Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşu İshaline Ne İyi Gelir?

Muhabbet kuşu ishaline ne iyi gelir? Konu; muhabbet kuşu besleyenler açısından önemli ve dikkat edilmesi gereken bir meseledir. Hayvanlarda ishal tehlikeli olabilen ve özen gösterilmesi gereken bir konudur.
Muhabbet kuşunda da ishal sık rastlanan ve belli sebeplerden dolayı gerçekleşen bir durumdur. Şimdi muhabbet kuşu ishalinin nedenlerine ve çözüm yollarına dair faydalı bilgiler sunmayı amaçladığımız yazımıza başlayalım:

Muhabbet Kuşunda İshal Tehlikeli midir?Muhabbet Kuşunda İshal Tehlikeli midir?

Muhabbet kuşunda görülen ishal; kimi zaman önemli ve tehlikeli bir sebepten dolayı meydana gelirken; kimi zaman da çok sorun oluşturmayacak bir nedenle oluşabilir. Her ne olursa olsun tedavisinin yapılması gerekir.

Muhabbet Kuşunda İshal Neden Olur?

Muhabbet kuşunda ishal; pek çok farklı sebepten dolayı oluşabilir. Genelde erken fark edilmesi ve müdahale edilmesi durumunda; sorun büyümeden çözmek mümkün olur.

  • İshalin en önemli nedenlerinin başında tabii ki; beslenme durumu gelir. Muhabbet kuşunun tüketemeyeceği besinlerin verilmesi ya da farkında olmadan bozuk gıdaların verilmesi gibi sebepler bunlara örnektir. Kimi zaman çok sık olacak şekilde yem ve gıda değişikliğine gidilmesi de aynı sonucu doğurabilir. Bu sebeple; ishal sorununun yaşanmaması ve muhabbet kuşunun sağlıklı olması adına beslenme düzenine özen göstermek gerekir. Belli bir beslenme programı yapmak ve muhabbet kuşunu tüketebileceği gıdalarla beslemek önemli olmaktadır.
  • Muhabbet kuşlarında ishal olmasının bir başka önemli nedeni de çeşitli enfeksiyonlardır. Enfeksiyon oluşması pek çok mantar, bakteri ya da virüs aracılığıyla olabilir. Sindirim sisteminde enfeksiyon oluşması ihtimalinin daha yüksek olduğu göz önüne alınırsa; bu nedenle ishal yaşanması olasılığı da artar ve buna yönelik bir önlem almak gerekli olur.
  • Bu etkenler dışında da muhabbet kuşu ishaline neden olabilecek çeşitli faktörler bulunur. Bunlardan birisi; muhabbet kuşunun hava akımında kalması ve ani hava değişimi neticesinde hastalanması olabilir. Bu nedenle muhabbet kuşları hava akımında olmayan, sakin bir bölgede bulunmalıdır.

Muhabbet Kuşu İshalinin Olası Diğer Sebepleri
Muhabbet Kuşu İshalinin Olası Diğer Sebepleri

Ani korku ve aşırı stres de kuşun hastalanmasına yol açabilir. Genel anlamda hayvanın stres altında olmayacağı rahat bir ortamda bulunması ve mümkünse yalnız kalmaması gerekir. Çünkü yalnız kalması da muhabbet kuşunu üzebilir ve strese sokabilir.

Muhabbet kuşum ishal ve halsiz diyenler için sebepleri sıralamaya devam ediyoruz. İshalin nedeninin anlaşılması önemli çünkü ancak ona göre bir müdahale yapılabilir. Bir başka ishal nedeni de; muhabbet kuşunun yeterli mineral ve vitamin desteğini alamamasıdır. Hazır vitaminlerin ve vitaminli yemlerin yanı sıra; arada kuşun yiyebileceği mama ve diğer yiyecekleri vermek de bu eksiği kapatma konusunda gereklidir.

Çok sıcak ya da çok soğuk ortamda kalması da; muhabbet kuşunu hasta ve ishal yapan etkenlerden biridir. Zira muhabbet kuşu; yapısal olarak narin ve hassas bir kuş türüdür. Bunun dışında zehirlenme durumunda da muhabbet kuşu ishal olabilir.

Muhabbet Kuşunda İshal Tedavisi Hakkında
Muhabbet Kuşunda İshal Tedavisi Hakkında

Muhabbet kuşu ishal doğal tedavi ve benzeri başlıklarla araştırılan konuda; belirli tedavi yöntemlerine birlikte bakalım. Öncelikle yukarıda saydığımız farklı nedenlerden hangisinin sebep olduğunu öğrenmek ve ona göre bir yol izlemek gerekir. Örneğin; eğer sorun beslenme sorunundan kaynaklıysa; belli bir beslenme planı oluşturarak sorunu çözmek mümkündür.

Bunun yanı sıra; muhabbet kuşunda ishalin sebebi; vitamin eksiği ise; vitamin ve mineral desteği vermek gerekir. Hem hazır vitaminli yemler aracılığıyla hem de muhabbet kuşunun tüketebileceği doğal yiyecek takviyesiyle yapılabilir. Muhabbet kuşu ishaline ne iyi gelir? Yazımızda bu soruyu yanıtlandırmayı amaçladık.

Yorum yapın