Maine Coon Kedi Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon özellikleri bakımından dünya çapında en biricik konuma sahip olan kedi cinsleri arasındadır. Pek çok farklı alanda diğer tüm kedi türlerinden ayrılan bu cins kediler sevecen yapıları ve oldukça efektif olan dış görünümleri ile hemen kendilerini belli edebilmektedirler. Hemen her ortamda sevecen yapısı ile kendini belli eden bu kediler aynı zamanda dünyanın en eski kedi ırkları arasında da yer almaktadır.

Maine Coon besleyenler açısından yaşamın son derece sıra dışı geçtiğini söylemek mümkün olmakla birlikte bu kedilerin biraz fazla büyük olduklarını söylemek de gereklidir. Yine dünyada en büyük kediler arasında yer alan Maine Coon türü kediler, meraklı yapıları ve her şeye burnunu sokma arzuları ile de dikkat çekmektedir.

Bir kediden beklenen minimal tüm özelliklere sahip olan bu kedilerin aynı zamanda sıra dışı karakteristik özelliklere de sahip olduğu belirtmeden geçilmemelidir. Kuzey Doğu Amerika bölgesine özgü olan Maine Coon özellikleri onunla birlikte yaşamak ve aynı ortamda eşsiz vakit geçirebilmek adına bakımını üstlenenlere oldukça sıra dışı deneyimler vadetmektedir.

Windows 10 İşletim Sisteminde DNS Değiştirme AyarlarıMaine Coon Kedi Bakımı
Maine Coon Kedi Bakımı

Maine Coon bakımı diğer kedi cinslerine oranla çok da zor değildir ki bu uysal minik dostlarımızın sahiplerine bakım konusunda zorluk çıkarttığını söylemek yanlış olacaktır. Bakım işlemlerinde rutin haline dönüşmüş birkaç püf noktaya dikkat etmek ve düzenli bakımlarının gerçekleştirilmesi halinde bakıcılarının hiçbir zorlukla karşılaşması olası değildir.

Kabarık Tüylü Minik Dostunuzun Tüylerine İyi Bakın!

Maine Coon kedisi bakımı konusunda en çok özen gösterilmesi gereken durum tüylerdir. Tüyleri oldukça kabarık ve koyu renkte olan bu cins kedilerin tüylerine doğru şekilde bakılırsa her dokunuşta sıcacık ve konforlu bir hissin oluşması mümkün olacaktır. Boyut bakımından da hayli cüsseli olan bu minik dostlarımızın tırnak bakımlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Tırnak Bakımına Dikkat

Düzenli aralıklarla tırnaklarının kesilmemesi halinde ev ortamında eşyalara zarar vermesi olası olduğu gibi başka fiziksel problemlerle karşılaşmak ve bu problemlerin üstesinden gelinemez hale dönüşmesi de mümkündür. Aynı zamanda Maine Coon bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da banyo sıklığıdır.

Tazyiksiz Ilık Su Onu Mutlu Eder

Hemen her kedinin aksine Maine Coon türü kedilerin su ile kurdukları ilişki daha yapıcıdır. Suda vakit geçirmekten her ne kadar fazla hazzetmiyor olsalar da ılık suyla tanıştıklarında benzersiz bir rahatlama yaşadıklarının hissedilmesi mümkündür. Dolayısıyla Maine Coon bakımı konusunda banyo ve yıkanma rutinleri kapsamında ılık su kullanılması ve bununla birlikte suyun tazyikli olmaması birinci kuraldır.

Diş ve Ağız Bakımı

Diş ve Ağız Bakımı

Maine Coon kedi bakımı belirtilmiş olduğu gibi zorlayıcı durumlar çok fazla içermez ve dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da diş ve ağız bakımlarıdır. Diş bakımının doğru ve sağlıklı bir biçimde sürdürülebilmesi adına günü birlik bir bakımın gerçekleşmesi tavsiye edilir ve minik dostunuzun dişlerini günü birlik olarak fırçalamak ve bakımını yapmak sağlıklı sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Tüm bu bakım durumlarına dikkat edilmesi halinde Maine Coon kedisi ömrü diğer kedi türlerinden farklı olarak biraz daha uzundur. Yaklaşık olarak 15 yıl kadar yaşayabilen bu kedi türlerine doğru ve sağlıklı bir şekilde bakım yapılırsa bu sürenin daha da uzun olması ve minik dostunuzla çok daha uzun süre etkileşim kurarak dostluğunuzu pekiştirmeniz mümkün olacaktır.

Maine Coon Kedi Beslenme

Maine Coon beslenme alışkanlıkları bakımından rutin dışı olarak adlandırılan kediler arasında yer almaya uygundur. Cüsse bakımından oldukça büyük olabilen bu kedi ırklarının beslenme konusunda da oldukça cüretkar olduğu belirtilmelidir. Kısaca aktarmak gerekirse verdikçe yer ve yedikçe kilo alır. Dolayısıyla beslenme rutinlerinin en efektif şekilde ayarlanması ve buna uygun biçimde öğün miktarının ayarlanması gerekir.

Aksi durumlarda Maine Coon kedisi beslenme düzeni daha çok düzensizlik olarak seyredecektir ve her arzu ettiğinde elde ettiği yemek onun temel karakteristik özelliklerini de bozguna uğratacaktır. Bu bağlamda minik öğünlerle belli aralıklarla dostunuza yemek alışkanlığı kazandırmak onun sağlığı ve sizin ekonomik bütçeniz açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Maine Coon Kedi Özellikleri

Maine Coon Kedi Özellikleri

Maine Coon özellikleri bakımından belirtilmiş olduğu gibi gerçek anlamıyla biricik konumdadır. Dünyada bulunan kedi ırkları, türleri ve cinsleri arasında pek çok konuda özel bir yere sahip olan bu kedi türlerinin köklü bir gen aktarımı sonucunda günümüze kadar gelmiş olması da yine onaların özel bir konuma yerleşmesi adına önemli bir etkendir.

Bunun dışında Maine Coon özellikleri kapsamında genel hatlarıyla ortaya çıkan durumları şu şekilde özetlemek olanaklıdır:

 • Dünyanın en eski eski ırkları arasında yer almaktadır.
 • Dünyanın en uzun ve en büyük kedilerindendir.
 • Kabarık tüylere sahip olan kedi, kış aylarında bile sıcacık kalmayı başarabilir.
 • Sağlıklı bakılması halinde ortalama yaşam süresi 15 yıl gibi oldukça yüksek seviyededir.

Tüm bu özellikler küçük dostunuzun en temel özellikleri arasındadır ve onu özgün kılan, diğer kedi türlerinden ayıran diğer özellikleri ise sıra dışı karakteristik yapıları ve fiziksel özellikleridir.

Maine Coon Kedisi Fiziksel Özellikleri
Maine Coon Kedisi Fiziksel Özellikleri

Maince Coon özellikleri arasında onun fiziksel niteliğini açık bir biçimde ayıran özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Son derece iyi gelmişmiş bir gövde yapısına ve kalın bacaklara sahiptir.
 • Çoğunlukla kahverengi olmakla birlikte tekir rengi ya da gri renkte tüylere de sahip olabilirler.
 • Oldukça kabarık tüyleri bulunur ve bu tüyler diğer kedi türlerinin tüylerine oranla daha kalın bir mahiyete sahiptir.
 • Gözleri iri ve büyüktür. Her an dikkatle izliyormuş hissi uyandırır.
 • Göz renkleri altın, yeşil ve bakır renklerinde farklılık gösterebilmektedir.
 • Sivri uçlu kulak yapısına sahiptir.
 • Dikdörtgen biçimde vücut yapılarına sahiptirler.

Maine Coon özellikleri arasında yer alan fiziksel özellikler genel hatlarıyla bu şekildedir ve minik dostunuzun karakteristik özellikleri de en az fiziksel özellikleri kadar dikkat çekicidir.

Maine Coon Kedisi Karakteristik Özellikleri

Maine Coon özellikleri arasında yer alan karakteristik özellikleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Oldukça sevecenlerdir ve çok çabuk iletişim kurabilirler
 • Çok fazla aktif değillerdir ve hareket etmekten çok hazzettikleri söylenemez
 • Sakin yapılarının arkasında oldukça zeki bir beyin yer almaktadır.
 • Geç olgunlaşıyor olmaları nedeniyle her yaşta çocuk kalmayı başarabilirler
 • Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iletişim kurmak konusunda sorunları hiç olmadığı gibi çabucak kaynaşarak hızla arkadaşlık ilişkisi tesis edebilirler.
 • İletişim kurmayı çok seveler ve bu durum onların biraz fazla geveze olmalarına sebep olmuştur.
 • Son derece meraklıdırlar ve yeni şeyler öğrenmeye karşı algıları daima açıktır.
 • Acıktıklarında ses tonunun biraz kabalaştığı gözlemlenmektedir.

Maine Coon besleyenler tüm bu karakteristik özelliklere doğrudan hakim olduğu gibi minik dostumuzla ilk kez tanışacaklar bu sıra dışı özelliklere hakim olmalıdır.

Maine Coon Fiyatları
Maine Coon Fiyatları

Maine Coon fiyatları çoğunlukla değişkenlik gösteriyor olmakla birlikte yavruların fiyatlarının bazı durumlarda çok yüksek rakamlara ulaştığı bilinmektedir. Kedilerin safkan olup olmadığından emin olmak adına doğru kişiler ile iletişim kurulması ve sahiplenme süreçlerinin bu şekilde yönetilmesi kesinlikle tavsiye edilir.

Yorum yapın