da aslında köpeklere karşı bir sorumluluktur. Bu nedenle köpekler yalnız kalır mı sorusu çok tartışılır. Özel hayat ya da iş hayatı gibi nedenler dolayısıyla köpekler evde yalnız kalma durumunda olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bu hususlara dikkat edildiği zaman köpekler evde yalnız kalabilir.

Köpeğin Mamasını ve Suyunu Koymak

Köpeğin evde yalnız kalması için kesinlikle yeteri kadar suyunun ve mamasının bırakılmış olduğundan emin olunmalıdır. Böylece uzun süre aç ve susuz kalmayacaklardır. Köpekler acıktığı zaman çok fazla havlayıp ağlayabilirler. Bununla karşılaşmamak için kapların dolu olduğundan emin olunması gerekir.

Zararlı Yiyecekleri ve Eşyaları Kaldırmak

Yavru köpeğin evde yalnız kalması gerekirse eğer, ortadan yiyeceklerin ve içeceklerin kaldırılması gerekir. Aslında sadece yavru köpekler için de değil büyük köpekler için de bu gerekebilir. Eğitilmiş köpekler bu zararlı maddelerden uzak dursa da yavru köpekler anlamayıp onları yemeye çalışabilir. Bu da köpeklerin zarar görmesine neden olabilir.

Örneğin sarımsak ya da soğan gibi besinler köpekler için oldukça zararlıdır. Bu gibi besinleri köpeklerin ulaşamayacağı yerlerde saklamak gerekir. Kırılabilir eşyaları ya da kesici aletleri de ortalıklarda bırakmamak önemlidir. Bunları oyuncak sayıp bir yerlerine zarar verebilirler.

Çöpleri Atmak

Köpeklerin evde yalnız kalması ortalıkta bırakılan çöplerin dağılması demektir. Yani köpekler ortalıkta bırakılan çöpleri karıştırarak içerisindeki artık besinleri yemeğe çalışabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için evden çıkarken çöplerin atılması ya da ulaşabilecekleri yerlerde bırakılmaması önemlidir. Çöplerin içerisinde birikmiş bakteriler köpeklerin sağlığına bozabilir. Bu nedenle çöplerin mutlaka atılmış olduğuna dikkat etmek gerekir.

Oyuncak Bırakmak

Köpekleri yalnız bırakmak isteyen köpek sahipleri onların sıkılmaması için ve oyalanması için ortalığa en sevdikleri oyuncağı bırakmaları gerekir. Çünkü köpekler zaten sahipleri yokken kendilerini oldukça yalnız hissedeceklerdir. En sevdikleri oyuncak sayesinde hem yalnız kaldıklarını unutabilir hem de oyun oynadıkları için daha çabuk zaman geçer.

Köpeklerin Yalnızken Ağlaması

Köpeğin yalnız kalınca ağlaması aslında çok doğal bir durumdur. Özellikle bazı köpek türleri sahiplerine çok bağlı olur. Bunun yanında duygusal olan köpek türleri de yalnız kaldıklarında sosyalleşmek istedikleri için ağlayabilir. Bunun çözümü için köpekleri arada yakınlar tarafından kontrol edilmesi istenebilir. Köpeklerin ağlamasını kesebilen etkenlerden biri oyuncaklarıdır. Sevdiği oyuncakları mutlaka yanlarında bırakmak gerekir.

Köpekler yalnızken tuvalete gitmek için de ağlayabilir. Köpekler uzun süre tuvalete gitmediği zaman bağırsaklarında sorun yaşayabilir. Bu da onların ağlamasına neden olur. Köpekler yalnız bırakılacağı zaman evin bir köşesine tuvalet pedi koyup onları bu pede alıştırmak gerekir. Böylece köpekler hem tuvaletlerini rahat bir şekilde yapar hem de ağlamazlar.

Yorum yapın