Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşu Kafasını Sallıyor Bunun Nedeni Nedir?

Muhabbet kuşları, tıpkı diğer canlılar gibi bazı beden hareketleri ile kendilerini ifade etmektedir. Bu bağlamda sıkça görülen beden hareketlerinden biri kafa sallama olup, bunun nedeni muhabbet kuşu sahipleri tarafından araştırılmaktadır. Muhabbet kuşu kafasını sallıyor bunun nedeni nedir sorusunu yönelten bireyler, bu beden hareketinin pek çok sebebe bağlı olarak yapılabileceğini bilmelidir.

Muhabbet kuşları, içgüdüsel olarak bazı davranışlar sergileyebilmektedir. Buna ek olarak muhabbet kuşunun nasıl bir ortamda yaşadığı ve nasıl eğitildiği de bu noktada etkili olmaktadır. Muhabbet kuşlarının kafa sallama, tüy kabartma, ağız açıp kapatma gibi çeşitli davranışları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Neden Kafa Sallar?

Muhabbet kuşu besleyen bireyler, bu kuşların yaptığı hareketleri gözlemleyerek kuşlarının ne istediğini anlamaya çalışmaktadır. Bu bağlamda muhabbet kuşları neden kafa sallar sorusuna yanıt aranmaktadır. Muhabbet kuşunun kafa sallamasının ana sebebi çiftleşme isteğidir. Özellikle erkek muhabbet kuşları, kızgınlık dönemine girdiği zaman dişilere kendini göstermek için kafa sallama hareketi yapmaktadır.

Kızgınlık döneminde olduğu kafa sallama hareketinden belli olan muhabbet kuşları, kur yapmanın yanı sıra kendi kendilerine oyun oynamak için de kafalarını sallayabilmektedir. Özellikle yetişkinlik dönemine geçmemiş olan muhabbet kuşları, kafalarını aşağı yukarı ve sağa sola hareketlerle sallayarak bir tür eğlenme şekli bulabilmektedir.

Muhabbet Kuşu Kafasını Sallıyor

Muhabbet kuşlarının kafalarını sallaması, daha önce de belirtildiği gibi birden fazla anlama gelebilmektedir. Muhabbet kuşu kafasını sallıyor ve siz bu davranışın sebebini merak ediyorsanız, kuşunuzun kızgınlık döneminde olabileceğini, oyun oynama isteğinin olduğunu ya da boyun bölgesinde bir sorun ya da kaşıntı olduğunu anlayabilirsiniz.

Kızgınlık döneminde olan kafa sallama hareketi, kısa bir sürü mahsustur. Ancak oyun oynama veya boyun bölgesinde var olan bir sorundan dolayı baş sallama hareketi uzun sürebilir ve bu bağlamda veterinere danışmanız gerekebilir. Zira muhabbet kuşlarının oyun için mi yoksa sağlık sorunu nedeniyle mi kafasını salladığını tespit etmek zor olabilir.

renkli muhabbet kuşları

Muhabbet Kuşlarının Kafa Sallama Nedeni Ne Olabilir?

Evinde muhabbet kuşu besleyen ve muhabbet kuşlarının beden dilini anlamak isteyenler muhabbet kuşu davranışları ve anlamları konusu üzerine araştırma yapmaktadır. Muhabbet kuşlarının tüm beden hareketleri, farklı anlamlara gelmektedir. Zira her hayvan, gerek ses çıkartarak gerek ise bedenlerini kullanarak iletişim kurmaktadır.

Muhabbet kuşları da beden dilleri ve sesler ile iletişime geçen canlılardır. Örneğin çığlık gibi çıkan kuş sesi, muhabbet kuşunuzun bir sorunu olduğunu ve canının yandığını simgeleyebilir. Muhabbet kuşunun tüylerini kabartması ise üşüdüğünü, sinirli olduğunu veya karşı cinse kur yaptığını ifade edebilir. Bu ve bu gibi muhabbet kuşu davranışları hakkında bilgi sahibi olursanız, kuşunuzla daha iyi bir iletişim kurabilir ve muhabbet kuşunuzun ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Bu bağlamda muhabbet kuşlarının kafa salladığı da sıkça görülmektedir. Eğer muhabbet kuşunuz oyun oynarken kafasını sallıyorsa mutlu olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak sürekli olarak bu hareketi yapıyorsa, vücudunda bir mantar ve bu gibi bir rahatsızlık olabilir. Muhabbet kuşunuzun bir rahatsızlığı olup olmadığını, tüy ve tüy altını kontrol ederek anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Kafa Sallama Hareketi

Muhabbet kuşları, daha önce de belirttiğimiz gibi hem ses hem de beden dili kullanarak kendilerini ifade etmektedir. Bu bağlamda muhabbet kuşu seslerinden bu canlıları anlamak zor olabilmektedir. Bu noktada devreye muhabbet kuşu beden dili girmekte ve bu sayede canlılar anlaşılabilmektedir.

Muhabbet kuşlarının en belirgin beden dili hareketlerinden bir tanesi de kafa sallamadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, kafa sallayan muhabbet kuşlarının sağlık sorunu olabilir, kızgınlık döneminde olup çiftleşmek isteyebilir ya da tamamen oyun amaçlı bu davranışı sergileyebilir. Bu hareketten kuşun isteğini anlayabilmek için diğer davranışları da kontrol edilmeli ve gerekli olması durumunda veterinere gidilmelidir.

Yorum yapın