Köpekler Neden Yalar? Köpek Yalaması Ne Anlama Gelir?

Köpek yalaması özellikle yeni köpek sahiplenen kişilerin şaşırdığı bir durumdur. Normalde kediler kendilerini yalayarak temizleme gibi davranışlar sergileyebilir. Fakat köpekler, kendilerini yalama değil de sahiplerini ya da çevresindeki başka insanları yalama gibi davranışlarda bulunabilirler. Bunun da çok çeşitli nedenleri vardır.

Sevgi Göstermek

Köpek yalaması ne anlama gelir dendiği zaman akla ilk gelen sevgi göstermeye çalışması gelir. Köpekler doğum yaptıktan sonra yavruları daha rahat bir şekilde nefes alabilsin diye burun deliklerini ve ağız çevresini temizler. Bu davranış aynı zamanda kan akışını da uyarır. Bu hareket, anne ile yavru arasındaki bağı daha da güçlendirmek için yapılan bir davranıştır. Bu nedenle iç güdüsel olarak sahibiyle arasındaki bağı kuvvetlendirmek isteyen köpekler, sahiplerinin ağzını ve burnunu yalar. Fakat bu, yalamayan köpeğin sahibini sevmediği anlamına da gelmez. Köpek türlerine ve karakterlerine göre bu davranış değişiklik gösterebilir.

İlgi Çekmek

Köpekler neden yalar diye merak edildiğinde sorunun bir diğer cevabı da ilgi çekmek istemeleridir. Köpekler ilgiyi seven canlılardır. Özellikle bu ilgiyi de sahipleri tarafından görmek onların çok hoşuna gider. Sahipleri bir işle meşgulse ve köpekle uzun bir süre ilgilenemediyse dikkat çekebilmek için ilgi istedikleri kişiyi bir anda yalamaya başlayabilirler. Köpekler genelde kendilerini yalnız hissettiği zaman, ilgi odağı olmak istediği zaman ve canları sıkıldığında bunu yapabilir. Yaladıkları zaman sahiplerinin onları okşaması ve bir süre ilgi göstermesi bu davranışı sonlandıracaktır. Aynı zamanda bir köpek acıktıysa bunu belli etmek için de bir anda yalamak isteyebilir.

İletişim Kurmak

Köpeklerin yalama sebepleri arasında iletişim kurmak da bulunur. Örneğin vahşi doğadaki yabani köpekler ve kurtlar, beslenmek istedikleri zaman ya da bir avı sezdiği zaman birbirini yalar. Aynı zamanda sahiplerinin onlardan daha üstün olduğunu belli etmek için de yalayabilirler. Özellikle yapmamaları gereken herhangi bir davranışı sergilediklerinde sahiplerini yalayarak kabul ettiklerini belli etmeye çalışırlar. Yani üstünlüğü kabul etmek için yalamak bir iletişim kurma yöntemidir.

Köpekler Neden Yalar? Köpek Yalaması Ne Anlama Gelir?

 

Yeni Tatlar Keşfetmek

Köpeğin yalama anlamı olarak en ilginç neden yeni tatları keşfetmektir. Köpekler yeni tat merak ettiğinde ve denemek istediğinde meraklarını belli etmek için yalama davranışı sergileyebilirler. Eğer köpeğin yalama nedeni diğer nedenlerden dolayı değilse daha önceden hiç tatmadığı bir besin verilebilir. Yalaması durduktan sonra gerçekten yeni tatlar keşfetmek için yaladıkları belli olur.

Parfüm Kokularını Keşfetme

Köpeğin yalaması insanların kullandıkları losyon, krem ya da parfüm gibi farklı kokulara sahip ürünlerin ilgi çekmesinden dolayı kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda köpekler sahiplerinin daha çok omuz ve boyun bölgelerini yalamaya çalışırlar. Parfüm kokusunun tadını merak ettikleri için de bu davranışı sergilerler. Özellikle daha çok meyve ve baharat aromalı kokular köpeklerin dikkatini çeker. Onların tadını alabilmek için de parfümlerin kullanıldığı yerleri yalarlar.

Yarayı Temizleme İsteği

Köpek yalaması neye iyi gelir sorusu en çok tartışılan konular arasında yer alır. Köpekler belli nedenlerden dolayı oluşan yaralarını temizlemek için yara alan bölgeyi yalamak isteyebilir. Bu da köpeklere doğuştan gelen bir koruma içgüdüsünden dolayı kaynaklanır. Aynı zamanda yara kaşındıysa, bu kaşıntıyı önlemek için de yalama davranışında bulunabilirler. Köpeklerin salyasında yer alan tiyosinatların yaralar için antiseptik etkisi vardır. Bu da yaranın daha hızlı iyileşmesine yardım eder. Fakat yarayı çok fazla yalamanın sonucunda yaraya daha fazla zarar verebilir. Yarayı iyileştirmek için köpeğin yalamasını beklemek yerine bir veteriner hekime başvurarak öneri almak daha iyi olacaktır. Eğer köpeğin yarayı yalamaması gerekiyorsa, bu yönde bir önlem alınmalıdır.

Yorum yapın