Almanca A1 Dersleri petinya.net

Köpeklerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Köpeklerin sevmedikleri kokular çok olmasa da var olmaktadır. Hemen herkes için birçok yaşam detayı bulunan köpeklerin birlikte yaşamak için son derece uyumlu hayvanlar oldukları kolaylıkla söylenebilmektedir. Köpeklerin sevmediği kokular onlara bakan kişilerin bilmesi gereken detaylardan oluşmaktadır. 

Köpekler burunları son derece gelişkin olmaları nedeniyle birçok koku ile ilgili yoğun olarak aldıkları bilinmektedir. Köpekleri uzaklaştıran kokular ise bakan kişilerin mutlaka bilmeleri gereken detayları vardır. Her zaman bir köpek beğenmediği bir konu için mutlaka tepki verecektir. Bu nedenle birçok konu da kişilerin tercihlerinden biri olan köpek bakımları aslında sağlık açısından da titizlikle devam ettirilmesi gereken bir detaydır. 

Bakımlarını üstlenen kişiler birçok konuda köpeklerinin tüm hassasiyetlerini bilmeleri gerekir. Köpekler için bazı kokular son derece rahatsız edici olmaktadır. Bu konular ise;

  • Turunçgil kokuları 
  • Sirke kokusu 
  • Acı biber kokusu 
  • Amonyak kokusu
  • Naftalin kokusu

En başlıca rahatsız oldukları kokular arasındadır. Bu kokulara uzun süre maruz kalan köpeğini bir süre sonunda huysuzlanmaya başlayacak ve bu durumdan rahatsız olması nedeniyle yanındaki sahiplenen kişiye de huzursuzluk verecektir. Köpekleri uzaklaştıran kokular yukarıda sıralı şekilde bazıları olarak verilse de köpeklerin hatta her köpeğin önemli ya da titizlikle istemediği kokular olacaktır. Bu detayları çoğunlukla sahiplenen kişilerin bilmesi ve bu doğrultuda kişilerin bakımlarının sürdürmeleri gerekir.

Köpeklerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Köpekler Koku Hassasiyetleri 

Köpeklerin koku hassasiyetleri nisanlardan çok farklıdır. Ve çok da üstündür. İnsanlar çiçeksi kokuları fazlasıyla sevse de köpekler bu kokulardan nefret etmektedir. Bu nedenle hemen herkes köpeklerin sevmediği kokular konusunda bilgi sahibi olmasa da son hayati bir durum olarak görülmektedir. Köpekleri sahiplenen kişilerin her nokta da birçok detayı bilmesi köpeklerinin mutlu olmaları ile doğru orantılı olarak değerlendirilir. Köpekleri uzaklaştıran kokular fazlasıyla maruz bırakıldığında köpeğiniz huysuzlaşacak ve son sağlıksız görünüm sunacaktır. 

Koku hassasiyetleri gelişen köpekler bu hassasiyetler sebebiyle de emniyet gibi kurumlarda da polisler ile iş birliği halinde kullanılmaktadır. Bu durum savunma merkezinde kullanılırken genel anlam da yaşam alanlarına hayatlarını sürdüren köpekler için ise köpeklerin sevmediği kokular burun dokularına bir süre sonunda zarar verdiği görülecektir. 

Koku algıları ileri derecede yüksek olan köpekler bu sistem doğrultusunda sevmedikleri kokular belirlenmeli ve son derece titizlik içerisinde yaşamlarının devam ettirilmesi gerekir. Herkes için önem verilmesi gereken bir konu olan ve yaşam alanlarında bu kurallara riayet eden kişilerin köpeklerinde yaşanabilecek her hangi bir huzursuzluk bulunmamaktadır. 

Köpeklerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Sevmedikleri Kokuların Zararları 

Köpeklerin sevmedikleri kokular çiçeksi kokular ya da naftalin gibi keskin kokulardan oluşmaktadır. Bu kokulara aşırı maruz kaldıklarında burunlarında ciddi bir tahribat oluşacaktır. Kokularını sevmedikleri çiçeklere fazla maruz bırakmak köpeğinizin mutsuz olmasına sebep olacaktır. Yaşam alanlarında son derece hassasiyet ile yaklaşılması gereken köpeklerin sevmediği kokular herkes için önemli ve dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. 

Köpeklerin Gelişen Koku Yetenekleri ve Bakımları 

Köpek bakımları her konuda detay ve titizlik gerektiren bir konudur. Bu nedenle köpeklerin bakımı ve koku hassasiyeti sahiplenen kişilerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken önemli detaylar arasındadır. Köpekleri uzaklaştıran kokular yaşam alanlarında tutulmamalı ve evlerin bu şekilde organize edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yaşam alanlarında evcil bir hayvan yaşatıyorsanız onlarında mutsuzluklarına kulak vermeli ve son derece titizlik ile konuya yaklaşmanız gerekmektedir. 

Köpeklerin yaşam alanlarına çiçeksi kokuların bırakılmaması ve bilhassa naftalin ve türevi ürünlerin mümkünse yaşam alanlarına dâhil edilmemesi köpeğiniz için oldukça önemli olacaktır. Köpeklerin sevmediği kokular yaşam alanlarına fazlasıyla olması onların mutsuz bir yaşam sürmelerine sebep olacaktır. Bu nedenle kişilerin tercihlerinde en fazla öneme sahip olan kokular köpeklerin hassasiyetleri için oldukça önemli olacaktır. 

Köpeklerin sevmedikleri kokular olarak genellikle kişilerin tercihlerini değiştirmesi ve bu doğrultuda hayvanlarının taleplerini değerlendirmeleri gerekecektir. Her ne kadar köpekleri uzaklaştıran kokular fazla tercih edilmeyen evlerde kişilerin köpeklerinin daha mutlu yaşadıkları görülmektedir. Sevmedikleri kokulara maruz kalan köpekler ise bu kokuların burunlarına vermiş oldukları zarar ile daha da huysuzlaşmaktadır. Bu sebeple köpeklerin sevmediği kokular her köpek sahiplenen kişinin bilmesi gereken ve titizlik ile takip etmesi gereken konular arasındadır. Bu standartları yakalamak ise mutlu bir köpek sahiplenmiş olmanız anlamı taşıyacaktır. 

Yorum yapın