Muhabbet Kuşları Neden Tüylerini Yolar?

Kuşum tüylerini çekiyor birçok kuş sahibinin ortak noktası arasındadır.  Muhabbet kuşları birçok kişi tarafından sevimli bulunan canlılardır. Çıkardığı sesler ve renkli karakterleri ile birçok hayvan sahibi tarafından beslenmek istenir.

Oldukça zarif ve narin oldukları için bakımlarının da düzgün yapılması gerekir. Aksi durumda hastalıklar, ölümler meydana gelebilir. Bunlardan bir tanesi de tüy yolunmasıdır. Bunun neden olduğunu bilmemek hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Kuşların da kendi alışkanlıkları olduğu için tüy yolma kısa süre sonra kötü bir alışkanlık halini alabilir. Bu insanlarda saç yolma ya da tırnak yeme gibidir. Peki, kuşlarda bu durumun nedeni nedir? Maddesel olarak,

  1. Stres,
  2. Güneş ışığı alamama,
  3. Dikkat çekme,
  4. Uyku sorunları,
  5. Kafesin kötü olması,
  6. Yalnızlık çekme,
  7. Beslenmenin kötü olması,
  8. Sağlık problemleri,

Şeklinde sıralanabilir.

1.Stres

Muhabbet kuşu yavruların tüylerini yoluyor için bir sorun streste olmasıdır. Tıpkı insanlar gibi hayvanlar da strese girebilir. Peki, bunun için ne yapılabilir? Eğer kedi ve köpek gibi canlılar varsa veya yüksek ses varsa bunlar hemen çözüme kavuşturmanız gerekir.

Ayrıca kafes içerisinde küçük değişiklikler de bir çözümdür. Bu konuda yeni oyuncaklar oldukça güzel bir seçenektir.

2.Güneş ışığı alamama

Muhabbet kuşum kaşınıyor tüylerini yoluyor için bir diğer sebep de güneşi yahut ışığı görememedir. Her canlı gibi muhabbet kuşları da güneş ışığı veya ışığı görmek ister. Aksi durumda tüylerini yolunabilir.

Eğer bu durum varsa tek yapmanız gereken kafesi güneş ışığı alan yere almadır. Eğer ev almıyorsa ışık alan bir yer de uygundur.

3.Dikkat çekme

Kuşum tüylerini çekiyor için bir neden de dikkat çekmedir. Eğer kuşunuz ile ilgilenmiyorsanız dikkatinizi çekebilmek için tüy yolabilir. Tıpkı kediler ve köpekler gibi muhabbet kuşları da ilgi ister. Ona sevginizi göstermiyorsanız size seslenme şekli olarak bunu tercih edebilir.

Oyun oynamak, övmek, sevmek, beğendiği yiyecekleri vermek önerilir. Böylece onu ne kadar sevdiğinizi gösterebilirsiniz.

4.Uyku sorunları

Muhabbet kuşu tüylerini yiyor için bir diğer sorun da uyku sorunlarıdır. Bir kuş günde minimum 10 saat uyumalıdır. Dolayısıyla bu esnada sessiz olmanız gerekir. Aksi durumda uykusu bölünür. Böylece size mesaj vermek için tüylerini yolmaya da başlayabilir. Zira büyük bir stres sorunudur. Aynı zamanda hasta olması için de bir nedendir.

5.Kafesin kötü olması

Muhabbet kuşları neden tüylerini yolar için bir diğer neden de kafesin kötü şartlarıdır. Eğer kirliyse, hijyen koşullarına uymuyorsa ve oyuncak bakımından yetersizse kuşunuz tüylerini yolabilir. Şayet kafesin temizliği konusuna önem vermemişseniz hemen düzeltmeniz gerekir.

Alt kısımdaki kâğıdı değiştirmek, hijyen durumunu iyileştirmek gerekir.

6.Yalnızlık çekme

Kuşum tüylerini çekiyor diyorsanız, bir diğer neden de yalnızlıktır. Her ne kadar bazı insanlar yalnızlığı sevse de, hayvanlar için bu geçerli değildir. Tek başına kalması, kendini anlayan ve konuşabilecek oynayabilecek arkadaşının olmaması psikolojisini bozulmasına sebep olabilir.

Dolayısıyla tüy yolmaya başlayabilir. Bu sebeple arkadaşınızın muhabbet kuşuyla ara sıra buluşturmanız gerekir. Eğer yoksa da yeni bir tane alınmalıdır.

7.Beslenmenin kötü olması

Beslenme her canlının hayatında en önemli yere sahiptir. Eğer düzgün olmazsa sağlık sorunları oluşabilir. Muhabbet kuşu tüylerini neden döker için bir diğer de beslenmesinin düzgün olmamasıdır. Eğer tükettiği yem yeterli vitamin ve proteine sahip değilse tüylerini dökebilir.

Eğer onun için hangi yemin alınması gerektiğini bilmeniz gerekir. Fikriniz yoksa onunla beraber veterinere giderek bilgi alabilirsiniz.

 

Yorum yapın