Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşu Kaç Yumurta Yapar?

Muhabbet kuşu kaç yumurta yapar sorusu muhabbet kuşu sahipleri tarafından sıklıkla merak edilen ve araştırılan bir sorudur. Muhabbet kuşu yumurtlama işlemi ile üreyen canlı türüdür.

Göz kamaştırıcı renkleri, zekaları ve insanlar ile olan iyi iletişimleri sayesinde muhabbet kuşları çoğu insanın sevdiği ve evinde beslediği bir kuş türüdür. Konuşma yetenekleri ve ses taklit yetenekleri son derece üst düzey olduğu için insanlar tarafından evde beslenmeye ve sevilmeye başlanmışlardır. Anavatanı Avusturalya olan bu kuşlar dünyanın en yerinde bulunmakta ve ev ortamında yaşamına devam edebilmektedir.

Diğer tüm kuş türlerinde görüldüğü gibi muhabbet kuşlarında da yumurta ile üreme görülür. Bu yumurtaların döllendikten itibaren için yavru çıkan ana kadar korunması, saklanması gereklidir. Ancak bu sayede sağlıklı yavrulara sahip olunabilir.

Çiftleşmenin sonrasında dişi yavru kuşu yaklaşık olarak 4 ile 6 arasında bir sayıda yumurta yapar.

Muhabbet Kuşu Üreme

Muhabbet kuşu üreme yöntemleri diğer kuşlardaki üreme yöntemleri ile aynıdır. Her canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da neslin devamı için bulunan iç güdüler vardır. Erişkin yaşa gelen dişi ve erkek muhabbet kuşları, uygun şartlar oluştuğu andan itibaren yılda 3 ya da 4 kez kuluçka yapabilirler. Kuş sağlığı açısından ise en fazla yılda 1 kez kuluçka yapılması hayvan bilimciler tarafından önerilse de bazı üreticiler bu durumu göz ardı ederek bu sayıyı 3 ya da 4 miktarlarına çıkarabilirler.

Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme

Muhabbet kuşlarında çiftleşme üreme iç güdüsü ile yapılan bir davranıştır. Çiftleşme sonucu dişi yumurtlar. Muhabbet kuşu yumurtlama işlemi sonrası yumurtaların bakımını da üstlenir. Ayrıca kuşların çiftleşmesi için mutlaka karşılanması gereken koşullar vardır. Bu koşullar şunlardır:

  • Kaliteli ve doğru içerikler ile beslenme
  • Uygun ortam
  • Kuşların stresten ve gerginlikten uzak şekilde bakılması

Muhabbet Kuşu Doğru Eş Seçimi

Muhabbet kuşu doğru eş seçimi muhabbet kuşlarının çiftleşmelerinde son derece önemli faktörlerden biridir. Özellikle dişi muhabbet kuşları eş seçiminde son derece hassas canlılardır. Bu nedenle dişi muhabbet kuşları erkek bir muhabbet kuşunu beğenmez ise, siz sahibi olarak istediğinizi yapsanız da dişi muhabbet kuşunuz o erkek muhabbet kuşu ile çiftleşmez. Bu nedenle de doğru eş seçimi yapmak oldukça önemlidir. Doğru eş seçimi için dişi ve erkek bir kafese konularak yan yana zaman geçirmesi sağlanır. Geçirilen zaman sonucunda kuşların anlaşıp anlaşmadığı ve uyumları gözlemlenir. Birbiri ile uyumlu olan kuşlar çiftleşerek yavrular dünyaya getirebilirler.

Muhabbet Kuşlarında Üreme Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Muhabbet kuşlarında üreme ortamı son derece önemli bir etkendir. Uygun ortam koşulları oluşmazsa muhabbet kuşları çiftleşmez ve nesillerini devam ettirmezler. Kuş sahibi kişilerin son derece dikkatli davranarak kuşlara ihtiyaç duydukları çiftleşme ortamını sunması lazımdır. Uygun üreme ortamı için olması gereken koşullar kısaca şunlardır:

  • Üreme ortamının ısısı ve ışığı son derece önemli bir etkendir. Güneş ışınlarının yönü ve ortam ısısı 28 dereceye yakın seviyelerde olmalıdır. Yumurtlama işlemi için ısı ve ışığın önemi son derece yüksektir.
  • Uygun kafes ve ortam da çiftleşme üreme yöntemleri için son derece önemlidir. Stresten uzak ve sakin bir ortam yaratılmalı ve kuşlar rahatsız edilmemelidir.

Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama

Muhabbet kuşlarında yumurtlama işleminin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için mutlaka ve mutlaka bir kuş yuvası olmalıdır. Dişi muhabbet kuşları bu yuvalara yumurtlayarak bu yuvalarda kuluçkaya yatarlar.

Çiftleşmenin 12-15 gün sonrasında yumurtlama olayı gerçekleşir. Ardından da dişi kuş kuluçkaya yatar. Kuluçka süresi boyunca dişi kuş sadece tuvalet ihtiyacı için yumurtaların üstünden kalkar. Beslenmek için gerekli olan besini bile erkek kuş dişiye getirir. Erkek kuşun dişiye ilgisinin azalması sonucu dişi kuş yumurtaları yuvadan atabilir. Bu nedenle dikkatli şekilde ve kuşları ürkütmeden kuluçka dönemi izlenmelidir.

 

Yorum yapın