Köpeğim Titriyor Ne Yapmalıyım? Köpeklerde Titreme Nedenleri

Köpeğin titremesi birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Doğal sebeplerden ve hiçbir olumsuz yönü bulunmayan sebeplerden dolayı köpeklerde titreme görülebilirken, hastalık ve benzeri durumlar sebebi ile de hayvanın titreme hareketleri sergilediğini görmek mümkündür. Bunun nedeni aşağıdaki sebeplerden herhangi birisi olabilir.

  • Korku köpeklerde titreme görülmesinin başlıca nedeni arasında yer almaktadır.
  • Sahibinin ilgisini çekme isteği
  • Üşüme ve üşümeden kaynaklanan kuruma isteği
  • Yüksek ateş
  • Sinirsel hastalıklar
  • Beyinde meydana gelen enfeksiyon

Bu gibi durumlarda köpeklerde titreme meydana gelmesi bir ila birkaç semptom ile beraber görülebilmektedir. Sorunun 1 saatten uzun sürmesi durumunda derhal bu alanda nitelikli bir veterinere giderek durum ile ilgili bilgi almak gerekmektedir.

Köpek Titreyince Ne Yapmak Gerekir?

Köpek titremesi durumunda sahibinin durumu iyice analiz etmesi son derece önemlidir. Veterinere getirildiğinde çok geç kalınmış vakalarla karşılaşılabileceğinden ötürü, bu aşamada göz değerlendirmesi ile köpeğin hangi sebeplerden titreyebildiğine dair bir ön eleme gerçekleştirilebilir. Diğer durumlar da kontrol edilerek, yağmur altında ya da soğuk altında kalınması durumunda köpek bir battaniyeye sarılarak ısıtılabilir, yüksek ateşin tespit edilmesi ve makattan yapılan muayene ile ölçülmesi durumunda doğrudan vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Titreme durumunda hayvana su verilebilir ve bir süre gözlemlenmelidir. Sorunun geçmiyor olması durumunda veteriner hekim aranarak süreç hakkında bilgilendirilmeli ve hekimden alınan bilgi ile köpek veterinere götürülmelidir.

Köpekler Heyecanlanınca Titrer Mi?

Köpek heyecanlanınca titremesi yaygın olarak görülen bir durumdur. Bazı köpekler heyecanlandıklarında, uzun süre görmedikleri sahiplerini yeniden gördüklerinde ya da sevdikleri bir yiyeceği görmeleri durumunda titreyebilirler. Bu kısa süren bir durumdur ve sahibi tarafından uzun süredir bakılan köpeğin genel hareketlerine göre neden yaşandığı anlaşılabilir. Köpeklerde titreme 1 saatten daha uzun sürdüğünde yine sahibinin köpek üzerindeki değişikliklerin farkında olması ve süreci buna göre devam ettirmesi gerekmektedir. Köpekler çok mutlu olduklarında ve heyecanlandıklarında titreyebilirler. Bu vücudun vermiş olduğu doğal bir refleks olarak değerlendirilebilmektedir.

Siyah Yavru Köpek

Köpeklerde İstemsiz Kas Hareketleri Görülmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Köpeklerde kasılma ve titreme görülmesi durumunda bu durumun sebebi sinir sistemi hastalıkları olarak karşımıza çıkabilir. Beyinde yer alan herhangi bir enfeksiyon, ya da epilepsi gibi hastalıklar titremeye sebebiyet verebilmektedir. Yalnızca sahip olduğumuz evcil hayvanlarımıza karşı değil, gündelik hayatımızda herhangi bir yerde karşımıza çıkabilecek sokak köpeklerinde de kasılma ve beraberinde görülen titreme meydana geldiğinde süreci değerlendirmeli ve diğer semptomları incelemeliyiz. Geçmeyen bir kasılma meydana geliyorsa hayvanı doğrudan veterinere götürebiliriz. Evcil hayvanlarda beyinde yer alan enfeksiyonun tespit edilmesi durumunda süreç ilerlemiş olduğundan, köpek mutlaka veteriner kontrolünde olmalıdır.

Köpeklerde Ateş ile Beraber Titreme Durumunda Ne Yapılmalı?

Köpeklerde ateş ve titreme birlikte görülmesi durumu mutlaka ciddiye alınmalı ve kısa sürede veteriner hekimin yolu tutulmalıdır. Ateş, titreme ve kusma şikayetlerinin bir arada görülmesi ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Ne yazık ki bu şikayetler ile veteriner hekimlere gelen pek çok vakada genelde geç kalınmış durumda olabileceğinden, bu bulguların görülmesinden sonra hemen ilgili veterinerlere gitmek gerekmektedir. Ateş vücudun enfeksiyona karşı mücadele ettiğini göstermektedir. Bu sebepten bu semptom son derece dikkate alınmalıdır. Köpeklerde titreme durumu ile karşı karşıya kalındığında, korku ve stres durumları da heyecan ile beraber değerlendirilmeli, böyle bir durumun söz konusu olmaması halinde hastalıkların bilincinde olarak değerlendirme yapılmalıdır. Hızlı hareket etmek bu süreçte son derece önemlidir.

Yorum yapın