Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşu Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Muhabbet kuşu kaç günde yumurtadan çıkar sorusu muhabbet kuşu besleyen kişiler tarafından merak edilen ve araştırılan bir sorudur. Muhabbet kuşu yavrularının yumurtayı çatlatarak çıkma süreleri yaklaşık olarak 18 günü bulmaktadır. Anne muhabbet kuşunun kuluçkaya yatma süresinin yaklaşık 18. gününde yavrular yumurtadan çıkmaya başlarlar. Anne muhabbet kuşlarının ortalama kuluçka süreleri ise 20 gün civarıdır.

Yumurtadan çıkan yavrular son derece küçük ve bakıma muhtaç haldedirler. Anne muhabbet kuşları yavrularının bakımını da üstlenerek son derece yoğun bir döneme girer. Bu dönemde kuş sahibi kişilerin dikkatli davranması gereklidir.

Muhabbet Kuşu Yumurtası Boş Mu Dolu Mu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yumurtasının boş mu dolu mu olduğunu anlamak için evde yapılabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Muhabbet kuşu sahibi kişiler, dişi muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra bu yumurtanın içinde yavru olup olmadığını merak etmektedirler. Bu nedenle yumurtaların içine bakabilirler. Yumurtaların içine bakarak dolu mu boş mu olduğunu anlamak için el feneri ya da lamba gibi bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulur. Son derece dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Anne kuşu ürkütmeden ve sinirlendirmeden yumurtalar alınmalı ve ışık kaynağı yardımı ile içlerine bakılmalıdır. Eğer yumurtanın içinde yavru var ise ışık kaynağı yardımı ile kolaylıkla görülebilir.

yumurtadan yeni cikmis muhabbet kusu
yumurtadan yeni cikmis muhabbet kusu

Hamile Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Hamile muhabbet kuşunu anlamak muhabbet kuşu besleyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Genellikle kuşlarının hamile olduğunu anlamayan kişiler, bu süreçten habersiz oldukları için gerekli olan ekstra bakımları yapmamakta ve kuşların üreme sürecini habersiz bir şekilde olsa da baltalamaktadır. Bu nedenle hamile olan muhabbet kuşlarının durumunu anlamak ve ona göre hareket etmek gereklidir. Muhabbet kuşu hamilelik durumunu öğrenmek için ilk olarak dişi muhabbet kuşunun hareketleri izlenmelidir. Çiftleşmeden sonraki günlerde 2 gün aralıklar ile yumurtlama işlemi gözlemlenir. 4 ile 6 arasında değişen sayıda yumurta meydana gelir. Yumurtlama işlemi bittikten sonra anne muhabbet kuşu hemen kuluçkaya yatar. Bu evrede de hamilelik anlaşılabilir. Anne kuşun hareketi azalmıştır ve genellikle tüm hareket erkek muhabbet kuşunda görülür. Çünkü dişi muhabbet kuşları yumurtaların üstünden kalkmazlar.

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yumurtlar?

Muhabbet kuşu yumurtlama zamanı 6. ayını doldurmuş muhabbet kuşlarında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü 6. ayını doldurmuş muhabbet kuşları çiftleşmeye ve yumurtlamaya uygun hale gelmişlerdir. Doğru ortam ve güzel bakım sonucu kolaylık ile çiftleşebilen muhabbet kuşları, çiftleşme eyleminden 12 ile 15 gün sonra yumurtlamaya başlar. Ve ortalama bir muhabbet kuşu 4 ile 6 arasında yumurta dünyaya getirir.

Yavrusu Kaç Günde Yuvadan Çıkabilir?

Muhabbet kuşlarının yuvadan çıkma zamanları da muhabbet kuşu sahiplerinin merak ettiği konulardan biridir. Anne muhabbet kuşu tarafından beslenmeye devam eden yavru muhabbet kuşları, yumurtadan çıktıkları andan itibaren annenin bakımına muhtaçlardır. Bu sebepten dolayı da kafesten çıkarılmaları önerilmez. Kafesin içinde gelişim süreçlerini tamamlamaları beklenmelidir. Yavru muhabbet kuşları kendi kendilerine yem yiyebilmeye başladıkları andan itibaren gelişmiş sayılırlar ve yuvadan rahatlıkla çıkarılabilirler. Yine de 6 aylık olana kadar yuvadan çıkarılsalar bile çok fazla dışarıda durmaması ve bir miktar uçtuktan sonra yuvaya geri götürülmesi gereklidir.

yavru muhabbet kusu ve yumurtalar
yavru muhabbet kusu ve yumurtalar

Muhabbet Kuşu Yavrusu Kaç Günde Büyür?

Muhabbet kuşu yavrusu büyüme süreci, yavru kuş yumurtadan çıktığı ilk andan itibaren başlamaktadır. Yavru bakımı gibi etmenlere göre de değişiklik gösteren büyüme süresi, yavru bakımının iyi yapıldığı durumlarda yaklaşık olarak 1 aydır. Fakat yine de tamamen gelişmiş bir muhabbet kuşu olabilmesi için geçmesi gereken süre 6 ay civarıdır.

Yorum yapın