Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşunun Gözünden: Muhabbet Kuşları Nasıl Görür?

Bu kuş türü çevresinin farklı şekilde algılar. Muhabbet kuşlarının bakış açısı ve dünyaya gözlerini açışı farklı bir çerçevede meydana gelmektedir. Muhabbet kuşları keskin bir göz yapısına sahiplerdir.Evde bakılabilen evcil hayvanlar arasında kabul edilen muhabbet kuşu nasıl görür konusu merak ediliyor.

Muhabbet Kuşları Nasıl Görür?

Kuşlar genel olarak göz tipleri 4 farklı koni hücresinden oluşarak dünyaya gelmişlerdir. İnsanlar açısından değerlendirildiğinde bu rakam daha azdır. Bu demek oluyor ki kuşların dünyaya bakış açıları daha renklidir. Kuşun ırkı, cinsi bakış açısında ve görüş noktasında farklı renkleri algılayabilmesini de sağlamaktadır. Gökyüzünde kuşbakışı bir alan üzerinden insanlara ve çevreye bir bakış belirleyen muhabbet kuşları çevredeki tehlikeleri algılayabilecek tarzda bir keskingöz yapısına sahiplerdir. Muhabbet kuşları nasıl görürler konusunda algılayabildikleri 4 farklı renk seçeneği; kırmızı ve yeşil gibi ana renkler başta olmak üzere mavi ve UV adı verilen ışığın rengini fark edebilirler. Bu da Eflatun rengini algılayabildiklerini ortaya koymuştur. Yapılan araştırmalarda da dünya üzerindeki farklı kuş türleri üzerinde tespit edilen analizlerde bu durumun doğruluğu kanıtlanmıştır.

Muhabbet Kuşunun Gözlerinin Farkı Nedir?

Muhabbet kuşu etrafı nasıl görür detaylandırılacak olunursa; muhabbet kuşlarının 4 farklı merkez açısından renkleri algılayabilmesi bunun yanı sıra ultraviyole ışınlarını da fark edebilmesi beslenmeleri ve üremeleri için önemli bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Eğer bu renk skalasına erişim imkanı olmuyorsa ve kuşların yapısal olarak bu renkleri fark edememesi yalnızca siyah ve beyaz renklerini görebilmelerine neden olacaktır. Ultraviyole ışınlarını algılayabilmeleri muhabbet kuşlarının en az 100 en fazla 400 arasında algılama kapasiteleri bulunmasından kaynaklanır.

Muhabbet kuşu gözleri nasıl görür kuşların görüş algısında farklılığa sebep olan epifiz döngü alanı ve hipofiz bölgesi eğer zedelenirse vücutlarında da farklı oluşumlar meydana gelir. Bu olumsuzluklar muhabbet kuşunun genel kas gelişimini olumsuz olarak etkilemekle beraber vücutlarına almış oldukları besinlerin yakılarak enerjiye dönüştürülmesi de olumsuz etkilenir.

Cinsiyet oluşumlarını etkileyen üreme organlarındaki fonksiyonlar farklılaşacağı gibi uyku düzenlerinde de karmaşa meydana gelecektir. Vücutlarındaki genel dengeyi sağlayan kan basıncının çok yükselmesi veya alçalması ile vücudun genel su dengesinin bozulması oluşabilecek olumsuzluklar arasında görülür. Sonuç olarak söylenebilir ki muhabbet kuşlarındaki bu dengesizlik metabolik faaliyetlerinin olumsuz olarak etkilenmesine yol açacaktır. Bu olumsuzlukların engellenebilmesi için ultraviyole ışınları ile temas etmeleri gerekir ev içerisinde beslenen evcil muhabbet kuşları camın filtrasyon etkisi ile bu aşağı erişmeleri engellenir. Muhabbet kuşu gece nasıl görür sorusuda bu konuyla ilgili merak ediliyor. Özel bir gece görüş açıları bulunmaz ancak hafızaları belirli noktalara rahat erişmesini sağlayacak seviyededir. Gün içerisinde pencerenin açık tutulması kafeste dahi bulunsa muhabbet kuşunun bu ışınların olumlu etkilerini almalarını sağlar. Normal şartlarda vücutları ultraviyole ışınlarını üretebilen bir yapıya sahip olmadığı için gün ışığı bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Muhabbet Kuşu Sahibini Nasıl Görür?

Ev içerisinde bulunan aydınlatma kaynakları bu süreçte olumlu bir etkiye neden olmaz. Muhabbet kuşu sahibini nasıl görür gibi sorular merak ediliyor. Yukarıda detaylı açıklamaları yapıldı. Bu sebeple dışarıdan gelebilecek ultraviyole ışığına ihtiyaç duyarlar. Eğer yeterli şekilde aydınlatmadan faydalanamazlarsa vücutlarında metabolik bozukluklar yaşanabileceği gibi kendilerini baskı ve stres altında hissedecekler ve tüy dökülmesi problemi ile karşılaşabileceklerdir.

Muhabbet kuşlarının görüş açıları birer mucizedir. Avcı türünde olmaları doğada avlanabilmeleri için görüntü kaliteleri daha kuvvetli ve canlıdır. Bir muhabbet kuşu nasıl görür sorusu için farklı yanıtlar vermek mümkündür. İnsan gözünün aksine göz yuvalarına daha yakın ve sabit bir konumda oluşmuşlardır. Bir noktaya bakabilmeleri için baş ve boyunlarını tamamı ile çevirmeleri gerekmektedir. Kuşların göz yapısında göz kırpma zarı adı verilen bir bölüm vardır. Burası şeffaftır. Gözün kırpılması anında görüntü kesilmesi insanlarda yaşanan bir durumken kuşlarda bu farktan dolayı yaşanmamaktadır. Gözler yapısal olarak tam olarak bir araya gelmeden kırpma işlemi gerçekleşebilir. Bu sebeple pilot gözlüğü olarak da adlandırılmaktadırlar. Albino muhabbet kuşları nasıl görür merak edilirse normal muhabbet kuşundan farkı yoktur.

Yorum yapın