Almanca A1 Dersleri petinya.net

Koyunlar Neden Düşük Yapar? Düşük Yapma Sebepleri Nedir?

Küçükbaş hayvancılıkta koyunların sağladığı kadar yeni doğacak olan kuzuların hayat koşulları ve anaç koyunlar tarafından kabul görmesi de son derece kritik bir önem arz etmektedir. Bazı durumlarda yeni doğum yapan koyunlar kuzularını belli başlı sebeplerden dolayı atar. Koyunlarda kuzu atımı olarak bilinen bu durum, hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan yetiştiriciler açısından oldukça önemli bir olumsuzluğun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda düşük yapan koyunlar da hayvan yetiştiricilerinin en temel problemleri arasındadır.

Tabiatta birçok hayvanda rastlanan yavruların beslenmesinin reddedilmesi durumlarının koyunlarda ortaya çıkması belirtilmiş olduğu gibi koyunlarda kuzu atımı olarak bilinir. Anaç koyunlar tarafından ortaya çıkan bu durumun küçükbaş hayvan yetiştiricilerine oldukça olumsuz sonuçların gelişmesine sebep olabilir. Büyük oranda koyunların yaşadığı özel nedenlerden kaynaklanarak gelişen bu tarz olumsuzlukların sebepleri; bakteri ve virüs temelli hastalıklar olabileceği gibi yetiştirme tarzından kaynaklanan sorunlar da olabilir.

Dolayısıyla koyunlarda kuzu atımı sadece koyunların tercihi nedeniyle ortaya çıkmaz. Bununla birlikte büyük oranda söz konusu durumun gelişmesinin en temel sebebi yetiştiricilik ve besleyicilikten kaynaklanan yetersizliklerdir. Koyunların en efektif şartlar altında ve doğasına en uygun şekilde bakılması ve beslenme olanaklarını etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi halinde koyunlarda kuzu atımı gibi olumsuzlukların ortaya çıkması düşük seviyelerde olacaktır.

Koyun Neden Kuzu Atar?

Koyunlarda kuzu atımı nedenleri arasında başlıca olarak Bruselloz hastalığı gelmektedir. Çoğunlukla yetiştiriciler arasında bilinen ve koyunlarda kuzu atımına sebep olan bu hastalığın temel nedeni bulaştır. Dolayısıyla koyun neden kuzu atar? Sorusunun cevabı kapsamında Bruselloz gibi bulaş riski yüksek olan hastalıkların en temel neden olduğu belirtilmelidir. Söz konusu hastalık koyunların birbiriyle temasından kaynaklanabildiği gibi bıraktığı akıntılar ve benzeri durumlar da bulaş riskini güçlendirebilir.

Buna ek olarak Bruselloz gibi son derece tehlikeli ve koyun sürülerinin tamamını etkisi altına alabilme yetisine sahip olan bulaşıcı hastalığın yanı sıra koyun neden kuzu atar? Sorusuna verilebilecek pek çok farklı cevap bulunmaktadır. Koyunların kuzu atmalarına sebep olan bazı durumları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kuzularda gelişen çiçek hastalığı
 • Virüs ve bakteri temelli hastalıklar
 • Beslenme eksiklikleri ve beslenmede yaşanan zorluklar
 • Metabolizma temelli hastalıklar
 • Stres ve kaygı gibi duygu durumların koyunlarda oluşması
 • Olumsuz barınak şartları
 • Bitkisel zehirlenmeler
 • Nakliye ve benzeri taşınma durumlarında yaşanan sorunlar

Gibi durumlar koyun neden kuzu atar? Sorusunun cevabını merak edenler için en açık şekilde ön plana çıkan olumsuzluklar olarak dikkat çekmektedir.

Koyunlarda Düşük Yapma

Belirtilmiş olduğu gibi koyunların kuzu atması kadar küçükbaş hayvan yetiştiricileri açısından temel sorunlardan biri de koyunlarda düşük sorunudur. Koyunlar neden düşük yapar? merak edenler için koyunların düşük yapmasının birçok nedeni olduğu belirtilmelidir. Özellikle bulaş riski olan hastalıklar, yetersiz beslenme ve barınma yetersizlikleri gibi durumlar koyunlarda ortaya çıkan olumsuzlukların en temel faktörleri arasındadır.

Koyunlarda Düşük Yapma Sebepleri Nelerdir?

Koyunlar neden düşük yapar? sorusunun cevabını merak edenler için koyunların düşük doğum yapmasına sebep olan durumlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Olumsuz beslenme şartları ve beslenme düzensizlikleri
 • Barınma konusunda yaşanan aksaklıklar ve koyunun temel ihtiyaçlarının karşılanamaması
 • Akbabane, Mavi Dil ve Border Disease gibi virüs temelli hastalıkların ortaya çıkması
 • Leptospiroz, Vibriosis, Listeriosis, Kilamidiosis ve Mikroplzma Enfeksiyonu gibi bakteri oluşumundan kaynaklanan hastalıklar
 • Stres faktörü

Gibi durumlar koyunlar neden düşük yapar? sorusunun cevabını kapsadığı gibi aynı zamanda küçükbaş hayvanlarda yaşanan düşük gibi olumsuzlukların da en temel sebepleri arasındadır.

 

Yorum yapın