Almanca A1 Dersleri petinya.net

Püf Noktalarıyla, Köpeklere Evde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpekler insanlarla yaşayabilen, oldukça sadık ve akıllı evcil hayvanlardır. Pek çok köpek ırkı eğitilebilen ve öğrenebilen bir yapıya sahiptir. Bu sayede köpeklere kolaylıkla tuvalet alışkanlığı kazandırılabilir. Köpekler, hijyen konusunda birtakım eksiklikleri bulunan evcil hayvanlar oldukları için, evinde köpek beslemek isteyenlerin bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Kısaca, evde beslenecek köpeğin tuvalet eğitiminden geçirilmesi gerekir. Tuvalet eğitimi sürecinde belirli teknikler kullanmak ve sabırlı davranmak, köpeğin sürece alışması ve bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini sağlayacaktır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Süresi

Ev içerisinde bakımı yapılan köpeklerin tuvalet eğitiminin verilmesi diğer hayvanlarda olduğu gibi farklı bir süreci barındırır. Kediler doğuştan tuvaletlerini nasıl yapacaklarını bilirler ve tuvalet yapma eylemini gerçekleştirdikten sonra bir kum ile üstünü kapatma davranışında bulunurlar. Ancak köpeklerde böyle bir davranış söz konusu değildir. Evin herhangi bir alanına bu davranışı gösterebilecekleri göz önünde bulundurularak belirli bir eğitimden geçirilmeleri gerekir.

Köpek tuvalet eğitimi ne kadar sürer sorusuna ise tam olarak net bir cevap verememekle beraber, 1 hafta ile 30 gün arasında değişebileceğini belirtebiliriz. Bu sizin köpeğinizin ırkına, yaşına ve yetiştirilme şekline göre değişebilmektedir. Köpeklerde tuvalet eğitimi için,  uzmanlarca önerilen yaş ise yavruluk dönemi itibari ile gelişimleri belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra eğitim verilmeye başlanabileceğidir. Dışarıdan yeni alınmış bir köpek, eğer yavruysa tuvalet eğitimini verebilmek daha kolay olacaktır. Daha yetişkinse, diğer ortamlarda alıştığı  davranışları sürdürmeye devam edeceği için biraz daha zor ve aşamalı bir süreci beraberinde getirecektir.

Yavru köpeklerde öncelikle iyi bir iletişim sağlanması gerekir. Ardından evde tuvalet yapılacak alan belirli bir noktaya sabit bir şekilde belirlenmelidir. Burada köpek tuvalet eğitimi çiti kullanılabilir. Köpeğin bu alanı benimseyebilmesi için sürekli olarak gün içerisinde buranın ona fark ettirilmesi gerekir. Köpeğin tuvaletinin geldiği fark edildiği anda, o alana götürülerek alıştırmaya çalışılması, bir süre sonra bu davranışı tekrar meydana geldiğinde, köpeğin bu alana yönelmesine katkı sağlayacaktır. Farklı bir yere gitmeye çalışırsa yeniden oraya götürüp buraya alışması sağlanmalıdır. Süreçte köpek tuvalet eğitimi damlası fayda sağlayabilir. Köpek, tuvalet alışkanlığını kazanma sürecinde, doğru alana tuvaletini yaptığında ona bir ödül maması verilebilir ve böylelikle sürecin daha sağlıklı hale getirilmesi sağlanabilir. Bu ayrıca, köpeğinizle aranızdaki sevgi bağını da güçlendirecektir.

kopeklere tuvalet egitimi nasil verilir
kopeklere tuvalet egitimi nasil verilir

Köpeklere Evde Tuvalet Eğitimi Süreci

Köpek tuvalet eğitimi kaç gün sürer konusu merak ediliyor. Bu durum yetişkinlerde 7 günü bulabilir. Yavru ve eğitimsizse 1 ayı bulabilir. Köpeği tuvalet eğitimine alıştırma da ki bir başka yöntem ise tuvaletini yapacağı alana bir köpek kumu konulmasıdır. Buraya tuvaletini yaptığında kumun temizlenmesi gerekiyor. Alıştırma aşamasında bu oldukça önemlidir. Tekrar tuvaleti geldiğinde ve bu alana getirildiğinde o alanı koklayarak önceden aslında buradan bu işlem gerçekleştiğini ve yine burada gerçekleşmesi gerektiğini fark edeceklerdir ve yavaş yavaş bir süre sonra tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanın burası olduğunu anlamaya başlayacaklardır.

Önemli olan bir diğer konu, tuvalet yeri dışındaki her yerin temiz ve hijyenik tutulmasıdır. Ancak köpek tuvalet eğitimi amonyak kullanıldığında sekteye uğrayabilir. Amonyak ile temizlenen alana sürekli tuvaletini yapma isteği duyabilirler. Hijyenik malzeme olarak farklı ürünler kullanılabilir. Köpek yalnızca buraya işlemin yapılacağını anlayıp, algılamalıdır. Kötü kokunun burada olduğunu ve ancak buraya yapılacağını fark etmelidir. Her zaman için tuvalet kapılarını kapalı tutup kötü koku ile karşılaşmamaları önemli bir detaydır. Bu, ev içerisindeki çöpler için de geçerlidir. Ev içinde çöp bulundurulmamalı, kapı önlerine veya gözle görülür noktalara konulmamalıdır. Bu bahçe alanı için de geçerlidir. Ayrıca Köpek tuvalet eğitimi almıyor ise metotları değiştirmek gerekir.

Köpek Kaç Aylıkken Tuvalet Eğitimi Verilmelidir?

Köpeğe tuvalet eğitimi vermek sürecindeki en önemli nokta iyi bir gözlemci olabilmektir. Köpeğin ne zamanlarda bu eylemi gerçekleştirdiği takip edilmeli ve not edilmelidir. Eğer suyunu içtikten sonra bu eylemi gerçekleştiriyorsa su verildikten hemen sonra muhakkak ki tuvalet yapacağı alana götürülmeli ve işlemini gerçekleştirdikten sonra ödüllendirilmelidir.

Bu zamanla  gelişmeyi sağlayacak ve herhangi bir şekilde kendi başına bu alanı bulup giderek tuvaletini istenen yere yapmasını destekleyecektir. Eğer istenen yere yapmıyorsa, alıştırma sürecinde ceza uygulamak gerekir. Sadece küçük ve nazik komutlar verilerek süreç sağlıklı bir şekilde tamamlanmalıdır. Köpekler bir davranışı sürekli olarak gerçekleştirmeyi seven ve bu şekilde bir yaşam biçimi belirlemiş hayvanlardır. Bir davranışı öğrendikten sonra hep aynı şeyi yapmaya devam edeceklerdir.

Köpeklerin tuvalet alışkanlığı, eğer dışarıda bir alana alıştırılacaksa bu süreçte aynı işlemler dışarıda belirlenmiş alana uygulanmalıdır. Merak edilen bir diğer soru ise Köpek tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlar? Yapılan incelemelerle 2 ayı aşmış köpeklerin rahatlıkla bu duruma ayak uydurabilecekleri tespit edilmiştir. 2 aydan büyük olan köpeklerin dış bir alana tuvaletini yapma süreçlerinde, düzenli ve günlük eğitimler verildiğinde bir hafta içerisinde alıştıkları fark edilmiştir. Unutulmaması gereken şey köpekler ilk doğduklarında eğitimi aslında annelerinden alırlar. Annelerinden uzak büyümek durumunda kaldıkları için bu eğitime ihtiyaç duyarlar. Köpeklere tuvalet eğitimi kaç aylıkken verilir sorusuna yanıt olarak, yaklaşık 8 ile 15 hafta arasındaki yaş aralığına ulaştıklarında en iyi eğitim verilebilecektir.

Yorum yapın