Almanca A1 Dersleri petinya.net

Köpeklerin Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Köpeklerin ağız kokusu nasıl giderilir sorusu, evde köpek besleyen bireylerin çoğu zaman karşılaştığı bu durumda yanıtını aradığı sorular arasında yer almaktadır. Köpeklerde meydana gelen ağız kokusu, ciddi anlamda rahatsız edici seviyede olabilmektedir. Hızlı bir şekilde ağızlarını açıp kapatsalar dahi ortama aniden yayılan bu koku, hayvan sahiplerini fazlasıyla rahatsız edebilmektedir.

Köpeklerde meydana gelen ağız kokusunu önlemek için;

  • Beslenme düzeni
  • Veteriner kontrolü
  • Ağız bakımı

Gibi durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Köpeğinizin rutin olarak tükettiği besinler gözden geçirilebilir. Buna rağmen ağız kokusu devam ediyorsa mutlaka veteriner kontrolü sağlanmalıdır. Bu kontroller sağlandıktan sonra veteriner görüşünü de alarak köpeğinizin ağız bakımını yaparak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Köpeklerin Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
Köpeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Köpeklerde ağız kokusu neden olur sorusunun birden fazla cevabı olabilmektedir. Belli bir dönemde başlayan ve oldukça rahatsız edici olan ağız kokusu, köpeğinizin ve sizin bu durumdan rahatsız olmasına neden olabilir. Oluşan bu problemi çözmeden önce ağız kokusunun neden olduğunu bilmenizde fayda olacaktır. Çünkü her ne kadar çözüm bulsanız da sorunu tespit etmediğiniz için tekrar yaşanması muhtemeldir. Köpeklerde ağız kokusu oluşmasına neden olan bazı durumlar şunlardır:

  • Ağız ve diş sağlığının kötüye gitmesi
  • Bağırsak, ciğer ve mide enfeksiyonlarının olması
  • Yeterli egzersiz yapılmaması
  • Beslenme alışkanlığındaki bozukluk
  • Ağız bakımının yapılmaması

Belirtilen bu tarz olumsuz durumlar, köpeğinizin genel sağlığını etkileyebileceği gibi ağız ve diş sağlığını da kötü yönde etkilemektedir. Bu durumları düzenleyerek ve ağız kokusuna neden olan durumu tespit ederek çözüm yöntemi arayabilirsiniz.

Köpeklerde Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?
Köpeklerde Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Köpeklerde ağız kokusu nasıl engellenir sorusunun çok basit yöntemleri vardır. Rahatsız edici olan bu durumdan bir an önce kurtulmak ve tekrar yaşamamak için uygulanması gereken bazı çözüm önerileri bulunmaktadır. Bu çözüm önerilerinden bir tanesi de yiyecek seçimidir.
Köpekleriniz için kuru mama tercih etmeniz, ağız kokusu oluşumunun önüne geçebilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yemekten sonra mutlaka su içmesine özen göstermeniz gerekmektedir. Bu durumda da köpeğinizin suyunu daime taze tutmanız önemlidir.

Yorum yapın