Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşları Neden Ölür?

Muhabbet kuşları neden ölür? Evde bir hayvan beslemek oldukça güzel bir aktivitedir. Böylece kişiler sadece bir arkadaş bulmaz. Aynı zamanda zor zamanlarında, sıkıntılı günlerinde kendini iyi hissettirecek dostlar da edinir. Bu anlamda birçok kişi muhabbet kuşu alır.

Bunda konuşabilmeleri de bir etmendir. Canlı renkleri ve sesleri ile evi şenlendiren bu canlılar, zarif yapıları nedeniyle dikkatli bir bakım ister. Dolayısıyla hastalanmamaları ve ölmemeleri için buna önem vermek gerekir.

Buna rağmen birçok kişi her şeyi yaptığına rağmen yavrularının öldüğünden bahsetmektedir. Bu her hayvan sever için üzücü bir olaydır. Peki, bunlar neden olur?

Muhabbet Kuşları Neden Ölür?

Muhabbet kuşları neden aniden ölür? Bunun ilk nedeni olarak kedi ve köpek gibi canlıların beslenmesi gerekir. Özellikle kedi besliyorsanız, muhabbet kuşu ile yakından ilgili olması muhtemeldir. Sürekli avlamaya çalışacağı için kuşunuz bir süre sonra korku ve stresten ölür.

Strese bağlı olarak her türlü stres oluşturacak durumdan uzak tutmanız gerekir. Gerek yaz ve kış aylarında, gerekse cam-pencere açma gibi durumlarda hava değişimine karşı korumanız gerekir. Zira muhabbet kuşları narin bir yapıya sahiptir. Bu tür farklılıklar bile ölmesine neden olabilir.

Her canlı gibi bu dostları da bakteri ve virüs gibi hastalık nedenlerinden uzak tutmanız gerekir. Dolayısıyla onları bundan uzak tutmalı, ellerinizi dezenfekte etmedikçe dokunmamanız gerekir. Zira insanlarda olan bir virüs ona kolay bir şekilde bulaşabilir. Ayrıca sağlıkları için düzenli aralıklar ile veterinere gitmesi de şarttır.

Kaldığı ortamda hijyenin sağlanması ve beslenmesinin de düzenli olması gerekir. Eğer bu maddelerden bir tanesi bile eksikse, muhabbet kuşunuz yaşamını yitirebilir. Dolayısıyla hepsini dikkat etmek gerekir. Bunun hakkında bazı hastalıklar da şöyledir;

  1. Tuberculosis
  2. Pasteurelosis
  3. Strestococcosis
  4. Salmonella
  5. Paramyxovirosis

Bu gibi hastalıklar da onların ölüm nedenleri arasındadır.

Muhabbet Kuşlarının Ölüm Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunun öleceğini nasıl anlarız? Eğer kuşunuzda bu belirtiler varsa yakın zamanda öleceğine işarettir. Bu durumda tek yapabilecek acilen veterinere götürmedir. Böylece geç değilse bir çözüm bulunabilir.

Eğer kuşunuz hareket etmek istemiyorsa bu önemli bir belirtidir. Zira kafes içinde bile muhabbet kuşları oldukça canlıdır. Ani bir değişiklik varsa dikkat edilmelidir. Ayrıca hızlı bir kilo kaybı da belirtiler arasındadır. Su tüketimi aşırılaşmışsa ve ishal varsa ölüm belirtileri arasındadır. Ayrıca,

  1. Yem tüketmemesi,
  2. Dışkısının yeşil renkte olması,
  3. Ateşi çıkması,

Da belirtiler arasına girer. Ağız içi ve tüylerde renk kaybı, açık yaralar, bağırsak ve karın bölgesinde şişlik de buna dair işarettir.

Muhabbet Kuşları Tedavi Edilebilir Mi?

Günümüzde her insan bir rahatsızlığı olduğunda hastaneye gider. Hayvanlar da çeşitli problemler yaşayabileceği, profesyonel bakıma gerek duyduğu için özel hastaneleri vardır. Bunlar da veterinerlerdir.

Muhabbet kuşu yavrusu neden ölür gibi soruları sormamak için düzenli olarak veterinere gitmeniz gerekir. Zira kendisiyle ilgilenen özel doktor onun problemi olup olmadığını anlayabilir, gerekli tedaviyi ve ilaçları verebilir. Gerekliyse aşılar yapabilir.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtileri gösteriyorsa, veteriner tedavi uygulayabilir. Dolayısıyla her canlıda olduğu gibi onların da muayene ve tedavileri mevcuttur.

Muhabbet Kuşları Korkudan Ölür Mü?

Peki, muhabbet kuşları korkudan ölür mü? Bu soruya verilecek cevap evettir. Yapılarının hassas olması sebebiyle küçük bir korku bile aniden veya bir süre sonra ölebilir. Buna sadece evde farklı canlıların beslenmesi girmez. Evde ani gürültüler de onlar için korkutucu olabilir.

Yorum yapın