Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Sevimli dostlarımızın sağlığı için aşı olması gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Hal böyle olunca köpek aşıları fiyatları oldukça çok merak edilmektedir. Sadık dostlarımız köpekler için kuduz aşısı 100-120, karma aşı 100-140, korona aşısı 100- 150 arasında değişim gösterebiliyor. Köpekler sadakatleri ile tanınırlar ve dünyada en çok evcil hayvan olarak beslenilen hayvan köpeklerdir diyebiliriz. Köpekler yolda, parkta, bahçede, evimizde bize adeta dost gibi olurlar ama ne yazık ki ülkemizde köpeklere yeteri kadar değer verildiği söylenemez. 

Maalesef günümüzde birçok kişi köpeklere bakmayı mama vermek olarak sınırlandırıyor. Sadece bir kap mama ve su verince sevimli dostlarımızın bütün ihtiyaçlarının karşılandığını düşünenler var. Köpek bakmak noktasında en çok yanlış yapılan ve yanlış bilinen nokta köpeklerin aşılanmasının atlanmasıdır ve ne yazık ki köpeklere gerekli aşılar yapılmadığında sonucu ölüm olabiliyor.

 Viral enfeksiyonlar, başka hastalıklara karşı hassas hale gelmek, hastalıklara karşı savunmasız kalmak aşı olmadığında köpeklerin başına gelen ölümcül olaylardır. Aşı olmayan köpekler aşı olduğunda belki de kolayca atlatabileceği bir hastalığı aşı olmadığı için ya çok hasar alarak geçiriyor ya da ölüyor. Günde binlerce belki de yüzlerce köpek aşı olmadığından ya da aşı ihmalinden kaynaklı olarak hayata veda ediyor. Hal böyle olunca ‘ Köpek aşısı gecikirse ne olur? ‘ sorusu akıllara geliyor. 

Eğer aşı gecikirse vücut enfeksiyonlara ve hastalıklara açık hale gelir. Bunun sonucunda ise köpek atlatamayacağı hastalıklara yakalanabilir ve ölebilir. Aşılanma köpekler ve birçok hayvan için hayati önem taşıyor, onların canlarını güvenlik altına alıyor. 

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Köpeklerde Aşı Nasıl Yapılır?

Eğer sadık dostunuz köpeğinize aşı yaptırmak istiyorsanız öncelik olarak köpeğinizin ateşini kontrol etmelisiniz. Köpeğinizde ateş, halsizlik ya da herhangi bir hastalık gözlemlediyseniz veterinerden başka bir randevu almanız ve o gün aşı yaptırmamanız tavsiye edilmektedir. Yaptığınız ateş ölçümleri veteriner de yapabileceğinden bir veteriner kliniğine başvurmanız ve birlikte hareket etmeniz daha yerinde bir hareket olur.

Aşıdan Sonra Gelişen Durumlar

Köpeğinizin aşılanması ardından bazı antikor üretimleri olacağından köpeğinizin yan etki göstermesi oldukça normaldir. Bu bahsettiğimiz etkiler içinde ishal, ateş, halsizlik gibi belirtiler en ön sıralarda yerini alıyor. Eğer köpeğiniz için veterineriniz bazı ilaçlar tavsiye etmişse düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz. Aşı aklı başında her köpek bakan bireyin yaptırması gereken bir uygulamadır çünkü köpeğinizin sağlığını aşı ile koruyorsunuz.

Gösterilen yan etkilerinde sizi korkutan bir belirti olursa veteriner hekiminize hemen başvurun. Aşılanma zorunlu değildir ama bu asla yapılmaması gerektiği anlamı taşımamaktadır. Tam aksine aşılanma ile köpeğinizin hayatını koruyor, onun sağlıklı olmasını sağlıyor, hastalıklara karşı dirençli olmasına destek vermiş oluyorsunuz.

Hal böyle iken köpek aşı fiyatları çok merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Bu fiyat aralığı klinikten kliniğe değişim gösterse de genel olarak 100-200 lira arasında tek aşı fiyatı değişim gösterebilmektedir.

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Köpeğiniz Evden Çıkmıyorsa Aşı Gerekir Mi?

Birçok köpek bakan insanlar aşılanma konusu açıldığında köpeğinin evden çıkmadığı savunmasını yapmaktadır. Tabi ki köpeğin kendisi evden dışarı çıkmasa bile sahibi başka bir köpeği sevmiş gelmiş olabilir ya da sahibine bir hastalık bulaşması söz konusu olabilir. Bir de köpekten insana, insandan köpeğe geçen hastalıklar da söz konusu iken aşı olmadan köpeğinizi tam anlamı ile korumanız imkânsızdır desek yeridir. 

Aşı bu kadar hayati önem taşıyorken bedava köpek aşısı var mı yok mu merak edebilirsiniz.  Hayırsever bazı veteriner klinikleri ücretsiz aşı yapabilmektedir ve bunlar düzenli şekilde takip edildiğinde sizde bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.  Yani köpeğinizin evden çıkmaması onun hastalığa kapılmayacağı anlamını taşımaz ve bu sebepten bir veteriner hekimden tavsiye almanız şarttır. 

Aşı yapılmaması durumunda hayvanların hayati risklerinin olduğunu söylesek de bazı hayvan severler buna tepki gösteriyor ve korkutmak amacı ile söylediğimizi düşünüyorlar. Bunun aksine hayvanların hayatları için önlem almalarını sağlamaya çalışıyor ve sevimli dostlarımızın geçireceği belki de geçirdiği hastalıkları rahat atlatmasını istiyoruz.

Aşı Zorunlu Mudur?

Aşı hakkında en merak edilen sorulardan olan zorunlu olup olmaması hakkında bilgilendirme yapacak olursak zorunlu değildir. Aşılanma tamamen gönüllü ve zorunda değildir ama kuduz konusunda zorunluk bulunuyor. Eskisi kadar yaygın olmamakla beraber köpeğin kuduz olmaması için aşı yapılması talep edinir. Yasal olarak zorunlu olduğu için bu ayrıca bir önem taşımaktadır.

Yorum yapın